KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rynek pracy w Krośnie. Gdzie szukać pracy?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Sytuacja na podkarpackim rynku pracy nie wygląda dobrze. Według danych z listopada 2021 roku, stopa bezrobocia w województwie osiągnęła 8,1 proc. Gorszy wynik - 8,6 proc. odnotowano jedynie w województwie warmińsko-mazurskim. Czy mieszkańcy Krosna mają powody do zmartwień? Dowiedz się, kogo najbardziej potrzebują tutejsi pracodawcy i jak znaleźć pracę w Krośnie.

REKLAMA


Krosno - bezrobocie

Choć stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie jest jedną z najwyższych, w samym Krośnie znalezienie pracy nie powinno być dużym wyzwaniem. Odsetek osób bezrobotnych w listopadzie 2021 wyniósł tu 2,4 proc, zaś według danych na grudzień 2021, przedstawionych przez GUS, było to 2,5 proc. Wynik ten plasuje miasto Krosno na 9. miejscu w rankingu powiatów i miast na prawach powiatu, które mogą pochwalić się najniższą stopą bezrobocia.

Charakterystyka lokalnego rynku pracy

Krosno jest jednym z głównych ośrodków Karpackiego Ośrodka Przemysłowego. Najważniejszym filarem krośnieńskiej gospodarki jest przemysł. Bardzo rozwinięta jest gałąź przemysłu szklarskiego. Pierwsza huta w Krośnie rozpoczęła produkcję ponad sto lat temu, a szkło użytkowe produkuje się tu do dziś.
W 1854 roku w pobliskiej Bóbrce otwarto jedną z pierwszych kopalni ropy naftowej na świecie, a na terenie miasta produkuje się sprzęt służący do eksploatacji złóż naftowych i gazowych.

Działa tu również przemysł motoryzacyjny, przetwórczy oraz meblarski. W mieście prosperuje także sfera handlowo-usługowa. Ta różnorodność rynku sprawia, że pracę znajdą tu zarówno wykształceni specjaliści, jak i osoby o niższych kwalifikacjach zawodowych.

Pracodawcy swoje ogłoszenia obecnie umieszczają przede wszystkim w sieci. Na portalach takich jak https://www.gowork.pl/praca/krosno;l z łatwością znaleźć można oferty zatrudnienia w regionie. Poszukiwania ułatwi wybranie odpowiednich filtrów, dzięki którym można sprecyzować na przykład preferowany typ umowy lub rodzaj etatu.

Komu najłatwiej znaleźć pracę w Krośnie?

W regionie istnieją wolne stanowiska, na które brakuje odpowiednich kandydatów. Na uwadze powinni mieć to przede wszystkim uczniowie, planujący rozwój kariery zawodowej w Krośnie. Osoby dorosłe, które planują zmianę branży, również mogą dostać pracę. Odpowiednie kwalifikacje mogą zdobyć dzięki kursom i szkoleniom, oferowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie.

Badanie "Barometr Zawodów" wskazuje, że największe niedobory pracowników odczuwa krośnieńska branża budowlana. Brakuje przede wszystkim murarzy, tynkarzy, dekarzy, operatorów dźwigów oraz cieśli budowlanych. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami potrzebne są w branży krawieckiej. Pracodawcy poszukują też samodzielnych księgowych. O bezrobocie nie powinni się martwić pracownicy branży IT. Pracowników potrzeba również w sektorze medycznym. W Krośnie jest też praca dla absolwentów kierunków humanistycznych - w mieście brakuje nauczycieli, a także psychologów i psychoterapeutów. Pracowników potrzeba także w sektorze medycznym.

Co ciekawe, krośnieński rynek pracy zmaga się z nadwyżką architektów krajobrazu, filozofów, politologów i kulturoznawców.

 • autor: Redakcja

5 komentarzy

 • zdegustowany

  Bezrobocie w Krośnie polega na tym, że nikomu nie chce się pracować bo państwo da. A jak już komuś się zachce to ma wymagania co najmniej dyrektorskie a kwalifikacji brak.

  Zgłoś nadużycie zdegustowany środa, 23, luty 2022 07:08 Link do komentarza
 • bajkolub

  Jakie ładne teksty... Sobie a muzom. A rzeczywistość, jak zawsze, skrzeczy, ale kogo to...

  Zgłoś nadużycie bajkolub piątek, 18, luty 2022 18:17 Link do komentarza
 • kazek

  Przyjmują ludzi na 3 miesiace, zwalniają i jaki ładny wynik, praktycznie nie ma bezrobocia. żenada.

  Zgłoś nadużycie kazek piątek, 18, luty 2022 08:16 Link do komentarza
 • Barlena

  "...krośnieński rynek pracy zmaga się z nadwyżką architektów krajobrazu, f.i l o z o f ó w,...", a etyki nie naucza się we wszystkich szkołach, bo " nie ma kto uczyć".

  Zgłoś nadużycie Barlena czwartek, 17, luty 2022 18:35 Link do komentarza
 • Beata z Krosna

  Bardzo ciekawa informacja o braku nauczycieli w Krośnie. Mam wykształcenie wyższe na trzech kierunkach pedagogika opiekuńczo-wychowawcza,edukcja wczesnoszkolna i przedszkolna i od kilku lat brak jest dla mnie pracy w zawodzie.Więc oczekuję od autora artykułu informacji o wolnych etatach w szkole-natychmiast podejmę pracę.

  Zgłoś nadużycie Beata z Krosna czwartek, 17, luty 2022 17:04 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?