Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Krośnianie wśród twórców przełomowego projektu!

Krośnianie wśród twórców przełomowego projektu! Fot. archiwum / KrosnoSfera

Podczas epidemii COVID-19 szybko okazało się, że dla ratowania życia przy ostrym przebiegu choroby niezbędny jest dostęp do respiratora. W sytuacji gdy zachorowań jest dużo, tych urządzeń po prostu brakuje. Koszt respiratora nie jest mały, a na dodatek większe zapotrzebowanie może spowodować dalszy wzrost cen.

REKLAMAW odpowiedzi na ten problem, Mateusz Janowski, 34-latek pochodzący z Krosna wraz z zespołem VentilAid przygotował projekt urządzenia, które można zbudować dzięki drukarkom 3D.

- Przygoda z budową maszyn zaczęła się od małych elektrowni wiatrowych, po czym dołączyły motocykle i rowery elektryczne. Prototypowanie było uciążliwe, czasochłonne i drogie. Wtedy pojawił się druk 3d. Doszło do zmiany, pojawiły się zamówienia oraz ludzie chętni do współpracy - mówi Mateusz Janowski, który swoje pierwsze wiatraki stawiał w Łężanach. Teraz jest jednym z twórców projektu łatwo dostępnego respiratora.

- Z rozmów z krakowskimi lekarzami wyłonił nam się konkretny przekaz: do walki ze skutkami pandemii koronawirusa potrzeba specyficznego urządzenia, innego niż koncept, który zaprezentowaliśmy w połowie marca - mówi Szymon Chrupczalski, główny menadżer projektu.

Inżynierowie z VentilAid przez kolejne trzy tygodnie pracowali nad urządzeniem, które ma pomóc tym chorym na COVID-19, którzy mają problemy z oddychaniem. Nowy prototyp ma parametry zbliżone do wybranych funkcji profesjonalnych respiratorów, a dzięki bardzo niskiej cenie i łatwości obsługi ma istotnie odciążyć użycie profesjonalnego sprzętu.

- VentilAid pomaga oddychać i monitoruje stan zdrowia pacjenta, a w razie pogorszenia się parametrów, alarmuje lekarza. W obecnej sytuacji to lekarze są najrzadszym i najcenniejszym zasobem, ich czasu i poświęcenia nie da się zastąpić. Dajemy lekarzom narzędzie, które  czyni ich pracę wydajniejszą - mówi Chrupczalski.

Prototyp  jest gotowy i działa zgodnie z oczekiwaniami lekarzy, teraz potrzebna jest cała runda testów, aby upewnić się, że urządzenie jest bezpieczne, a pacjenci mogą z niego legalnie korzystać. W tym celu VentilAid nawiązał współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz, a także z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, z którego ramienia farmakolog, dr hab. Karol Kramkowski będzie przewodzić specjalnemu zespołowi, który pod auspicjami uczelni obejmie projekt patronatem otwierając prototypowi Ventilaid drogę do testów i certyfikacji medycznej.

Pomyślne zakończenie testów i wejście na drogę certyfikacji oznaczać będzie kolejny ważny krok dla zespołu VentilAid, który od samego początku mu przyświecał: przekazać do produkcji kompletną i sprawdzoną dokumentację oraz dostarczyć lekarzom na całym świecie jak najwięcej urządzeń VentilAid.

Za koordynację prac badawczo-rozwojowych nad urządzeniem odpowiadał Szymon Bacher - niespełna 30-letni doktorant w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, który nie był do tej pory związany z branżą medyczną. Szymon także pochodzi z Krosna.

Mateusz i Szymon to nie jedyne osoby z naszego regionu, które uczestniczą w projekcie. W VentilAid angażuje się krośnianin Bartosz Wilk oraz Damian Kłosowicz ze Świerzowej, ponadto Michał Krawczyk z Chorkówki, a także Kamila Wilk, krakowianka, która na co dzień mieszka w Krośnie. Bartosz Wilk i Damian Kłosowicz współpracują także z naszą Fundacją i Redakcją KrosnoSfery. Damiana z pewnością znacie z szeregu tekstów "Alert Prawny” i "Mity prawne”. Tak, to ta sama osoba!

2 komentarzy

 • czytrlnik

  A ja nie chce zyc wiecznie i pod respiratorem.
  Nie kupuje tej pandemii.
  Przykrywka dla kryzysu i niewydolnosci nie oddechowej ale finansowej panstw

  Zgłoś nadużycie czytrlnik piątek, 22, maj 2020 03:01 Link do komentarza
 • krytyczny

  jakie stezenie tlenu jest podawane pacjentom z ciezka niewydolnoscia oddechowa?
  gdyz wiarygodne zrodla medyczne podaja ze juz stezenie 50% jest wysoce toksyczne dla organizmu.

  Zgłoś nadużycie krytyczny czwartek, 21, maj 2020 13:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj