KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Sukces Mechanika w finale 27. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej

Sukces Mechanika w finale 27. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej Fot. archiwum Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie

XXVII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej odbył się 21 kwietnia 2021 r. Warto zaznaczyć, że konkurs ten corocznie pod auspicjami  uczelni wyższych i Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowują przedstawiciele pracodawców w branży motoryzacyjnej. Ma to duże znaczenie, bo nikt inny jak pracodawcy wiedzą najlepiej jakie pokazywać umiejętności i wiedzę z zakresu, który jest wskazany i niezbędny do pracy  w tych firmach.

REKLAMA


W poprzednich latach finał ogólnopolski odbywał się w Poznaniu ale ze względu na warunki epidemiologiczne organizatorzy finału 27 Turnieju OTWS po raz drugi zdecydowali się na wersję on-line.

W tym roku konkurs przebiegał w 6 kategoriach:

1. Silniki spalinowe,
2. Układy wspomagające bezpieczeństwo czynne i bierne w pojazdach ciężarowych,
3. Wyposażenie warsztatów,
4. Diagnostyka elektroniki pojazdów,
5. Stacje kontroli pojazdów,
6. Płyny eksploatacyjne.

Za poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania z każdej kategorii można było zdobyć po 10 punktów. Dodatkowo liczył się czas odpowiedzi na koleje pytania: kolejność odpowiedzi oraz nie przekraczanie limitów czasowych. W szranki stanęło 772 uczniów z 85 szkół z całej Polski. W tym drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych z Krosna. Nasz zespół reprezentowało 20 uczniów: 18 z technikum i 2 z branżowej szkoły I stopnia. Już po kategoriach widać, że zakres zagadnień był bardzo szeroki.

I tak np. pojawiły się pytania o systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w nowoczesnych samochodach jak LDWS, AEBS, ACC, ADAS, TPI, TPMS, radary, kamery i lidary.

Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą dotyczącą sterowników, sieci transmisji danych w pojazdach, filtrów cząstek stałych GPF/DPF, szczegółów związanych z okresowymi badaniami technicznymi oraz dopuszczaniem pojazdów do ruchu, składu chemicznego olei silnikowych i przekładniowych oraz ich właściwości, klasyfikacji jakościowych i lepkościowych.

Nie brakło pytań z budowy silników, przekładni oraz zasad ich działania czy technologii ich wytwarzania. Pełny wykaz wszystkich pytań można znaleźć na stronie: www.warsztat.pl

Ze względu na dużą liczbę uczestników finału ogólnopolskiego Turnieju, pojawiły się w dwóch pierwszych turach problemy z przepustowością serwera. Stąd potrzeba ich powtórzenia na końcu, a co za tym idzie wydłużenia OTWS o kolejną godzinę. Do tego finał rozgrywany na platformie ELECTUDE spowodował, że na wyniki ostateczne trzeba było czekać aż do 26 kwietnia br. Po długich obradach jury wyłoniło zwycięzców czyli pięć najlepszych szkół. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Mechanicznych z Krosna zwany "Krośnieńskim Mechanikiem". Indywidualnie nasi uczniowie zajęli również bardzo wysokie pozycje a dodatkowo 4 z nich zostało wyróżnionych w poszczególnych rundach.

Z uwagi na wyrównany wysoki poziom całego zespołu nauczyciel prowadzący Piotr Boś został sklasyfikowany na drugim miejscu w rankingu opiekunów drużyn, uwzględniając jakość przygotowania i sukcesy podopiecznych uczniów w tegorocznej i poprzednich edycjach. Można zatem powiedzieć, że Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie nieustannie od wielu lat udowadnia swoją wysoką pozycję wśród szkół samochodowych w finałach ogólnopolskich.

Drużynę ZSM w Krośnie tworzyli:

1. Koszela Konrad kl. 2b,
2. Pachana Mateusz kl. 2b,
3. Wrona Michał kl. 2b,
4. Huta Marek kl. 2b,
5. Frodyma Łukasz kl. 2c,
6. Śmietana Szymon kl. 2c,
7. Oleszek Szymon kl. 2h,
8. Kasperkowicz Bartłomiej kl. 2i,
9. Czopor Tomasz kl. 3b,
10. Dziura Jan kl. 3b,
11. Gacek Michał kl. 3b,
12. Jodłoski Tomasz kl. 3b,
13. Konieczny Dawid kl. 3b,
14. Krępulec Kacper kl. 3b,
15. Jucha Michał kl. 3c,
16. Murdzek Piotr kl. 3c,
17. Świder Jan kl. 3c,
18. Zajdel Michał kl. 3c,
19. Kędzior Mateusz kl. 3b BS I st.,
20. Święcański Jakub kl. 3b BS I st.

Opiekunem drużyny "Mechanika” był Piotr Boś.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w następnym roku.

Fot. archiwum Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie

 • autor: Redakcja

5 komentarzy

 • misiek 96

  Zamiast złożyć gratulacje chłopakom i opiekunowi uczniów za sukces, który jest ważny dla nich samych to pojawiają się frustraci, którzy wobec szkoły mieli lub mają jakiś żal, że np. los nie dał im sukcesu. Chłopaki olimpijczycy, brawo , brawo, brawo !!!, a po mechaniku omijajcie frustratów. To też jest przykład, że jesteście dobrymi mechanikami skoro ta panda jeździ, a że kraj biednieje to widać wszędzie. Aha, sponsorzy to czas przeszły.

  Zgłoś nadużycie misiek 96 piątek, 21, maj 2021 08:08 Link do komentarza
 • emeryt 6+

  Gratulacje chłopaki i dla Pana Profesora. Jeśli kogoś coś gryzie to niech sam weźmie się do roboty, a w Mechaniku jest przynajmniej dobry klimat i możliwości do robienia czegoś co daje młodym ludziom planować sensowną przyszłość zawodową. Ktoś powiedział, że Mechanik to kuźnia kadr, wysokich lotów kadr i dlatego absolwenci ZSM mogą wybierać oferty pracy, a nie praca ich wybiera. Sukces corocznie powielany dowodzi, że warto w trudnych czasach los młodego człowieka zawierzyć sprawdzonym metodom kształcenia. Liczy się wynik i za nim podążajmy.

  Zgłoś nadużycie emeryt 6+ czwartek, 20, maj 2021 20:42 Link do komentarza
 • emeryt

  dziadek, Dyrekcja znalazła sponsora ale dla siebie ...jeździ m.in. prywatnie nie dawno kupionym granatowym Fordem Focusem (wcześniej srebrnym Mondeo) dlatego chłopaki dalej jeźdzą Pandą

  Zgłoś nadużycie emeryt czwartek, 20, maj 2021 18:06 Link do komentarza
 • rodzic

  Brawo chlopcy

  Zgłoś nadużycie rodzic czwartek, 20, maj 2021 17:05 Link do komentarza
 • dziadek

  Tyle sukcesów odnoszą uczniowie z Mechanika, a chłopaki nadal uczą się jeździć starym nadgryzionym zębem czasu Fiatem Panda. Dyrekcja powinna poszukać sponsorów i zakupić uczniom porządne auto. Dziadek jak chodził do ZSM uczył się jeździć nowym Fiatem 125p.

  Zgłoś nadużycie dziadek czwartek, 20, maj 2021 15:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?