KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ponad 90% ciepła z OZE w krośnieńskiej elektrociepłowni

Ponad 90% ciepła z OZE w krośnieńskiej elektrociepłowni Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Ponad 90% energii cieplnej wyprodukowanej w 2021 r. w Elektrociepłowni Krosno pochodziło z biomasy, czyli z ekologicznego paliwa odnawialnego. W minionym roku miał węglowy był paliwem szczytowym, wykorzystywanym w okresie podwyższonych temperatur oraz jako paliwo rezerwowe, i jego udział w ilości wytworzonego ciepła wyniósł zaledwie ok. 10%. Te wyniki potwierdzają, że miejska sieć ciepłownicza Krosna oparta jest na ekologicznym cieple i bazuje na paliwie z OZE.

REKLAMA


W roku 2021 Elektrociepłownia Krosno produkowała energię cieplną przy wykorzystaniu bloku kogeneracyjnego ORC (ok. 51%), zamontowanego w 2020 r. kotła biomasowego oraz kotłów na miał węglowy. Głównym źródłem produkcji ciepła dla mieszkańców Krosna i odbiorców instytucjonalnych, przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, były instalacje biomasowe, które wyprodukowały łącznie 287 445,751 GJ, tj. około 90% ogółu energii cieplnej. Z miału węglowego wyprodukowano tylko 29 613,660 GJ, czyli ok. 10% całej energii cieplnej.

- Dzięki zastosowaniu biomasy zamiast miału węglowego do produkcji ciepła udaje się nam nie tylko obniżyć emisję CO2, ale też unikać gigantycznych kosztów związanych z zakupem uprawnień emisyjnych, a ceny te w ubiegłym roku wzrosły z ok. 25 euro do ponad 80 euro za tonę. Decyzje o zastosowaniu biomasy w naszym systemie ciepłowniczym były dobre i pozwoliły nam na sprawną dekarbonizację naszej elektrociepłowni, co przekłada się na zdecydowanie niższe ceny za ciepło płacone aktualnie przez mieszkańców - wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

W ciągu całego 2021 roku Elektrociepłownia Krosno zużyła do produkcji energii cieplnej blisko 38 tys. ton biomasy i ok. 2 tys. ton miału węglowego. Przy czym ponad 1,7 tys. ton biomasy pochodziło z własnej produkcji Spółki, tj. z gałęzi dostarczonych do PSZOK i Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie.

Cena biomasy na przestrzeni ubiegłego roku wzrosła jednak o około 120%, niemniej jednak jej stosowanie jako paliwa do produkcji ciepła jest finalnie korzystniejsze i bardziej opłacalne dla naszych odbiorców niż produkowanie ciepła z miału węglowego.

- Pomimo wielu inwestycji, jakie nasza Spółka zrealizowała w krośnieńskiej elektrociepłowni, kryzys energetyczny, z jakim mamy do czynienia w całej Europie, nie ominął i nas. Gigantyczny wzrost cen paliw, w tym również biomasy, niestety będzie musiał spowodować wzrost cen płaconych przez mieszkańców za ciepło z naszej sieci ciepłowniczej, jednak dzięki inwestycjom poczynionym przez naszą Spółkę są one aktualnie i będą w dalszym ciągu niższe niż w innych miastach, które cały czas bazują na produkcji energii cieplnej z miału węglowego - podkreśla Janusz Fic.

Fot. Krośnieński Holding Komunalny

 • autor: Wioletta Zimmermann-Szubra, (KHK)

4 komentarzy

 • I to mi się podoba

  Cyt. " Gigantyczny wzrost cen paliw, w tym również biomasy, niestety będzie musiał spowodować wzrost cen płaconych przez mieszkańców za ciepło z naszej sieci ciepłowniczej, jednak dzięki inwestycjom poczynionym przez naszą Spółkę są one aktualnie i będą w dalszym ciągu niższe niż w innych miastach, "

  Zgłoś nadużycie I to mi się podoba niedziela, 06, luty 2022 17:25 Link do komentarza
 • oscar

  Kotlownia moze i spelnia kryteria eko- jednak smrod palonych śmieci tuż po zmroku nie daje sie wytzymać. Panie Prezydencie strefa smrodu miala byc rekompensowana niższymi rachunkami za ogrzewanie i ciepła wodę. Prosze o odpowiedz!

  Zgłoś nadużycie oscar piątek, 04, luty 2022 08:50 Link do komentarza
 • Tartaczny stolarz

  Troty, trociny, kora, szczypki, wióry to materiał prawie za darmo, tego się tartaki i stolarnie pozbywają. No to teraz ceny ogrzewania spadną

  Zgłoś nadużycie Tartaczny stolarz piątek, 04, luty 2022 08:29 Link do komentarza
 • Podatnik

  Taaa jest tak dobrze że aż żle
  Za eko zapłacicie ale to dobrze
  Buhaaaa

  Zgłoś nadużycie Podatnik czwartek, 03, luty 2022 20:11 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?