KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie będzie ulica Gen. Ryszarda Kuklińskiego

W Krośnie będzie ulica Gen. Ryszarda Kuklińskiego Fot. KrosnoCity.pl

Radni byli podzieleni w sprawie nadania nazwy dla niewielkiej, wewnętrznej uliczki w Turaszówce. Większość jednak zdecydowała by nadać jej imię Ryszarda Kuklińskiego, który jako pułkownik Ludowego Wojska Polskiego nawiązał współpracę z Amerykanami.

REKLAMA


Ryszard Kukliński, jako oficer LWP, zdał sobie sprawę, że w razie wojny Układu Warszawskiego z NATO dojdzie do użycia broni atomowej przeciwko Polsce, a właściwie ze względu na rozlokowanie i kierunki działań wojsk sowieckich, Polska może zostać całkowicie zniszczona. Ratunku miał upatrywać w przekazywaniu informacji Amerykanom, by w ten sposób wpłynąć na układ sił i sprawić, by do wojny nigdy nie doszło. Zdania na temat jego postawy są do dzisiaj podzielone. Nikt nie jest zapewne w stanie powiedzieć na ile Ryszard Kukliński mógł mieć wpływ na to, że nie doszło do bezpośredniego konfliktu dwóch wrogich bloków. Historia Ryszarda Kuklińskiego zainspirowała twórców filmu "Jack Strong".
Ryszard Kukliński został uhonorowano pomnikami w Gdyni i Krakowie. Jego nazwiskiem nazywane są ulice w miastach. Także w Krośnie Rada Miasta większością głosów zdecydowała o nadaniu imienia gen. Ryszarda Kuklińskiego niewielkiej, wewnętrznej uliczce w Turaszówce.

Za: Adam Przybysz, Janusz Hejnar, Kazimierz Mazur, Krzysztof Babinetz, Małgorzata Szeliga, Paulina Guzik, Paweł Krzanowski, Sławomir Bęben i Wojciech Byczyński (Klub PiS), Anna Galert. Piotr Grudysz, Stanisław Czaja, witold Skiba (Samorzadne Krosno), a także Zbigniew Ungeheuer (PO).

Wstrzymali się: Grzegorz Rachwał, Marcin Niepokój, Robert Hanusek, Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno)  i Tomasz Biały (PO).

Przeciw zagłosowali: Anna Dubiel i Zdzisław Dudycz (Samorządne Krosno).

pd
Fot. KrosnoCity.pl

 • autor: pd

9 komentarzy

 • sw

  Kukliński sprzedał się Ameryce, Zabawne, że jego miłośnicy piszą że bombardowanie Polski byłoby dla nas cudowne. i śmierć setek tysięcy Polaków byłaby super. Trzeba być megapustakiem żeby takie brednie wypisywać.

  Zgłoś nadużycie sw piątek, 03, lipiec 2020 18:40 Link do komentarza
 • Kesja

  Kukliński o swojej misji : "Armia Czerwona była najpotężniejszą, największą i najbardziej nieludzką machiną wojenną, jaką znała ludzkość. Wiedziałem, jakie cele mają sowieccy marszałkowie i generałowie. Niektórych z nich znałem osobiście. Sowieccy generałowie i oficerowie, z którymi miałem do czynienia, to byli prawdziwi profesjonaliści jeśli chodzi o sztukę wojenną. Było wśród nich wielu, dla których perspektywa zbrojnego najazdu na Zachód była bardzo nęcąca. Zdawałem sobie sprawę, że tym ludobójczym, zaborczym, agresywnym planom mogą przeciwstawić się jedynie Stany Zjednoczone, a i to w ramach sojuszu NATO.
  Wysiłek USA spowodował, że świat uniknął atomowego holokaustu, który Moskwa przewidywała w swych strategicznych planach. Wiedza o tym, co ma się stać, gdy zacznie się wojna, była przerażająca. Latami przyklejałem na wielkich sztabowych mapach symbole grzyba wybuchu atomowego: niebieskie tam, gdzie uderzenia miały paść z Zachodu, czerwone tu, gdzie miały paść nasze.
  Musiałem coś zrobić! Miałem honor uczestniczyć w zimnej wojnie po stronie USA, po stronie NATO, po stronie Polski - przeciwko sowieckiemu Imperium Zła."

  Zgłoś nadużycie Kesja piątek, 03, lipiec 2020 08:33 Link do komentarza
 • elew

  ~Kesja~ Przecież on ujawnił tajemnice, którą jako żołnierz i oficer powinien strzec, jak to zrobili jego koledzy co kiedyś razem służyli narodowi i Polsce, tej samej w której dziś żyjesz. Po prostu szpiegował dla Amerykanów, którzy dziś są naszymi sojusznikami a co nie czyni ze szpiega ,bohatera.Wcześniej szpiegował też dla Amerykanów żołnierz mistrz olimpijski w szabli Pawłowski i został skazany na więzienie ale on miał honor i podczas wymiany szpiegów na moście z Niemcami zawrócił by odbyć karę w Polsce.

  Zgłoś nadużycie elew wtorek, 30, czerwiec 2020 21:19 Link do komentarza
 • Kesja

  Kukliński powinien mieć w każdym polskim mieście główną ulicę, ten człowiek uratował Polskę i Europę przed agresją sowiecką i III wojną światową. Chwała mu za to po wieczne czasy.

  Zgłoś nadużycie Kesja wtorek, 30, czerwiec 2020 06:43 Link do komentarza
 • romek

  Richard po angielsku Ryszard.to dwie różne osoby?dziwne

  Zgłoś nadużycie romek niedziela, 28, czerwiec 2020 17:08 Link do komentarza
 • szok

  obejrzyjcie sobie film kim on był. czyli następna będzie kogo? może kogoś z mafii włoskiej? nie ograniczamy się

  Zgłoś nadużycie szok niedziela, 28, czerwiec 2020 17:06 Link do komentarza
 • mafio

  chyba sobie żartuje ktoś?!skandal! !!!!!!!

  Zgłoś nadużycie mafio czwartek, 25, czerwiec 2020 12:58 Link do komentarza
 • sw

  Kukliński zdradził Polskę, jako żołnierz to złamał także przysięgę. Po co tacy ludzie mają mieć swoją ulicę ? Zdrajców czcimy a o bohaterach, którzy zdobywali Berlin i zatknęli biało-czerwoną flagę zapominamy ? Chore miasto. Jeszcze tylko czekać na hasła typu miasto wolne od LGBT albo ogłoszenie, że w miejscu gdzie leży Krosno ziemia jest płaska.

  Zgłoś nadużycie sw niedziela, 21, czerwiec 2020 22:19 Link do komentarza
 • xxpp

  Jaki Kukliński, taka ulica

  Zgłoś nadużycie xxpp niedziela, 21, czerwiec 2020 19:45 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?