Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Co z koncesją dla barów i restauracji? Zbliża się termin opłaty II raty zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Co z koncesją dla barów i restauracji? Zbliża się termin opłaty II raty zezwoleń na sprzedaż alkoholu Fot. Margo Tlałka

Co czeka bary i restauratorów posiadających zezwolenia na sprzedaż alkoholu? Lokale gastronomiczne i piwiarnie są nieczynne, a II ratę koncesji należy zapłacić w maju 2020. Samorząd nie ma prawa zwolnić przedsiębiorcy z opłaty koncesyjnej, decyzję w tej sprawie podejmuje rząd.

REKLAMAOd 14 marca 2020 roku w związku z ogłoszeniem przez rząd pandemii COVID-19 nieczynne są do odwołania wszystkie lokale gastronomiczne, w tym bary, puby, kluby muzyczne oraz inne lokale świadczące usługę sprzedaży posiłków, napojów w tym napojów alkoholowych. Minął ponad miesiąc, a restauratorzy wciąż ponoszą straty związane z brakiem możliwości sprzedaży alkoholu.

Właściciele posiadający koncesję na sprzedaż alkoholu powinny do 31 maja 2020 r. dokonać wpłaty II raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Obowiązek ten wynika z art. 111 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2019  r. poz. 2277 z późn. zm.).

- Urząd Miasta Krosna wystąpił do Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z siedzibą w Warszawie, z zapytaniem w kwestii opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. - W przyjętych na chwilę obecną przepisach tzw. "tarczy antykryzysowej" nie wprowadzono rozwiązań, umożliwiających przedsiębiorcom przesunięcie terminów bądź umorzenia opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych - informuje krośnieński Urząd Miasta.

Jak podkreśla magistrat, zasady wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, wysokość opłat za zezwolenia, czy terminy wpłat pozostają bez zmian. - Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, obowiązuje jednolicie na terenie całego kraju i Urząd Miasta Krosna nie może zmienić tych regulacji informuje urząd.

Samorząd ma związane ręce
- Nie ma podstaw aby przesunąć termin płatności, zwolnić przedsiębiorcę z opłaty lub ją zwrócić. Takie działanie wymagałoby zmiany ustawy przez Sejm - czytam w informacji podanej przez UM Krosno.

Jeśli nie zapłacisz, nie będziesz mógł sprzedawać
Osoby, które nie dokonały wpłaty w terminie, mają jeszcze szansę zrobić to w ciągu 30 kolejnych dni. Wiąże się to z dodatkową opłatą karną w wysokości 30% rocznej, podstawowej opłaty za korzystanie z zezwoleń w danym roku kalendarzowym. Brak wniesienia opłaty raty w dodatkowym terminie wraz z wymaganą dodatkową 30% opłatą spowoduje wygaszenie zezwolenia.

O nową koncesję restaurator może wystąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu starego pozwolenia.

(rdn)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj