Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ryszarda Kaczorowskiego

Złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ryszarda Kaczorowskiego Fot. UM Krosno

Mimo sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, w piątek 10 kwietnia, w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej prezydent Krosna, przewodniczący rady miasta oraz przedstawiciele Fundacji Otwartych Serc im. B. Nykiel-Ostrowskiej, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej i Honorowego Obywatela naszego miasta.

REKLAMANiedługo po śmierci Ryszarda Kaczorowskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, wmurowano pamiątkową tablicę na budynku Urzędu Miasta Krosna. Z inicjatywą wmurowania pamiątkowej tablicy zwróciła się do władz miasta Fundacja Otwartych Serc, z którą współpracował śp. prezydent Kaczorowski.

Na termin uroczystego odsłonięcia wybrano czas rozgrywania XI Górskich Zawodów Balonowych. Uroczystości odbyły się 2 maja 2010 roku. Tablicę odsłoniła Jadwiga Kaczorowska - córka tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Prezydenta.

"Wieloma drogami przemierzałeś świat, a każda z nich prowadziła do Polski - WYBITNEMU POLAKOWI, WIELKIEMU PATRIOCIE, PREZYDENTOWI II RZECZYPOSPOLITEJ, RYSZARDOWI KACZOROWSKIEMU, HONOROWEMU OBYWATELOWI MIASTA KROSNA, MIESZKAŃCY, PREZYDENT MIASTA, FUNDACJA OTWARTYCH SERC" - głosi napis na mosiężnej tablicy.

28 maja 2002 roku Ryszard Kaczorowski został Honorowym Obywatelem Miasta Krosna. W uzasadnieniu Uchwały napisano:

"Dla podkreślenia zasług w sprawie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej poprzez walkę zbrojną oraz aktywną kilkudziesięcioletnią działalność polityczną i społeczną na emigracji, a także za kontynuowanie idei ciągłości niezawisłego Państwa Polskiego".

- Inicjatywa honorowego obywatelstwa dla Ryszarda Kaczorowskiego wyszła z Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego i Związku Piłsudczyków, z którym w tamtym czasie współpracowałem - wspomina Piotr Babinetz, obecnie Poseł RP, a w 2002 roku radny Miasta Krosna: - Prezydent Ryszard Kaczorowski bardzo dobrze przyjął naszą propozycję, myślę, że on uważał to za kontynuację swojej misji strażnika Polski Niepodległej, przypominania jej historii i tradycji. Dlatego na takie propozycje odpowiadał pozytywnie. Przygotowaniem uchwały i zorganizowaniem uroczystości oczywiście głownie zajęli się ówczesny prezydent miasta Roman Zimka i przewodniczący Rady Łukasz Zborowski. Rada zgodnie przyjęła uchwałę w maju. Natomiast uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela było związane z wrześniowymi uroczystościami upamiętniającymi obrońców Ojczyzny poległych i zamordowanych po sowieckiej napaści 17 września 1939 roku.


Ryszard Kaczorowski - Prezydent RP na Uchodźstwie, Honorowy Obywatel Krosna.
Ostatni raz odwiedził nasze miasto w 2006 roku, podczas Karpackich Klimatów.
Fot. archiwum Urzędu Miasta w Krośnie

- Ryszard Kaczorowski nie mógł przyjechać do Krosna 17 września, bowiem w tym czasie brał udział w innych uroczystościach, nie pamiętam już czy w Warszawie czy w rodzinnych stronach. Dostosowaliśmy się do tego i krośnieńskie uroczystości odbyły się 20 i 21 września. Wtedy też odsłonił tablicę "W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego" na budynku byłego aresztu śledczego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Portiusa w Krośnie, oraz wygłosił niedługie, bardzo patriotyczne przemówienie. Warto o tym przypomnieć, teraz gdy łączy się go głównie z udziałem w imprezach rozrywkowych. Ryszard Kaczorowski bardzo często upominał się o prawdę o Katyniu, nie tylko za czasów komuny, ale i później. Wspierał publikacje i inne inicjatywy, odsłaniał tablice takie jak ta w Krośnie. Był najbardziej godną osobą by to robić - dodaje Piotr Babinetz.

Tytuł Honorowego Obywatela nadało Ryszardowi Kaczorowskiemu ponad 30 miast w Polsce.

Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie, w czasie II Wojny Światowej walczył w Armii Andersa. Insygnia władzy II RP przekazał Lechowi Wałęsie jako pierwszemu prezydentowi III RP wybranemu w wolnych wyborach.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Ryszarda Kaczorowskiego wmurowanej na budynku Urzędu Miasta Krosna przy ul. Staszica. Wydarzenie odbyło się 2 maja 2010 roku.

red., (pd)

4 komentarzy

 • IWET

  I Dobrze , właśnie tak trzeba.PATRIOTYZM to fundament Narodu.CHWAŁA I CZEŚĆ BOHATEROM.

  Zgłoś nadużycie IWET środa, 15, kwiecień 2020 19:02 Link do komentarza
 • rogol

  A co ten Kaczorowski zrobil dla Polski ze go task czcza.
  Pewnie tyle co L.Kaczynski-zginol w katastrofie lotniczej.
  Gdyby nie te tablice to pewnie nikt by nie wiedzial ze:Polacy mieli takiego prezydenta.

  Zgłoś nadużycie rogol wtorek, 14, kwiecień 2020 15:48 Link do komentarza
 • Tylko pytam

  To wolno się gromadzić? A co z bezpiecznymi odległościami? Straż miejska patrzy i nie reaguje... Pani doktor daje przykład, a przychodnia przyjmuje jeszcze ludzi, czy się zasłania wirusem?

  Zgłoś nadużycie Tylko pytam wtorek, 14, kwiecień 2020 08:43 Link do komentarza
 • Precz z antychrystem PP

  Stalin zrobi wszystko by spoleczenstwo myślało ze prawicowy. Hipokryta. Bolszewik jak jego dziad i ojciec .

  Zgłoś nadużycie Precz z antychrystem PP wtorek, 14, kwiecień 2020 07:06 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj