KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: podwyżka podatków

Prezydent Piotr Przytocki przedstawił radnym projekt uchwały podnoszącej podatki od nieruchomości. Po tym względem Krosno ma doganiać, a nawet wyprzedzać część znacznie większych miast wojewódzkich. Radni przyjęli uchwałę większością głosów. Kto był "za", a kto "przeciw"?

REKLAMA


Propozycję podwyżek podatku od nieruchomości, prezydent uzasadnia trudną sytuacją budżetu. Podnosząc podatki samorząd chce zyskać ponad 2 mln złotych w skali roku. Piotr Przytocki podkreśla też, że przyjęcie stawek poniżej maksymalnych "stanowi ulgę dla podatników".

Podwyżka podatku od budynków przeznaczonych na cele mieszkalne to wzrost z 075 zł do 0,80 zł za 1 m2. Oznacza to wyrównanie poziomu opodatkowania z Wrocławiem. Będzie to zarazem podatek niższy zaledwie o 1 grosz niż obecnie obowiązujący w Warszawie,  Gdańsku, Poznaniu, gdzie mieszkańcy płaca po 0,81 gr za metr. Dotychczasowa stawka obowiązująca w Krośnie (0,75 gr) była i tak już wyższa niż w znacznie większych miastach takich jak Kielce, Rzeszów czy Lublin.

Nie inaczej jest ze stawką podatku od budynków (lub ich części) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Podatek podniesiono z obecnego poziomu 21,92 na 23,45 zł za m2. W dużych miastach ten podatek jest zazwyczaj jeszcze wyższy (od równych 24 zł w Olsztynie do prawie 24,84 w kilku miastach wojewódzkich jak Katowice, czy Kraków). Nowa stawka jest jednak wyższa niż obecnie obowiązująca w kilkukrotnie większych Kielcach (22,90 zł) i Lublinie (23,18 zł), ale nadal mniejsza niż w naszej stolicy województwa, która plasuje się w krajowej czołówce lokalnych podatków od nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą  (24,84 zł).

Nowa stawka podatku jest też wyższa niż obecnie obowiązujące w "Podkarpackim Trójmieście": 22,28 zł w Jaśle i 22,49 zł w Sanoku. Do tej pory Krosno miało stawkę podatku niższą, niż sąsiednie, niewiele mniejsze miasta. Równocześnie mieszkańcy tamtych regionów niejednokrotnie z zazdrością wypowiadali się o rozwoju Krosna.

Porównanie stawek podatków lokalnych pokazuje nam, że wyższe podatki ani nie są niezbędne, ani nie gwarantują lepszego rozwoju, ani lepszego poziomu usług publicznych.

W dyskusji przeciw podwyżce podatków wypowiedzieli się radni Paweł Krzanowski i Sławomir Bęben. Radny Bęben dodał, że miasto podnosi też koszty wynajmu. - Nie ułatwiacie życia przedsiębiorcom, którzy mają przecież utrzymywać ten budżet. Dla niektórych to będzie łącznie wzrost o 100% - podkreślał. Radny Kazimierz Mazur dopytywał, dlaczego w zestawieniach miast do porównania stawek podatku są różne. - W zależności od tego o jakim podatku mówimy, przedstawia nam się inne miasta do porównania - mówił radny Mazur.

Prezydent Piotr Przytocki odpowiedział - Jak zamierzacie państwo realizować śmiałe plany, mając ubytek wpływów podatkowych. To jest pytanie, na które nie oczekuję odpowiedzi. To pytanie retoryczne - mówił prezydent.

Radny Marcin Niepokój powiedział, że podatki muszą wzrosnąć. Argumentował, że podnoszenie podatków nie jest dobre, ale konieczne by realizować zadania dla mieszkańców i realizować cele, które są przed nami.

W głosowaniu większość radnych była "za" podwyżkami (Cały Klub Samorządne Krosno: Anna Dubiel, Anna Galert, Grzegorz Rachwał, Marcin niepokój, Piotr Grudysz, Robert Hanusek, Stanisław Czaja, Witold Skiba, Zbigniew Kubit i Zdzisław Dudycz oraz Zbigniew Ungeheuer z PO). Przeciw głosowali: Paweł Krzanowski, Janusz Hejnar, Kazimierz Mazur, Krzysztof Babinetz, Małgorzata Szeliga, Sławomir Bęben, Wojciech Byczyński. Dwoje radnych nie zagłosowało z powodu problemów technicznych i pomimo ponawianych prób: Paulina Guzik i Adam Przybysz (było połączenie, było też słychać wypowiedzi, ale niemożliwe było oddanie głosu). Od głosu wstrzymał się jedynie radny Tomasz Biały.

Równolegle Rada Miasta podniosła podatki od środków transportu.

 • autor: Piotr Dymiński

7 komentarzy

 • strasznik zawodnik

  Jeżeli miasto ma tak dużo wydatków i szuka pieniędzy to niech ustawią fotoradar albo odcinkowy na Okrzei pomiędzy mostem a parkiem. Nie nadążą mandatów wysyłać. To co wyprawiają młode RKRy na gościnnych występach w Mieście przechodzi ludzkie pojęcie. Te same szczeniuchy na motocyklach, często jeżdżąc na jednym kole, ryk silników, wyścigi aut. Szczególnie po zmroku. Drugi punkt to parking nad Wisłokiem koło mostu na Okrzei. Całymi wieczorami i nocami imprezy w autach typu um-cyk po których zostają walające się śmieci, rozbite butelki, worki z pampersami.Jeden bystry strażnik na monitoringu i mobilny patrol interwencyjny. Ale by się działo.....
  Tylko po co się narażać, lepiej dać mandat spokojnemu zjadaczowi chleba. Nie odpyskuje i jeszcze przeprosi....

  Zgłoś nadużycie strasznik zawodnik wtorek, 07, grudzień 2021 17:22 Link do komentarza
 • hhaa

  POLSKI ŁAD ładnie nas okradnie

  Zgłoś nadużycie hhaa czwartek, 02, grudzień 2021 07:44 Link do komentarza
 • Podatnik

  Bardzo dobrze że podnoszą podatki,jeszcze za dużo chętnych do pomieszkiwania w mieście szczęścia.

  Zgłoś nadużycie Podatnik środa, 01, grudzień 2021 23:07 Link do komentarza
 • BL

  Pisz reklamację do rządu.

  Zgłoś nadużycie BL środa, 01, grudzień 2021 16:52 Link do komentarza
 • Korczyniak

  Podwyżka o 6-7 procent... A inflacja za chwilę przekroczy 8 procent..... Te dodatkowe 5 gr/m2 przynajmniej zostanie wykorzystane dla dobra wszystkich mieszkańców Krosna.
  A kolega MASAKRA to się myli. Wypłaty idą w górę i to o wiele bardziej niż inflacja. Tylko, że nie wypłaty wszystkich, a tylko uprzywilejowanych. Polecam informację o podwyżce dla Starosty Powiatu Krośnieńskiego. Nie o 8 procent tylko ponad 100%!!! Przegłosowana jednogłośnie... Nikt nie był przeciwko i nikt się nie wstrzymał...

  Zgłoś nadużycie Korczyniak środa, 01, grudzień 2021 10:55 Link do komentarza
 • Podatnik

  W artykule porównane zostały stawki podatków podniesionych na przyszły rok w Krośnie ze stawkami z roku bierzącego z innych miast. Należało by porównać zmienione stawki z Krosna do zmienianych stawek w innych miastach. Ewentualnie podać porównanie stawek obecnie obowiązujących w roku 2021, tj.:
  Krosno - 0,75 zł
  Wrocław - 0,85 zł
  Sanok - 0,71 zł
  Przemyśl - 0,75 zł
  Tarnobrzeg - 0,77 zł
  Rzeszów - 0,75 zł

  Krosno - 21,92 zł
  Sanok - 22,49 zł
  Przemyśl - 22,66 zł
  Tarnobrzeg - 23,10 zł
  Rzeszów - 24,84 zł

  Zgłoś nadużycie Podatnik wtorek, 30, listopad 2021 20:27 Link do komentarza
 • Masakra

  Wykończą wszystkich. Szkoda że wypłaty nie idą w górę jak ceny wszystkiego...

  Zgłoś nadużycie Masakra wtorek, 30, listopad 2021 18:46 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?