KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Trójwymiarowe Osiedle Tysiąclecia

Mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt miejsc wymagających działań, zaznaczyli je na makiecie, którą wspólnie przygotowali!

REKLAMA


"Tysiąc słów o Osiedlu Tysiąclecia - społecznie zaktywizowane Krosno" to stworzone przez społeczników przedsięwzięcie, którego celem jest włącznie lokalnej wspólnoty w partycypacje. W ramach działań powstała makieta i zMAPowAnie miejsc problematycznych i do interwencji.


Tak powstawała makieta. Fot. Piotr Kuliga.

Makieta obejmuje część mieszkalną osiedla, nie ma na niej terenów przemysłowych. Większość obiektów została zaznaczona symbolicznie, dlatego np. wszystkie bloki wyglądają podobnie. Najbardziej charakterystyczne obiekty starano się dokładnie odwzorować. Model powstał na warsztatach prowadzonych przez Jakuba Kaczmarczyka, który zajmuje się modelarstwem i grami bitewnymi. Z tych powodów już niejednokrotnie był gościem i współorganizatorem wydarzeń tworzonych przez Ekipę GraTy.

Z gotową makietą ekipa wyszła na ulice osiedla. Na trójwymiarowej mapie mieszkańcy zaznaczali miejsca, które wymagają najpilniejszych działań. Zwracali uwagę na nurtujące ich problemy. W sumie zaznaczono kilkadziesiąt lokalizacji.

W ramach tego odbyło się także spotkanie World Café - wymiana informacji i pomysłów na rozwiązywanie problemów, a przeprowadzone w kawiarnianej atmosferze. Finałem będzie zainicjowanie grupy badawczej, która wypracuje rozwiązanie jednego ze społecznych tematów.


Podczas "spaceru" z makietą ekipa GraTy zbierała opinie o osiedlu Tysiąclecia.

- W tym projekcie ważne jest, żeby poznać potrzeby, problemy i wyzwania, z którymi borykamy się na co dzień - mówi inicjator projektu Damian "Piórko" Ziemba.

- Jako społecznik i aktywista, chcę zachęcić nie tylko do "jojczenia", ale i do rozwiązania problemu - podkreśla Damian. - Mamy w dzisiejszych czasach narzędzia: Radę Osiedla, granty i demokrację, która pozwala nam wymagać od konkretnych instytucji działania - dodaje Damian.

Zgłaszane problemy są różne, począwszy od zaniedbanych części osiedla, przez brak dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, po brak ławek wzdłuż ul. Kolejowej.

- Osiedle Tysiąclecia boryka się z szeregiem różnych wyzwań. Przez wielu jest postrzegane jako niebezpieczne. Dzięki temu projektowi chcemy sprawić, że będzie ono lepsze - mówi Damian "Piórko" Ziemba.


Damian Piórko Ziemba i Piotr Dymiński rozmawiają o problemach mieszkańców osiedla, które zostały oznaczone na mapie.

Wprowadzane w tym projekcie narzędzia partycypacji społecznej, to metody idealne do zainaugurowania aktywizmu lokalnego. Finałem będzie zainicjowanie grupy badawczej, która wypracuje rozwiązanie jednego ze społecznych tematów. Do całości projektu zostaną zaproszone NGO, seniorzy, instytucje kultury, urzędnicy, osoby niepełnosprawne, przedsiębiorcy itp. Istotne jest, aby każdy mógł zabrać głos, szczególnie osoby wykluczone. Po to, aby przedstawić swoje zdanie, a także zaproponować rozwiązanie.

Na te działania otrzymaliśmy grant w wysokości 6000 zł. Fundacja Pasjonauci jest w tym projekcie organizacją wspierającą grupę nieformalną GraTy.

"Inicjatywa pod nazwą "Tysiąc słów o Osiedlu Tysiąclecia - społecznie zaktywizowane Krosno" realizowana w ramach projektu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023" dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: "Fundacja Przestrzeń Lokalna", Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej", Stowarzyszenie LGD "TRYGON- Rozwój i Innowacja".

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?