Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Błędy w nadzorze nad cmentarzami

Błędy w nadzorze nad cmentarzami Fot. archiwum

W Krośnie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wyszyńskiego zmagazynowano wbrew regulaminowi hałdę odpadów. Te śmieci ulegały podpaleniu. Zarządca cmentarza nie zgłaszał podpaleń, a pomimo interwencji strażaków hałdy nie sprzątano, tylko …dosypano śmieci. Po kilku miesiącach od tych zdarzeń Rada Miasta Krosna uznała skargę na niewłaściwy nadzór nad cmentarzami komunalnymi w Krośnie za uzasadnioną.

REKLAMAProceder gromadzenia śmieci na cmentarzu w miejscu, w którym nie powinno ich być, a gdzie były podpalane, został nagłośniony przez Gabriele Pawłowską i Piotra Dymińskiego z Fundacji Pasjonauci.

Odpady były gromadzone poza pojemnikami, czego zabrania regulamin cmentarza. Na stosie znajdowały się więc, w tym ze sztucznymi elementami, a także gałęzie i inne odpady np. worki foliowe i inne elementy z plastiku. Wokół hałdy widoczne były wypalone plamy, z pozostałościami wypalonych odpadów. Sprawa została zgłoszona pod koniec lutego.

- Pierwszy pożar zauważyliśmy 18 lutego. Ugasili go strażacy z Suchodołu. Spodziewaliśmy się, że po interwencji straży problem zostanie rozwiązany, a śmieci zostaną sprzątnięte. W rozmowach z okolicznymi mieszkańcami usłyszeliśmy, że tam paliło się już wcześniej, a co więcej, że śmieci przywożone są spoza cmentarza. Ciężko było w to uwierzyć! - relacjonują Pasjonauci.

- 19 lutego na miejscu widzieliśmy nawet furgonetkę i pracowników. Wydawało się, że będą sprzątać śmieci. Nie przyglądaliśmy się, bo byliśmy odwiedzić grób mamy. Byliśmy przekonani, że to koniec sprawy - mówi o tamtych wydarzeniach Piotr Dymiński. Niestety hałdy nie sprzątnięto, a wręcz przeciwnie. 20 lutego okazało się, że góra śmieci urosła, bo do nadpalonego stosu dorzucono kolejne wieńce zawierające tworzywa sztuczne. Co gorsza w jej sąsiedztwie były doskonale widoczne wypalone plamy zawierające resztki spalonych odpadów.

- Zaczęliśmy się obawiać, że śmieci są tam gromadzone specjalnie, w celu podpalenia, tym bardziej, że w pobliżu widoczne są na ziemi ślady po paleniskach. O sprawie powiadomiliśmy Urząd Miasta Krosna prosząc o szybką interwencję - dodaje Piotr Dymiński. Niestety zanim nastąpiła reakcja, śmieci ponownie się paliły. Na miejsce wezwano już nie tylko strażaków, ale i Policję, ta jednak przekierowała zgłoszenie do Straży Miejskiej.

Okazało się, że hałda odpadów została usypana za zgodą Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krosna. Przyczyną miało być sprzątanie na wszystkich cmentarzach w mieście, po wichurach. Potwierdziła się zatem informacja o przywożeniu odpadów z innych miejsc, ale urzędnicy przekonują, że były to wyłącznie śmieci z innych cmentarzy.

Śmieci miały być następnie posegregowane i trafić do właściwych pojemników. Jednak w pobliżu miejsca ich składowania nie było żadnych pojemników, za to były wypalone plamy. Dodatkowo warto wspomnieć, że na sesjach Rady Miasta kilka razy Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej informował radnych, że śmieci z cmentarzy się nie segreguje. Nikt z pracowników i zarządców nie zgłaszał też faktu podpaleń, co więcej, na miejsce, gdzie śmieci były podpalane, dowożono kolejne odpady, pomimo, że nie było już wichur. Między innymi z tych powodów do Rady Miasta Krosna wpłynęła skarga na niewłaściwy nadzór Prezydenta nad Cmentarzami komunalnymi.

W skardze zarzucono, że za wiedzą i zgodą Wydziału Gospodarki Komunalnej, ale wbrew regulaminowi, gromadzono śmieci, które "się paliły", ale nikt z pracowników i urzędników tego nie zgłaszał. Ponadto podległe Prezydentowi jednostki nie wykonały wszelkich niezbędnych czynności w celu wyjaśnienia sprawy. Straż Miejska nie pobrała próbek ani ze stosu, ani z pobliskich plam. Zatem nie do końca wiadomo co się paliło i czy nie było tam śmieci także spoza cmentarzy. Na to urzędnicy odpowiadają, że nawet jeśli w odpadach były worki foliowe, to przecież mogły być przywiane na cmentarz.

- Wyjaśnienia urzędników były często nielogiczne, niespójne i niezgodne z faktami. Traktowali sprawę tak, jakby chodziło wyłącznie o dwa przypadki podpaleń, a nie odnosili się do licznych wypalonych śladów uwiecznionych na fotografiach zarówno naszych, jak i Straży Miejskiej. Także okoliczni mieszkańcy mówili nam, że paliło się już wcześniej - zaznacza Piotr Dymiński.

Hałda śmieci została szybko uprzątnięta po zainteresowaniu sprawą Policji. Tymczasem Rada Miasta Krosna ustaliła, że śmieci były składowane z naruszeniem regulaminu cmentarza, w miejscu, które stwarzało ryzyko podpalenia. Ponadto radni uznali, że pomimo kilkukrotnego podpalenia sprawa nie została zgłoszona "właściwym organom" przez zarządcę (czyli Urząd miasta Krosna), tylko przez osobę prywatną. Wobec tych błędów w dniu 30 czerwca Rada uznała, że skarga na niewłaściwy nadzór nad cmentarzami komunalnymi jest zasadna. Przeciw głosował tylko radny Piotr Grudysz (Samorządne Krosno). Czekamy na skutki tej decyzji radnych.

Fot. archiwum

3 komentarzy

 • Ja tam mówiąć po prawdzie, kocham cmentarze

  A jakby zawieźli do utylizacji, zapłacili za to słono potem wliczyliw koszta utrzymania nekropoli i podnieśli stawki, już i tak wysokie. To pisaliby aj waj waj podnoszą opłaty na cmentarzu = tak by było !!!

  Zgłoś nadużycie Ja tam mówiąć po prawdzie, kocham cmentarze piątek, 17, lipiec 2020 08:44 Link do komentarza
 • henryka

  ale mają tajming. kilka miesiecy.w tyle to bym skazał sprawcę a nie uznał zasadność skargi hehe żenada

  Zgłoś nadużycie henryka środa, 15, lipiec 2020 17:54 Link do komentarza
 • Maajka

  Zamiast rozwodzenia się na tymi śmieciami uświadomcie ludzi że w Krośnie szykują się do budowy spalarni, konsultacje byly ze hej. A zaraz bedzie ogłaszany przetarg. Trudnych rzeczy ciężej jest się czepić.

  Zgłoś nadużycie Maajka środa, 15, lipiec 2020 13:24 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj