KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Lepiej dwie małe pizze, czy jedna duża? Zobacz!

Popularny dylemat gdy pizzę zamawiamy w kilka osób: jakie pizze wybrać? Przy tym chodzi nie tylko o składniki ale i o wielkość, tak, żeby każdy się najadł.

REKLAMA


Wydawać by się mogło, że kupując dwie mniejsze i tańsze pizze, będziemy mogli zjeść więcej po niższej cenie. Matematyka udowadnia, że jednak może być odwrotnie. Okazuje się, że musielibyśmy kupić aż cztery pizze o średnicy 20 cm, aby otrzymać taką samą powierzchnię, jak w przypadku jednej pizzy o średnicy 40 cm!

Wynika to z matematycznego wzoru na pole koła: πr2. Jako „r” wstawiamy promień koła (czyli połowę średnicy), tę wartość podnosimy „do kwadratu” i mnożymy jeszcze przez starożytną liczbę π (pi), dla której przyjmuje się przybliżoną stałą wartość 3,14.

I tak popularna pizza 30cm ma powierzchnię prawie 707 cm2, a wydawałoby się, że „niewiele większa” 40 cm ma już 1256 cm2.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z pizzą kwadratową. Wzór na pole kwadratu jest bardzo prosty, to a2, gdzie „a” oznacza długość boku. Jak łatwo policzyć, kwadratowa pizza o boku 40 cm będzie miała aż 1600 cm2, a to znaczy, że od okrągłej różni się nie tylko kształtem!

Pizza "w kwadracie", jako jedyna w Krośnie dostępna jest w Pub & Club Wyszynk Krosno.

Menu znajdziecie tutaj: Pizza po Kwadracie - Jedyna w Krośnie!.

artykuł sponsorowany
  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?