Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Od 20 kwietnia stopniowe zdejmowanie obostrzeń. Rząd otwiera lasy i parki

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Freepik

Od poniedziałku, 20 kwietnia stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią; zostaną otwarte lasy i parki, złagodzone będą ograniczenia dot. liczby osób w sklepach o kościołach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel i usługi - dodał.

REKLAMAPrzedstawiono pierwszy etap łagodzenia restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest bardzo głęboki sens w tym, co robi rząd w związku z epidemią.
Zaznaczał, że w Polsce udało się zapanować nad niekontrolowanymi przyrostami zakażeń, jakie widać w innych krajach. Ocenił, że to pozwala zaproponować "ostrożne kroki do przodu, by zbudować nową rzeczywistość gospodarczą". - W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły - zapowiedział premier.

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy przede wszystkim kilka nowych komunikatów. Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść; to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - powiedział szef rządu.

Od 20 kwietnia:
- wstęp do lasów, parków jest dozwolony,
- korzystanie z placów zabaw jest zabronione,
- w sklepach do 100 mkw. - 4 osoby na stanowisko kasowe,
- w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw.,
- osoby powyżej 13 roku życia mogą przemieszczać się bez opiekuna, czy osoby dorosłej,
- limit osób w miejscach kultu religijnego: 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

Podstawy nowej normalności:
- 2 metry odstępu w przestrzeni publicznej,
- zakrywanie nosa i ust,
- zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi,
- kwarantanna i izolacja,
- zdalna praca i edukacja.

Decyzja o przejściu do kolejnego etapu będzie podjęta na podstawie analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych przed podmioty odpowiedzialne.

Szef rządu dodał, że informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. - Może co tydzień, ale może co dwa - podkreślił. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

Centra i galerie handlowe
- Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki - oświadczył Szumowski. - Możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, w reżimie sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia - zapowiedział minister zdrowia.

Co z wakacjami?
- Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji, ale - jak państwo widzicie - wiele z tych restrykcji będzie można w taki sposób ująć, aby one nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Oczywiście to nie oznacza, że będziemy tak spędzali wakacje, jak je spędzaliśmy kiedyś - mówił Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

Wesela, chrzciny i komunie
Minister Szumowski pytany na konferencji prasowej o to, kiedy nastąpi łagodzenie obostrzeń dotyczących organizacji większych wydarzeń prywatnych - wesel, komunii czy chrzcin podkreślił, że w wydarzeniach dotyczących kultu religijnego obowiązuje zasada, że w danej przestrzeni może przebywać jedna osoba na 15 m kw. Zaznaczył, że ta regulacja dotyczy także pogrzebów.

- Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób - oświadczył Szumowski.

Utrzymanie dyscypliny społecznej
Premier zaznaczył, że przy etapowym zmniejszaniu obostrzeń, jednocześnie konieczne jest utrzymanie dyscypliny społecznej. - Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie. Na pewno pewne obostrzenia jeszcze długo będą obowiązywały, chociażby zakaz większych zgromadzeń, imprez czy koncertów - zaznaczył szef rządu.

- Jestem przekonany, że mamy odpowiednie narzędzia do tego, aby ostatecznie poradzić sobie z koronawirusem - powiedział premier. - Walka z koronawirusem się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy - oświadczył.

red., (rdn), (PAP)
Fot. Freepik

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj