Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Trwają zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw "Wieleżyński alchemik ze Lwowa"

Trwają zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw "Wieleżyński alchemik ze Lwowa" Fot. Telewizja Obiektyw

W kilku miejscach województwa trwają zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw "Wieleżyński alchemik ze Lwowa". Zdjęcia realizowane były między innymi w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz w Krośnie.

REKLAMABohaterem fabularyzowanego dokumentu jest Marian Wieleżyński, spadkobierca wiedzy Łukasiewicza i kontynuator jego myśli.

Wieleżyński to wybitna postać, inżynier chemik, przemysłowiec, a zarazem wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce. Zbudował innowacyjną firmę, działającą na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego. Jego wizjonerstwo zaowocowało stworzeniem pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko - Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Film ukazuje jego wkład w rozwój ubogiej Galicji.

Zdjęcia realizowane były w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, parku jasielskim, w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, w Krośnie, oraz na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Główną rolę Mariana Wieleżyńskiego zagra Wojciech Zieliński, młodego Mariana Dawid Czupryński, a Władysława Szaynoka Marcin Kwaśny. Żonę Mariana Wieleżyńskiego (Jadwigę) zagra Anna Cieślak. W roli młodej Jadwigi debiutująca w filmie Patrycja Łobodzińska. Państwa Siedleckich (rodziców Jadwigi)  zagrają Dorota Landowska i Artur Dziurman. W roli spadkobiercy wystąpi Krzysztof Jasiński. W roli Amerykanina ponownie wystąpi Piter Lukas.

Producent filmu Bogdan Miszczak zaprosił także rzeszowskich aktorów: Dagny Mikoś, Mateusza Mikosia, Roberta Żurka, Mateusza Mężydło, Tomasza Owczarka, Józefa Hamkało, Tomasza Kuliberdę. W filmie wystąpi również pochodzący z Krosna Alan Bochnak. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Reżyserem jest Mariusz Bonaszewski, a autorem zdjęć Mariusz Konopka.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi Gaz System S. A. w Warszawie, Samorządy Małopolski i Podkarpacia.

Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj