KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

26-letni ratrak unieruchomił stok w Czarnorzekach. To koniec narciarskiego sezonu

26-letni ratrak unieruchomił stok w Czarnorzekach. To koniec narciarskiego sezonu Fot. www.czarnorzekiski.pl

Od niedzieli, 21 lutego nieczynny jest stok narciarski w Czarnorzekach. Powodem jego zamknięcia po ośmiu dniach funkcjonowania jest awaria 26-letniego ratraka. Jego naprawa obecnie nie jest możliwa. W ciągu tych kilku dni z wyciągu narciarskiego skorzystało około tysiąc osób, a przychody z jego funkcjonowania przekroczyły 20 tysięcy złotych.

REKLAMA


Stok i wyciąg narciarski w Czarnorzekach należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie został uruchomiony po dłuższej przerwie 13 lutego 2021. Ostatni raz obiekt funkcjonował do końca sezonu 2018/2019. W ubiegłym roku nie został uruchomiony.

Duże zainteresowanie stokiem

W lutym, w ciągu tych kilku dni działalności obiektu, ze stoku i wyciągu skorzystało około 1000 osób. Przychody jakie uzyskano z pracy wyciągu to 22 656,60 złotych, natomiast koszty przygotowania i tygodniowego utrzymania wyciągu to: 16 tys. złotych, bez kosztów za media i podatek od nieruchomości.

Awaria ratraka

Wyciąg od 21 lutego jest nieczynny. Awarii uległ 26-letni ratrak wyprodukowany w 1995 roku. Awaria została zgłoszona już do serwisu, jednak sama ocena techniczna, czy wycena naprawy nie będzie szybko możliwa.

- Przyczyną awarii jest prawdopodobnie uszkodzenie pompy sprzęgła lub samego sprzęgła. Czekamy na ocenę serwisanta - poinformował Krzysztof Podkul, kierownik obiektu MOSiR Krosno.


Fot. StiMotion

Z powodu obostrzeń spowodowanych przez COVID-19 na Słowacji, przyjazd serwisanta będzie możliwy najwcześniej  początkiem marca br.

Używany ratrak np. z 2007 roku to koszt około 90 tys. złotych, z 2014 roku - blisko 600 tys. zł. Wszystko zależy od modelu i producenta.

Wyciąg orczykowy i jego naśnieżanie

Na stoku działa narciarski wyciąg orczykowy typu Tatrapoma o długości 400 m, który jest uruchamiany już przy 5 narciarzach. Jego przepustowość to 900 osób w ciągu godziny.

Na stoku w Czarnorzekach znajduje się trzy armatki firmy LENKO NW 490. Są to armatki zakupione w 2010/2011 roku. Wydajnie mogą pracować od temp. powietrza -4 st. C, pod warunkiem odpowiedniej wilgotności powietrza i odpowiedniej ilości wody w zbiorniku (basenie).

Stok jedną z zimowych atrakcji w regionie

Stok narciarski w Czarnorzekach położony jest w odległości ok. 2,5 km od drogi wojewódzkiej nr 991 - skrót łączący Krosno z Rzeszowem. Jest typowo rekreacyjny o długości 460 m przy różnicy poziomów 73 m. Średnie nachylenie stoku wynosi około 13%.


Fot. www.czarnorzekiski.pl

Wyciąg został zmodernizowany i oddany do użytku 27 grudnia 2012 roku. Jest doskonale oświetlony, dzięki czemu jest on dostępny także w godzinach wieczornych.

Wszystko wskazuje na to, że w wyniku awarii ratraka oraz szybko zmieniających się warunków atmosferycznych zwiastujących wiosnę, w tym roku skorzystanie ze stoku w Czarnorzekach nie będzie już możliwe.

Modernizacja Wyciągu Narciarskiego w Czarnorzekach to projekt Unijny

Inwestycja była realizowana w ramach projektu "Rozwój infrastruktury turystyki aktywnej poprzez utworzenie transgranicznej sieci produktów turystycznych w Krośnie, Svidniku i Presovie" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska Republika Słowacka 2007-2013.

Projekt realizowany był w partnerstwie z Miastem Svidnik oraz z organizacją Skalna Hrana z Presova. Po stronie polskiej projekt zakładał budowę Parku Przygody oraz modernizację wyciągu narciarskiego w Czarnorzekach. Obie inwestycje zostały zrealizowane.


Fot. www.czarnorzekiski.pl

W ramach inwestycji wykonano budowę wyciągu narciarskiego (postawienie stacji i podpór wyciągu; dostawa i montaż wyciągu), schodów terenowych, systemu kasowo-biletowego, sieci i instalacji elektrycznych (linie elektroenergetyczne kablowe, rozdzielnie, złącza kablowe, oświetlenie terenu, instalacje sterownicze, zaśnieżania, telewizji użytkowej, komputerowe), instalacji zaśnieżania (ujecie wody na potoku, zbiornik wody wraz z wyposażeniem, system pomp ciśnieniowych, sieć rurociągów wody z hydrantami do zaśnieżania, dostawa 3 sztuk armatek śnieżnych).

Prace zostały wykonane za kwotę 3 848 107,02 brutto w tym miasto z EFRR otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 milionów 650 tysięcy złotych, z Urzędu Skarbowego tytułem zwrotu podatku VAT 719 tys. zł. Ze środków własnych Miasto wydatkowało 469 tys. złotych.

Celem zapewnienia lepszym warunków dla narciarzy poza projektem Gmina Krosno przeprowadziła przebudowę budynku magazynowego na zaplecze sanitarno-gastronomiczne. Koszt przebudowy 174 tysięcy zł z tego Gmina otrzymała zwrot VAT-u w wysokości 32 645 zł.

  • autor: (rdn)

7 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?