KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Strażnicy miejscy będą sprawdzać, czym palimy w piecach oraz jak gospodarujemy odpadami

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

W piecach nie wolno palić śmieciami, między innymi butelkami, torbami foliowymi czy lakierowanymi meblami. Nie wszyscy o tym pamiętają, dlatego strażnicy miejscy będą przeprowadzać kontrole. Za złamanie przepisów grożą surowe kary. Strażnicy sprawdzą również zgodność z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Tym samym Miasto rozpoczyna kampanię w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

REKLAMA


Kampania, która rozpocznie się początkiem marca, ma na celu kompleksowe rozwiązanie problemów ze smogiem oraz uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami. Straż Miejska będzie kontrolować piece do centralnego ogrzewania w naszych domach, a także sprawdzi rodzaj używanego opału.

Każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym, ma obowiązek wpuścić strażnika do środka. Jeśli tego nie zrobi, strażnik ma prawo odwiedzić taki dom ponownie, ale już w towarzystwie Policji. I tu dyskusji już nie ma.

Art. 225 § 1 Kodeksu karnego mówi: kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Jeśli domownicy zostaną przyłapani na spalaniu odpadów, muszą się liczyć z karą do 30 dni aresztu lub grzywną w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Mówi o tym art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5000 złotych).

Funkcjonariusz Straży Miejskiej może skierować sprawę do Wydziału Urzędu Miejskiego lub do sądu. Może również od ręki wypisać mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Tym nie wolno palić w piecu

- przedmiotami z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników oraz toreb foliowych, zużytymi oponami i odpadami z gumy, odzieżą, obuwiem, elementami drewnianymi pokrytymi lakierem lub impregnowanych, sztuczną skórą, opakowaniami po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin, papierem bielonym związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Tym wolno palić w piecu

- papierem, tekturą i drewnem, opakowaniami z papieru, tektury i drewna, odpadami z gospodarki leśnej, trocinami, wiórami i ścinkami, mechanicznie wydzielonymi odrzutami z przeróbki makulatury, odpadami kory i korka.

Miasto chce uszczelnić gospodarkę odpadami

Na podstawie analizy dotyczącej funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wynika, że w systemie brakuje znacznej ilości osób, w stosunku do osób zameldowanych na terenie miasta. Podczas wizyty w naszych domach strażnicy sprawdzą również zgodność danych zawartych w złożonej deklaracji śmieciowej ze stanem faktycznym.

  • autor: (rdn)

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?