Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Krosno i tajemnica znikających latarni

Krosno i tajemnica znikających latarni Fot. KrosnoCity.pl

Ciemność zapada nad Krosnem. W powszechnym odczuciu mieszkańców wymiana oświetlenia powoduje, że zrobiło się ciemniej. Czy "ledowa rewolucja" realizowana przez firmę z Radomia się nie udała? Zwróciliśmy też uwagę na prowadzony demontaż części lamp. Zadaliśmy pytania, ale urzędnicy przez dłuższy czas nie chcieli przyznać, że jakakolwiek lampa jest likwidowana.

REKLAMAMiała być poprawiona jasność  i zwiększone poczucie bezpieczeństwa. W zapowiedziach mówiono o oszczędnościach, ale nie kosztem doświetlenia ulic i chodników. Przeciwnie, miało być nawet jaśniej. Tymczasem odczucia mieszkańców są zupełnie inne, zauważamy, że jest wyraźnie ciemniej.

Równocześnie otrzymaliśmy potwierdzone sygnały o likwidacji części lamp ulicznych, o czym nie było mowy podczas zapowiedzi dotyczących wymiany oświetlenia. Zwróciliśmy się w związku z tym z pytaniem do Urzędu Miasta Krosna o to, Ile lamp jest likwidowanych podczas realizacji zadania wymiany oświetlenia ulicznego. Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Krosna, odpowiedział tak:

- W ramach realizowanego projektu wymieniamy oprawy sodowe na nowe - ledowe, na istniejących słupach. W 108 przypadkach, oprócz opraw, zostaną wymienione wyeksploatowane słupy. Nie likwidujemy żadnego punktu oświetlenia ulicznego w Krośnie.


Przed, w trakcie, po...

Należy zwrócić uwagę, że zapytaliśmy o lampy, a naczelnik odpowiedział o "punktach oświetlenia", które nie mają jednolitej definicji. Punktem oświetlenia może być cały słup, niezależnie od ilości zamontowanych lamp, jak i sama pojedyncza lampa. W efekcie demontaż jednej lampy z słupa nie musi oznaczać likwidacji całego "punktu oświetlenia".

Doprecyzowaliśmy pytanie, zaznaczając, że nie dotyczy ono całych konstrukcji latarni, ani "punktów świetlnych", a liczby likwidowanych lamp, w rozumieniu "oprawa świetlna ze źródłem światła".

- Nie zostanie zlikwidowana ani jedna lampa - odpowiedziała zdecydowanie Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krosna.

Ta odpowiedź w połączeniu z obserwowanym faktem demontowania lamp przy krośnieńskich ulicach spowodowała u nas pewną konsternację. Zapytaliśmy, czy w takim razie lampy są likwidowane w ramach jakiegoś innego zadania realizowanego przez Urząd. Ponownie odpowiedział naczelnik Krzysztof Smerecki:

- Wydział Gospodarki Komunalnej UM Krosna nie prowadzi żadnego zadania, w ramach którego usuwane są punkty oświetlenia ulicznego.

I ponownie w odpowiedzi na pytanie o "lampę" pojawia się odpowiedź o "punkcie oświetlenia". Cały czas Urząd utrzymywał, że jedynie wymienia lampy, a żadnej nie usuwa. Zwróciliśmy się o podanie jaką definicją "punktu świetlnego" posługuje się Urząd oraz wskazaliśmy, że lampy są faktycznie usuwane podając przykład. Część starych opraw została zdjęta i nie zastąpiono ich LED-ami nieopodal Urzędu przy ul. Lwowskiej.

- Wykonawca projektu oprócz wymiany ponad 3 i pół tysiąca istniejących, eksploatowanych opraw sodowych na ledowe, i innych zadań wynikających z umowy, usuwa parędziesiąt, nieczynnych od kilkunastu lat, opraw wraz z wysięgnikami, które dawniej oświetlały chodniki, miedzy innymi przy ulicach: Lwowskiej, Pużaka, czy Podwale - odpowiedział Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Gdy ktoś zapowiada wymianę starego oświetlenia, a przy tym podkreśla, że będzie jaśniej, że lampy nie będą likwidowane, tylko wymieniane, to spodziewamy się, że także te stare, nie działające, zostaną wymienione na nowoczesne i działające. Żeby było jaśniej. Okazuje się jednak, że "parędziesiąt" lamp zniknie z ulic Krosna i nie zostaną zastąpione. Dotyczy to większej ilości ulic, niż wymienione przez Naczelnika: lampy zdemontowano też np. na Krakowskiej, czy Kolejowej. Urząd nie podał nawet dokładnej liczby.

pd

23 komentarzy

 • St.gaj

  do kiedy jest ostateczny termin wymiany,bo rozmawiając z p. Smereckim miało to być wrzesień tego roku z małym opóżnieniem do połowy pażdziernika .A kiedy będzie wykonana wymiana na ulicy Leśnej w Turaszówce. Podajcie wreszcie ostateczny termin ,bo niektóre lampy są od dawna uszkodzone i nie świecą ,są ciemnosci egipskie.

  Zgłoś nadużycie St.gaj wtorek, 13, październik 2020 13:44 Link do komentarza
 • krsnik

  pomijając ze dużo ciemniej to oświetlenie przejść dla pieszych jest już bardzo niebezpieczne ... a w szpitalach tragedia

  Zgłoś nadużycie krsnik poniedziałek, 12, październik 2020 08:54 Link do komentarza
 • maniek

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. ZAWIERA OBRAŹLIWE ZWROTY.

  Zgłoś nadużycie maniek poniedziałek, 05, październik 2020 15:49 Link do komentarza
 • o ja łakocy

  Jest dużo ciemniej niż przed wymianą....Chyba chodzi o to by ludzie czuli się mniej bezpiecznie i nie chodzili po mieście w nocy.

  Zgłoś nadużycie o ja łakocy niedziela, 04, październik 2020 20:00 Link do komentarza
 • AntyDyzma

  Na ul. okrzei do rezydenci pierwszego oszusta Nikodema D swiatla swieca sie na calej dlugosci -nawet wybudowano oswielenie wokół rezydencji. Jest do jedyna oswietlona z chodnikiem odwodnieniem wewnetrzna droga na koszt podatnikow. W zimie zawsze odśnieżona . tak Nikodem dyma wszystkich.

  Zgłoś nadużycie AntyDyzma piątek, 02, październik 2020 20:17 Link do komentarza
 • Kopnę was w doope

  Banda OSZUSTÓW i złodziei. Jedyne co potrafią to żyć na koszt podatnika i pić kawę za nieswoje.

  Zgłoś nadużycie Kopnę was w doope piątek, 02, październik 2020 08:16 Link do komentarza
 • virusik

  Nie świecom, no bo Covid panuje

  Zgłoś nadużycie virusik czwartek, 01, październik 2020 19:26 Link do komentarza
 • Krosnoludek

  "- Nie zostanie zlikwidowana ani jedna lampa - odpowiedziała zdecydowanie Joanna Sowa" - co z tego jak zamontowne nie zaświeciły choćby na 5 minut od 4 tygodni, tak jest na Wojska Polskiego pomimo że problem był zgłaszany w Urzędzie Miejskim.

  Zgłoś nadużycie Krosnoludek czwartek, 01, październik 2020 09:47 Link do komentarza
 • wieczorynka

  A na Wojska Polskiego kolejny wieczór tylko piwosze mają oświetlony chodnik przed Piwiarnią, reszta może chodzić po omacku, a może trzeba czekać aż dojdzie do jakiego wypadku?

  Zgłoś nadużycie wieczorynka czwartek, 01, październik 2020 09:40 Link do komentarza
 • Wawa

  Patrząc na zdjęcie z ul. Krakowskiej to wcale tam nie jest ciemno.
  Patrząc na zdjęcie z ul. Kolejowej to jest ciemne miejsce, ale wyraźnie widać, że nie świecą się przynajmniej ze trzy lampy. Jak będą świeciły to będzie jasno.

  Zgłoś nadużycie Wawa czwartek, 01, październik 2020 09:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj