Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Radni Krosna za zmianą granic. Od stycznia Krosno powiększy się o około 122 ha

Radni Krosna za zmianą granic. Od stycznia Krosno powiększy się o około 122 ha Fot. archiwum

Jednogłośnie Rada Miasta Krosna opowiedziała się za zmianą granic Krosna. Głosowanie odbyło się podczas dzisiejszej Sesji  Rady (27.03. br.). Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku  do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego.

REKLAMAMiasto ma zostać powiększone o teren zlokalizowany w miejscu byłego lotniska "Iwonicz", na pograniczu Targowisk i Pustyn, do którego prawo użytkowania wieczystego Miasto nabyło końcem 2017 roku. Teren zostanie przeznaczony pod budowę drogi łączącej Krosno z projektowaną drogą ekspresową S19 oraz pod utworzenie strefy inwestycyjnej dla branż wysokich technologii.

Zobacz: Krosno: demokracja w czasach zarazy

W ubiegłym roku wniosek złożony do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pomimo poparcia Wojewody Podkarpackiego został negatywnie rozpatrzony przez Radę Ministrów. Podjęta decyzja uargumentowana została brakiem "obopólnej zgody pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego objętymi zmianami".

- We współpracy z władzami gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe wypracowaliśmy wspólne, zgodne stanowisko dotyczące planowanych zmian, a w ślad za tym, 6 grudnia ubiegłego roku zostały podpisane porozumienia dotyczące współpracy przy procedurze zmiany granic - informuje prezydent Piotr Przytocki. - Kompromisowe rozwiązanie zakłada, że część gruntów znajdujących się na terenie sąsiednich gmin wyłączona zostanie z wniosku o zmianę granic, a prawo użytkowania wieczystego tych nieruchomości zostanie sprzedane gminom po dokonaniu zmiany granic. Dotyczy to ponad 18 ha na terenie gminy Krościenko Wyżne i 11 ha na terenie Gminy Miejsce Piastowe. Podpisaliśmy już przedwstępne, warunkowe umowy sprzedaży. Krosno zobowiązało się także, iż w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na przyłączanym terenie zostanie wprowadzony zakaz lokalizacji inwestycji uciążliwych, tj. spalarni  i składowisk odpadów, czy też elektrowni wiatrowych - dodaje prezydent.

Rada Gminy Krościenko Wyżne, Rada Gminy Miejsce Piastowe, a także Rada Powiatu Krośnieńskiego pozytywnie zaopiniowały proponowaną zmianę granic.

- Dzięki współpracy z naszymi sąsiadami została wyeliminowana przeszkoda, na którą w ubiegłym roku zwróciła uwagę Rada Ministrów - zauważa dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna. - Dziękujemy władzom gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe, a także władzom powiatu krośnieńskiego za zrozumienie, współpracę i wyrażenie pozytywnych opinii w sprawie zmiany granic. Przedsięwzięcia, które planujemy zrealizować na przyłączanym terenie z pewnością przyczynią się do rozwoju nie tylko Krosna, ale także sąsiednich gmin i całego powiatu krośnieńskiego.

Wniosek dotyczący zmiany granic w poniedziałek (30.03) zostanie złożony do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego. Do końca kwietnia Wojewoda wyda opinię w tej sprawie. Na wydanie rozporządzenia w sprawie zmiany granic Rada Ministrów ma czas do końca lipca br.

Jeśli decyzja będzie pozytywna, Krosno powiększy się o ok. 122 ha z dniem 1 stycznia 2021 r.

(umk), red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj