Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

W Krośnie rusza montaż nakładek do zdalnego odczytu wodomierzy

Początkiem grudnia br. rozpocznie się montaż nakładek do zdalnego odczytu wodomierzy w ramach projektu "Zaangażowani w eKrosno - Inteligentne rozwiązania systemów przetwarzania danych dla mieszkańców Krosna", realizowanego  w ramach konkursu "Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności  z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

REKLAMA- Głównym celem projektu realizowanego przez Miasto Krosno jest zbadanie całego funkcjonalnego systemu istniejącego w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Krośnie pod kątem możliwości zbierania danych z sieci wodociągowej, włączenia na czas projektu monitoringu odbiorców wody z terenu Miasta - automatycznej analizy otrzymanych danych, transferu do systemu eBOK i przesyłania przetworzonych informacji odbiorcom - mówi dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Na stworzenie inteligentnej sieci wodociągowej Miasto otrzymało dofinansowanie w kwocie ponad 3,5 mln zł, co stanowi 90% wartości całego zadania, wygrywając w grupie miast średnich prestiżowy konkurs Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej).

Beneficjentami ostatecznymi Projektu są mieszkańcy Krosna, Urząd Miasta i  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. Ponadto, wyniki badań mają posłużyć jako wzorce dla jednostek gminnych i spółek wodociągowych z terenu całej Polski. Partnerami Projektu są Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.    
 
12 listopada 2020 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Miasto Krosno a S WATER Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej (Lider konsorcjum), AIUT Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (Partner konsorcjum) oraz FUTURE PROCESSING S.A. z siedzibą w Gliwicach (Partner konsorcjum), w ramach której Wykonawca zamontuje ponad 7,5 tysiąca nakładek (czujników) na wodomierzach głównych obsługiwanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie Sp. z o.o., u odbiorców z terenu Gminy Krosno, zbierze z nich dane za pomocą Systemu Stacjonarnego Odczytu Wodomierzy, przeprowadzi badania i wypracuje rekomendacje, opracuje schematy oraz wzorcowe zasady działania systemów dziedzinowych w MPGK Krosno. W ramach umowy Wykonawca dostarczy również oprogramowanie zarządzające do wizualizacji pracy sieci wodociągowej.

- Dzięki montażowi nakładek na wodomierzach, wdrożeniu systemu eBOK oraz innowacyjnemu oprogramowaniu krośnieńska sieć wodociągowa będzie komunikowała się automatycznie nie tylko z zarządcą, ale też z mieszkańcami i przedsiębiorcami, informując (po uruchomieniu usługi w eBOK) m.in. o wystąpieniu wycieku wody na ich wewnętrznej instalacji (za wodomierzem głównym). Dodatkowo mieszkańcy uzyskają dostęp w systemie eBOK do swoich dobowych zużyć wody, a odczyty wskazań wodomierzy prowadzone będą zdalnie, co w odniesieniu do trwającej obecnie pandemii, pozwoli znacząco ograniczyć bezpośredni kontakt inkasenta MPGK z odbiorcą wody podczas tradycyjnego odczytu i przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Sars Cov-2 - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Projekt zakłada wdrożenie inteligentnego oprogramowania zarządzania siecią wodociągową, które na podstawie danych z rozmieszczonych na sieci przepływomierzy i wodomierzy strefowych oraz zamontowanych na wodomierzach czujnikach umożliwi m.in. ograniczenie strat wody poprzez dokonanie przez przedsiębiorstwo automatycznego bilansowania wody w sieci wodociągowej, a także dostosowania natężenia przepływu wody poprzez obniżenie ciśnienia w danej strefie, w zależności od pory dnia, czy pory roku.

Akcja prowadzona będzie etapami. Rozpocznie się od dzielnicy Suchodół i docelowo obejmie ponad 7,5 tysiąca gospodarstw indywidualnych, budynków wielorodzinnych, firm, instytucji oraz zakładów przemysłowych na terenie Krosna.

Montaż nakładek na zlecenie Wykonawcy będzie realizować nieodpłatnie firma P.H.U. Partner z Wrocławia. Monterzy pracujący w terenie będą posiadali specjalne identyfikatory, przy pomocy których mieszkańcy będą mogli sprawdzić ich wiarygodność poprzez kontakt z Biurem Obsługi Klienta Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (tel. 13 4748316) lub Strażą Miejską w Krośnie (tel. 13 4743600 i 13 4743607).

Zadaniem monterów będzie założenie niewielkiej nakładki radiowej na wodomierzu głównym, przy czym w zakres ich czynności wchodzi również wykonanie dokumentacji fotograficznej instalacji przed i po założeniu nakładki. Protokół z wykonanej czynności sporządzany będzie przez montera w formie elektronicznej i podpisywany przez Odbiorcę wody przy pomocy elektronicznego urządzenia, które ułatwi monterom i mieszkańcom zachować wszystkie wymagane obecnie standardy sanitarne.

- Nadmienić należy, że mieszkańcy Krosna nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów ani opłat, a zyskują nowatorskie i bardzo wygodne rozwiązania. Wystarczy tylko, że na kilka minut udostępnią monterom pomieszczenie, w którym znajduje się wodomierz, by mogli zamontować nakładkę i sprawdzić jej poprawne działanie - wyjaśnia Krzysztof Wolanin, kierownik projektu.

Montaż nakładek będzie odbywał się etapowo, o czym mieszkańcy będą informowani na bieżąco.

Więcej informacji o Projekcie na stronach: Miasta Krosna oraz Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

(umk)

 • autor: (umk)

5 komentarzy

 • Lato

  Na pewno w czasie pandemi nikt mnie do tego nie zmusi bo nawet ksiądz po kolędzie nie będzie chodził

  Zgłoś nadużycie Lato poniedziałek, 07, grudzień 2020 21:11 Link do komentarza
 • small brother

  Inwigilacja kiedy biorę prysznic i i kiedy spuszczam wodę w kiblu. Super

  Zgłoś nadużycie small brother czwartek, 03, grudzień 2020 10:04 Link do komentarza
 • Zuzanna Krosnianka.

  No nie wiem,czy to dobry pomysł,miałam zdalny odczyt gazu i zawsze na moja niekorzyść.
  W końcu zrezygnowałam.
  A w czasie pandemii nie życzę sobie ,łażenia po moim domu.
  Kto takie bzdury wymyśla.?????

  Zgłoś nadużycie Zuzanna Krosnianka. środa, 02, grudzień 2020 19:04 Link do komentarza
 • K-63

  W dobie pandemii monterzy od domu do domu !!! SUPER pomysł panie kierowniku projektu

  Zgłoś nadużycie K-63 środa, 02, grudzień 2020 15:38 Link do komentarza
 • jasiek

  A jak nie chcę tej nowatorskiej metody inie wpuszczę montera to co?

  Zgłoś nadużycie jasiek wtorek, 01, grudzień 2020 16:48 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj