KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


W styczniu 2022 roku mieszkańcy Krosna i powiatu mają zapewnioną nocną i świąteczną opiekę zdrowotną

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Po blisko trzygodzinnej dyskusji wypracowano tymczasowy kompromis w sprawie zabezpieczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie i Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej VIVA w Dukli. Oznacza to, że w okresie od 1 do 31 stycznia 2022 roku mieszkańcy Krosna i gmin powiatu krośnieńskiego nie pozostaną bez lekarza w godzinach nocnych i święta, tak jak było do tej pory.

REKLAMA


Spotkanie zwołane z inicjatywy starosty krośnieńskiego Jana Pelczara, odbyło się 30 grudnia w Starostwie Powiatowym w Krośnie. Było poświęcone planom likwidacji przez dyrekcję krośnieńskiego szpitala nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizowanej przez NZOZ VIVA w Dukli.

Jak podkreślił starosta Jan Pelczar - Nocna i świąteczna opieka medyczna w Dukli realizowana jest od 2013 roku przez NZOZ VIVA, a wcześniej przez Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, zabezpieczają pomoc dla blisko 158 tys. mieszkańców powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna. Tylko od stycznia do listopada 2021 r. udzielono w Dukli ponad 10,4 tys. porad medycznych. Likwidacja pomocy w Dukli negatywnie wpłynęłaby na funkcjonowanie punktu w Krośnie, jak również obciążyłaby, już i tak mocno przeciążony, Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dlatego nie ma zgody na likwidację punktu w Dukli, a my jako samorząd powiatu zrobimy wszystko aby do tego nie dopuścić - zauważył starosta.

Dyrektor szpitala Piotr Czerwiński przedstawił sytuację finansową lecznicy, która jest trudna, funkcjonowanie nocnej i świątecznej opieki i zagrożenia wynikające z jej niedofinansowania. Jak zaznaczył - Szpital jest najbardziej zainteresowany tym, żeby opieka nocna i świąteczna funkcjonowała. Tylko problem polega na tym, że w danym momencie szpitala nie stać na samodzielne udźwignięcie tego tematu, czyli podwyższenie stawek dla lekarzy. Likwidacja punktu w Dukli byłaby przeniesieniem ciężaru na Krosno.

Z decyzją dyrekcji szpitala nie zgadzają się samorządowcy oraz lekarze.

Wicestarosta Andrzej Guzik zwracając się do dyrektora szpitala powiedział, że nie uratuje szpitala niszcząc Duklę. - Likwidując punkt w Dukli poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna zostanie mocno nadszarpnięte, mówię to jako radny dwóch gmin Krościenka Wyżnego i Miejsca Piastowego. Dukla musi zostać, bo nie ma innego wyjścia.

Obecni na spotkaniu lekarze zauważyli, że nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale przede wszystkim o organizację pracy. Stanowisko lekarzy z Krosna i Dukli przedstawiła lek. Małgorzata Sebastianka: - Jeżeli będzie świadczona opieka medyczna w dwóch punktach czyli Krośnie i Dukli mamy chętnych lekarzy na obstawę dyżurów. Natomiast jeżeli zostanie tylko jeden punkt w Krośnie nie ma zgody lekarzy na dyżury wyjazdowe, ponieważ odległości pomiędzy niektórymi miejscowościami są tak duże, że lekarz nie jest w stanie zabezpieczyć opieki medycznej wyjazdowej na tak rozległym terenie. Dlatego nie chcemy podejmować takiego ryzyka ze względu na bezpieczeństwo naszych pacjentów.

Zaskoczenia z decyzji dyrekcji szpitala nie kryli także włodarze gmin: Dukli - burmistrz Andrzej Bytnar, Chorkówki - wójt Grzegorz Węgrzynowski i Jaślisk - wójt Adam Dańczak, którzy w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców, zadeklarowali pomoc finansową dla szpitala, aby nadal w Dukli funkcjonował punkt opieki medycznej.

  • autor: Ewa Bukowiecka, (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?