KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Ponad sto lat czekała na remont...

Zabytkowa brama prowadząca do cmentarza komunalnego przy ulicy Wyszyńskiego w Krośnie odzyska dawny blask. Wkrótce rozpoczną się prace remontowo - konserwatorskie, krośnieński magistrat ogłosił już przetarg i do 19 marca czeka na oferty.

REKLAMA


Brama cmentarna wiodąca do cmentarza komunalnego przy ulicy Wyszyńskiego powstała w 1913 roku. Wówczas była architektonicznym majstersztykiem, urzekała techniką wykonania.

Mało kto wie, ale była jednym z pierwszych obiektów w regionie, który powstał zgodnie z założeniami modernistycznej myśli projektowej.

Prawdopodobnym jej wykonawcą był warsztat lokalny, lecz jak podkreśla Mariusz Wrona, krakowski konserwator dzieł sztuki - nie można wykluczyć również pobliskich wykonawców jakim była m.in. prężnie działająca betoniarnia miejska w Jaśle.

Do dzisiaj, a liczy przeszło sto lat, brama nie była gruntownie remontowana. Przez lata wykonywano jedynie powierzchowne prace i uzupełniano drobne ubytki.

10 marca Urząd Miasta w Krośnie ogłosił przetarg na remont zabytkowej bramy.

- Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie pełnej konserwacji techniczno-estetycznej zabytkowej bramy cmentarza komunalnego przy ulicy Wyszyńskiego, w wyniku której zostanie przybliżony oryginalny wygląd zabytku równocześnie z szeroko zakrojonym działaniami naprawczymi skoncentrowanymi przede wszystkim na przywróceniu właściwości technicznych uszkodzonym elementom - czytamy w ogłoszeniu o przetargu.

Gruntowny remont jest potrzebny, bo jak informuje krośnieński magistrat, brama jest w złym stanie technicznym, a zniszczyły ją przede wszystkim warunki atmosferyczne i upływający czas.

Jak czytamy w projekcie programu prac konserwatorskich przygotowywanym przez Mariusza Wronę, krakowskiego konserwatora dzieł sztuki, "generalnym założeniem podejmowanych prac jest przeprowadzenie pełnej konserwacji techniczno-estetycznej, w wyniku której zostanie przybliżony oryginalny wygląd zabytku, równocześnie z szeroko zakrojonymi działaniami naprawczymi skoncentrowanymi przede wszystkim na przywróceniu właściwości technicznych uszkodzonym elementom".

Jak wyjaśnia dalej ekspert, "niezwykle istotnym elementem pracy jest szereg działań technicznych eliminujących przyczyny uszkodzeń tynku oraz zasadniczej bryły architektonicznej". Mowa tutaj przede wszystkim o wykonaniu skutecznej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. W kolejnym etapie prac uzupełnione zostaną ubytki dekoracji tynkowej. Całość na koniec zostanie zaimpregnowana.


Łączny koszt prac, jak szacuje krośnieński magistrat, wyniesie nie więcej niż 130 tysięcy złotych. Oferty na remont zabytkowej cmentarnej bramy można składać do 19 marca. Prace remontowe, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają zakończyć się nie później niż 30 czerwca.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?