Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Dworzec bez "jugokiosków" i zapiekanek?

Dworzec bez "jugokiosków" i zapiekanek? Fot. KrosnoCity.pl

K67 - nazwa ta, zgoła enigmatyczna, przywołuje na myśl jakąś wymyślną broń wysokiego kalibru - mimo, że skojarzenie nie trafia w dziesiątkę, określa ono projekt, którego daleki zasięg sprawił, że stał się orężem masowego rażenia postmodernistycznego designu - dzisiaj niejednokrotnie rażącego w swej formie.

REKLAMAW czasie niedzielnego spotkania w BWA niemal dosłownie rozebrano "jugokioski" na czynniki składowe. Nie tylko sam słynny projekt K67 - czyli Kiosk wprowadzony do produkcji w byłej Jugosławii, ale też jego fenomen.

Katarzyna Solińska przybliżyła zamysł samego autora - Słoweńca, Sašy Mächtiga - który K67 zaprojektował jako obiekt modułowy, do łatwego montażu i dowolnego komponowania z podstawowych "komórek", mogących dowolnie wrastać w tkankę nowoczesnego miasta. Twórca projektu tworzył też inne elementy małej architektury dla nowoczesnych miast: pojemniki do recyklingu, czy nawet kosze na śmieci.

Podczas spotkania w BWA o K67 wypowiedzieli się ich użytkownicy. Okazuje się, że ta modułowa konstrukcja jest bardzo wygodna i dobrze izolowana. Łatwo ją ogrzać, łatwo jest ją wypoziomować na nierównym terenie. To zapewne z tego powodu K67 pełniły rozmaite funkcje, nie tylko jako budki z hot-dogami, ale też jako kasy biletowe na stoku narciarskim, stanowiska komentatorów sportowych i dziennikarzy na stadionie, budki parkingowe i wiele innych, w bardzo różnych warunkach klimatycznych.

W Jugosławii i na świecie K67 był doskonale znany od lat 70-tych. Zachwycał projektantów. Bardzo szybko znalazł swoje miejsce w Museum of Modern Art na Manhattanie. Do Polski trafiły wraz z rodzącym się wolnym rynkiem na początku lat 90-tych. Sprowadzała je miedzy innymi Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "Tetrix" Sp. z o.o Piotra Przytockiego, obecnego prezydenta Krosna. Podczas spotkania przytoczono wspomnienie prezydenta na temat tamtej transakcji. Nie był pewien, czy uda się ją sfinalizować, bo w Jugosławii wybuchła wojna domowa.

Dziś "jugokioski" znikają z naszej przestrzeni. W ostatnich latach w samym krośnie zdemontowano wiele takich "budek". Zbliża się też nieuchronny koniec K67 przy tzw. dworcu autobusowym, a to za sprawą planów magistratu Piotra Przytockiego. I tak historia "jugokiosku" w Krośnie zatacza koło?

Zobacz: Koniec z zapiekankami na dworcu?

pd
Fot. KrosnoCity.pl

2 komentarzy

 • Gajowy

  bzdura.
  nikt nikomu niczego nie kazał.
  Ale sprzedać komuś coś co on już ma to kwintesencja przedsiębiorczości. W szkołach dzisiaj o tym uczą.

  Zgłoś nadużycie Gajowy wtorek, 25, luty 2020 18:03 Link do komentarza
 • Precz z antychrystem PP

  Znając zycie stalin za budy nie zapłacił. Oszustem byl i jest. Jako gospodarz targowicy okradał kupców i kazal płacić za budy ktorych nie byl wlascicielem. Nazywalo sie to rezerwacją za teren. Nikt dobrego slowa o rządach stalina nie powie

  Zgłoś nadużycie Precz z antychrystem PP wtorek, 25, luty 2020 15:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj