Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Studenci krośnieńskiej uczelni uszyli 2600 maseczek pomagając w walce z koronowirusem

Studenci krośnieńskiej uczelni uszyli 2600 maseczek pomagając w walce z koronowirusem Fot. archiwum Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie

Studenci z Krosna przeprowadzili akcję szycia maseczek na rzecz ochrony osobistej medyków z lokalnych placówek medycznych. Uszyto 2600 maseczek, które trafiły między innymi do szpitali w Krośnie, Jaśle i Brzozowie. Projekt rozwinął się o produkcję ponad tysiąca sztuk gotowych, wysokiej jakości przyłbic. Produkt otrzymał placówki, gdzie zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej są bardzo duże.

REKLAMAWładz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie podjęły decyzję o wsparciu lokalnych środowisk medycznych poprzez produkcję środków ochrony osobistej. Maseczki, to deficytowy produkt w obecnym czasie. Zdawano sobie sprawę, że maseczka ogranicza rozprzestrzenianie się epidemii.

Na apel Władz odpowiedzieli studenci kierunku Pielęgniarstwo i innych kierunków Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie działający w Studenckich Kołach Naukowych (SKN Wolontariatu Studenckiego, SKN Biologiczno-Medycznym, SKN Honorowych Dawców Krwi i Potencjalnych Dawców Szpiku, SKN Symulacji Medycznej SIMULUS i SKN Planta Medica). W działaniach studentów wspierał kanclerz Franciszek Tereszkiewicz.

- Początkowo studenci postawili sobie za cel uszycie 1000 maseczek jednorazowego użytku. W związku z tym, że grupa chętnych do pomocy zwiększała się, podjęto decyzję o zwiększenie liczby a także szyciu maseczek wielorazowego użytku. Każdy student ocenił swoje siły, jeśli chodzi o umiejętności szycia i zadeklarował ilość i rodzaj szytych przez niego maseczek. Dzięki zakupionej maszynie do szycia cztery studentki nie posiadające na własność takiego sprzętu mogły również włączyć się w pomoc szyjąc maseczki na uczelni - mówi mgr Małgorzata Dziura, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

W ramach pomocy uczelnia zakupiła i przekazała studentom do ich domów materiały potrzebne do produkcji. Zadbano również o opakowania i instrukcję użytkowania.

Jak informuje uczelnia, 11 maja pierwsza partia maseczek ochronnych trafiła do podmiotów leczniczych tj. Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Szpital Specjalistyczny w Jaśle, czy Szpital Specjalistyczny w Brzozowie. Kolejne partie przekazano do okolicznych placówek medycznych.

W akcji uczestniczyło 19 studentów. Uszyli 2600 maseczek w tym: 913 anatomicznych, wielorazowego użytku z wymiennym filtrem oraz 1687 maseczek jednorazowego użytku.

- Dostarczanie maseczek to nie  jedyna forma wsparcia pracowników ochrony zdrowia. Należy tu wspomnieć, że dzięki przychylności władz uczelni kilkanaście tygodni temu ruszyła także produkcja przyłbic medycznych. Prorektor do spraw rozwoju prof. Zbigniew Barabasz, postanowił odpowiedzieć na prośbę lekarza Ireny Zielińskiej z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie i rozpocząć produkcję przyłbic medycznych, za pomocą druku 3D. We współpracę z Jaskom Software zaangażował się Maciej Półchłopek (student Informatyki), a firma między innymi na dwóch drukarkach uczelni wydrukowała 110 uchwytów do przyłbic. Niedostępną pleksę ochronną PETg zaoferował BIMAX Krosno. Gumę do mocowania uchwytów kupowano w Internecie i w kilku sklepach w Krośnie i okolicach. Przedsięwzięcie rozkręcało się, pojawiali się dobrzy ludzie, a w wśród nich anonimowy przedsiębiorca spod Krosna, który zaoferował przemysłową produkcję uchwytów. Akcją koordynowała pani magister Monika Barabasz, której osobiście dziękuję za ogromne oddanie, zaangażowanie i wszelką pomoc - mówi mgr Małgorzata Dziura.

Przez kilka tygodni trwania akcji udało się wyprodukować i wręczyć bezpłatnie ponad 1065 sztuk gotowych, wysokiej jakości przyłbic medycznych, które po krótkiej sterylizacji, można wielokrotnie używać do 30 placówek.

Produkt początkowo trafił do podmiotów leczniczych, z którymi uczelnia współpracuje w ramach kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, ale sukcesywnie obdarowywano nimi inne placówki, gdzie zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej są bardzo duże. Przyłbice trafiły między innymi do Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii InterCard w Krośnie, Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie oraz do Żłobka Miejskiego "Kolorowe Nutki".

- Kadrę tych placówek stanowią wykładowcy naszej uczelni, nasze koleżanki i koledzy a także absolwenci, którzy na co dzień prowadzą walkę z koronowirusem. Potrzeby są jednak wciąż duże i mamy nadzieję, że uda się nam jeszcze  wyrazić swoją wdzięczność oraz podziękować dotychczasowym, sprawdzonym partnerom Uczelni za wiele lat współpracy i opieki nad studentami - mówi kierownik Zakładu Pielęgniarstwa.

Warto przy okazji wspomnieć także o postawie studentek III roku kierunku Pielęgniarstwo: Anny Dul i Joanny Chowaniec. Studentki w formie wolontariatu wspierają na co dzień personel medyczny w walce z koronawirusem.

- Jesteśmy dumni z postaw studentów naszej uczelni, którzy w tej wyjątkowej i niełatwej sytuacji wykazali się nie tylko profesjonalizmem, ale także empatią i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, tak ważnymi w przyszłej pracy w zawodzie pielęgniarki. Wdzięczni jesteśmy za ich dojrzałą postawę, pełne wsparcie i zrozumienie. Wszystkim zaangażowanym studentom jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy wspaniałej postawy w tych ciężkich dla nas czasach. Dzięki dobroci serca Władz Uczelni i wytrwałości w dążeniu do celu naszych studentów działające w naszym regionie placówki medyczne i nie tylko zyskały wsparcie, które jak wszystkim wiadomo w obecnej sytuacji pandemii jest potrzebne - mówi mgr Małgorzata Dziura, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

- Dziękujemy władzom uczelni za wsparcie kierunku Pielęgniarstwo w tym trudnym dla nas okresie - dodaje.

(red.), (kpu), (rdn)
Fot. archiwum Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie

8 komentarzy

 • Aron

  A ta Pani co stoi pod tablicą informacyjna na terenie szpitala to czego nie ma założonej maseczki?

  Zgłoś nadużycie Aron środa, 27, maj 2020 23:01 Link do komentarza
 • FVR

  Bez sensu. Ludzie przestańcie wierzyć w pandemię której NIE MA. Nawet definicja "pandemii" została zmieniona przez WHO żeby dało się podciągnąć pod nią dosłownie byle co ,ehhh

  Zgłoś nadużycie FVR środa, 27, maj 2020 22:00 Link do komentarza
 • rogol

  Cos w tym jest a nie zdanie jakiegos pseldomedyka ktorych,teraz namnozylo sie jak viroeow.

  Zgłoś nadużycie rogol środa, 27, maj 2020 14:15 Link do komentarza
 • rogol

  A w razie wojny beda produkowac larabiny i granaty.
  Kto tym krajem rzadzi?Pewnieludzie ktorzy sa sobkami.

  Zgłoś nadużycie rogol środa, 27, maj 2020 14:11 Link do komentarza
 • piekny gest

  W tym pieknym kraju nad Wisla z naszych podatkow nie ma na maseczki.Nie ma na respiratory
  Za to mamy Owsiaka,mlodziez.
  Trzeba jeszcze powiedziec jak tego uzywac i jak sciagac.Oczywiscie to jako element garderoby ostatnio modne
  Bo maseczki nie chronia przed wirusem.
  I to nie moj wymysl tylko doktora medycyny.

  Zgłoś nadużycie piekny gest środa, 27, maj 2020 13:51 Link do komentarza
 • ehe

  Nie wiem kto to jest medyk.Ale wiem kto to jest lekarz i pielegniarka.
  Oni z pewnoscia potrzebuja na sali operacyjnej wysokiej klasy jednorazowek do czestej zmiany.
  Wiec nie wiem komu to potrzebne
  Szumowski podobno juz raz kupil i okazaly sie lipne,wiec mlodziez wziela sprawy w swoje rece
  hehehe

  Zgłoś nadużycie ehe środa, 27, maj 2020 13:46 Link do komentarza
 • Treser

  szyc.sluchac wiadomosci.hehe

  Zgłoś nadużycie Treser środa, 27, maj 2020 11:09 Link do komentarza
 • Rty

  I po co? Przed czym niby maja chronic? Strata czasu i atłasu

  Zgłoś nadużycie Rty środa, 27, maj 2020 09:35 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj