Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Jerzyki ograniczą ilość owadów. W Krośnie pojawiły się budki lęgowe dla ptaków

Jerzyki ograniczą ilość owadów. W Krośnie pojawiły się budki lęgowe dla ptaków Fot. archiwum UMK

Na kilku budynkach w Krośnie pojawiły się budki lęgowe dla ptaków. Stworzone zostały z myślą o jerzykach (Apus Apus) - ptakach, które żywiąc się np. komarami, korzystnie wpływają na ilość owadów w naszym otoczeniu. Oprócz pozytywnego wpływu na populację jerzyków, budki posłużą celom edukacyjnym.

REKLAMAJerzyki to średniej wielkości, szarobrunatne ptaki, wyglądem przypominające jaskółki. Są doskonałymi lotnikami wśród ptaków - niemal całe życie spędzają w locie. Zimują w Afryce, latem występują w całej Europie, sporej części Azji i północnej Afryce. Żywią się pokarmem złapanym w locie. W jego diecie figuruje około 500 gatunków stawonogów. W ciągu doby są w stanie złowić nawet do 20 tys. owadów. Jerzyki można obserwować na różnych wysokościach, zarówno bardzo wysoko, jak i tuż nad ziemią.

Ich obecność w miastach jest pożyteczna. Odpowiednio duża populacja tych ptaków skutecznie może wpływać na liczbę owadów w naszym otoczeniu.

Populacja jerzyka w Polsce jest stabilna, jednak spada w miastach. Związane jest to z niszczeniem ich miejsc lęgowych. Przekonanie, że ptaki te zanieczyszczają elewacje budynków, noszą duże ilości gałęzi na stropodachy, czy brudzą stropodach odchodami, nie jest zgodne z prawdą. Nie stanowi to również przeszkody w przypadku gdy argumentem są korzyści jakie niesie za sobą występowanie tego gatunku w mieście.

- Zachęcamy mieszkańców miasta oraz inne jednostki, np. spółdzielnie mieszkaniowe, do opieki nad gatunkami ptaków, które w wyniku działania człowieka tracą możliwość bytowania w naszym środowisku. Zachowanie istniejących lub tworzenie nowych miejsc lęgowych zwiększy prawdopodobieństwo rozwoju populacji tych niezwykle pożytecznych ptaków w mieście - informuje urząd miasta.

- Krosno realizuje pilotażowy program związany ze zwiększeniem populacji jerzyków w mieście. Celem programu jest rozpowszechnianie idei ich ochrony, a co za tym idzie, naturalną regulację populacji owadów uciążliwych dla ludzi - informuje krośnieński magistrat.

Pierwszy etap programu, związany był z wykonaniem w 2019 r. dokumentacji pt. "Opracowanie dotyczące działań mających na celu zwiększenie populacji jerzyków (Apus apus) w mieście Krośnie". Sformułowane w związku z wykonanym opracowaniem wnioski, wskazały na konieczność montażu budek dla jerzyków w naszym mieście, których miejsca lęgowe zostały zlikwidowane podczas prac termomodernizacyjnych w budynkach.

Na podstawie opracowania wytypowanych zostało w obrębie miasta kilka budynków będących w administracji Miasta, na których przewidziano powieszenie budek lęgowych. Obecnie, w ramach drugiego etapu programu, budki zostały powieszone na budynkach:

- Miejskiego Zespołu Szkół nr 4, przy ul. Kisielewskiego 18,
- Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, przy ul. Magurów 1,
- PWSZ w Rynku,
- Urzędu Miasta Krosna, przy ul. Staszica 2 i ul. Lwowskiej 28a,
- Miejskiego Zespołu Szkół z OI, przy ul. Wojska Polskiego 45,
- Miejskiego Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych, przy ul. Bohaterów Westerplatte 20.

red., (rdn)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj