KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Poznaliśmy zwycięzców "Carpatia Vini" Kombornia 2021

"Carpatia Vini" to jedyny, cykliczny, organizowany na terenie województwa Podkarpackiego międzynarodowy konkurs win. Stanowi on silny element promujący województwo, a zwłaszcza jego południową część w środowiskach winiarzy europejskich, osób zainteresowanych winiarstwem, a także touroperatorów tworzących produkty enoturystyczne.

REKLAMA


Tegoroczna edycja "Carpatia Vini" okazała się rekordowa pod względem ilości nadesłanych win. Dwie międzynarodowe komisje oceniły w ciągu dwóch dni aż 202 próbki. W jury znaleźli się winiarze, sommelierzy, sędziowie konkursów winiarskich oraz osoby związane z tematem wina. Wśród nich byli.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono wina z 8 krajów. W szranki stanęło 96 etykiet polskich, 38 rumuńskich, 38 słowackich, 24 węgierskie oraz pojedyncze wina niemieckie, gruzińskie, włoskie i portugalskie. Bardzo wiele próbek dostarczyli indywidualni winiarze. Jury przyznało łącznie 3 wielkie złote medale (grand gold), 14 złotych i 65 medali srebrnych. Decyzją komisji pozostałe wina nie otrzymały wyróżnień, choć ich jakość często była również wysoka. Mimo, że wszystkie 3 wielkie złote medale opuszczą Polskę (Rumunia, Słowacja, Węgry) to cieszyć może fakt, że wśród 14 złotych medali, aż 6 pozostanie w naszym kraju, podobnie jak 1/3 medali srebrnych. Jeśli chodzi o Podkarpacie, w konkursie wzięło udział 12 winnic zdobywając 11 srebrnych medali: Winnica Widokowa (4 medale), Winnica Gala (2 medale), Winnica Wiarus (2 medale), Winnica Festung (1 medal), Winnica Alabaster (1 medal), Winnica Arbor (1 medal).

Konkurs był organizowany przy współpracy z Fundacją Slow Beskid oraz stowarzyszeniem Kobiety i Wino. - Stowarzyszenie łączy kobiety związane z winem. Sommelierki, kobiety zajmujące się wytwarzaniem wina, czy to we własnych winnicach czy pracując zawodowo, a także wszelkie osoby, które lubią pasjonować się winem, a nie tylko je pić - mówi Małgorzata Hałkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Kobiety i Wino. - Łączymy kobiety z całej Polski, ale i nasze przyjaciółki, które działają za granicą - dodaje.

- Mamy w Polsce bogate, pięknie tradycje winiarskie. Nie tylko polegające na uprawie winnic, które były u nas w wielu miejscach w średniowieczu, przed ochłodzeniem klimatu. W wieku XVII winorośl wycofała się na południe, ale nie przerwało to naszych tradycji, bo Polska była ojczyzną węgrzyna. Nie byliśmy tylko importerem, to była cała branża. Tokaj macerował się w czasie podróży, był napowietrzany w transporcie do Polski. Tu był przechowywany i tu dojrzewał i dopiero z Polski był eksportowany do Zachodniej Europy - podkreśla Małgorzata Hałkowska. Winnice dopiero powracają na nasz teren. Teraz winorośl jest już niemal w każdym ogrodzie.

- Zaczął się moment, w którym produkcja polskich win zaczyna być istotna - zaznacza Małgorzata Hałkowska. - Nasze winnice są jeszcze młode, kraje z dłuższymi tradycjami mają starsze krzewy, sięgające głębiej po składniki mineralne. Przewagą tamtych winnic jest też doświadczenie i wiedza gromadzona od pokoleń. Naszym atutem jest ogromna pasja i chęć uczenia się winiarzy - dodaje Małgorzata Hałkowska.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego.

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?