Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Trzy nowe karetki dla krośnieńskiego pogotowia z Regionalnego Programu Operacyjnego

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Samorząd województwa uruchomił unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na najpilniejsze zakupy dla szpitali. Zakupy będą w pierwszej kolejności dotyczyć środków ochrony zdrowia dla personelu medycznego. Dla stacji pogotowia działających na Podkarpaciu zakupionych zostanie 15 karetek, Krosno otrzyma trzy takie pojazdy.

REKLAMANa ten cel zarezerwowane jest 50 mln złotych. Samorząd uruchomił już zakupy na kwotę 20 mln złotych. Kolejne decyzje dotyczące kupna sprzętów będą podejmowane w najbliższych dniach razem z wojewodą i inspektorem sanitarnym w ramach Komitetu Sterującego.

Zakupy będą w pierwszej kolejności dotyczyć środków ochrony zdrowia dla personelu medycznego: maseczki, gogle, jednorazowe rękawiczki, płyny do  dezynfekcji, kombinezony.

- To jest podstawa dla osób walczących na pierwszej linii frontu - mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

Zamawiany jest także sprzęt niezbędny w udzielaniu pomocy osobom zarażonym. Są to przede wszystkim respiratory. W najbliższych dniach 20 sztuk trafi do szpitala zakaźnego w Łańcucie.

W trakcie jest także zakup urządzenia do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa dla sanepidu. Sprzęt ma pomóc zwiększyć ilość wykonywanych badań. Sanepid otrzyma także 7 samochodów potrzebnych do przewozu próbek.

Każda z pięciu stacji pogotowia w województwie dostanie po 3 ambulanse, w sumie 15 aut, które będą służyć do przewozu pacjentów i pobierania wymazów. Karetki trafią do stacji w Rzeszowie, Przemyślu, Mielcu, Krośnie oraz pogotowia bieszczadzkiego w Sanoku.
Uruchamiane jest także dodatkowe, czwarte specjalistyczne urządzenie, które wykorzystywane jest w ostrej niewydolności oddechowej.

- Chcemy dobrze wykorzystać te pieniądze i przede wszystkim szybko dokonać zakupów, bo czas jest w tym przypadku niezwykle cenny. Dlatego samorząd województwa  podkarpackiego działa wspólnie z wojewodą i wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Nasze działania są przez to skoordynowane i odpowiadają na najpilniejsze potrzeby - tłumaczy marszałek Ortyl.

- Mamy już zebrane zapotrzebowanie ze szpitali oraz instytucji walczących z koronawirusem. Wiemy, co i gdzie jest potrzebne. W pierwszej kolejności doposażony będzie szpital jednoimienny w Łańcucie, który jest placówką wyznaczoną do walki z epidemią, ale także 6 oddziałów zakaźnych innych podkarpackich szpitali - dodał marszałek.

mk / umwp / red.

1 komentarz

  • BL

    Gdyby nie koronawirus to uznałbym to za "dar wyborczy" jak to zwykle przed wyborami bywa ( a może i przed było zaplanowane).

    Zgłoś nadużycie BL piątek, 03, kwiecień 2020 09:48 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj