KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Łukasiewicz - nafciarz romantyk" w Telewizji Polskiej!

"Łukasiewicz - nafciarz romantyk" w Telewizji Polskiej! Fot. Telewizja Obiektyw

8 marca przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza - pioniera przemysłu naftowego w Europie oraz wynalazcy lampy naftowej. W związku z tym, w najbliższym czasie, na kanałach ogólnopolskich TVP będzie emitowany dokument fabularyzowany "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" produkcji Telewizji Obiektyw.

REKLAMA


Film "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" będzie można oglądać:

- TVP Historia - wtorek, 8 marca 2022 godz. 21:05,
- TVP Dokument - środa, 9 marca 2022 godz. 22:20,
- TVP 1 - środa, 9 marca 2022 godz. 23:10,
- TVP Dokument - czwartek, 10 marca 2022 godz. 12:45,
- TVP Polonia - wtorek, 15 marca 2022 godz. 22.35,
- TVP Polonia - środa, 16 marca 2022 godz 4:45 i 14:15,
- TVP Historia - poniedziałek, 21 marca 2021 godz. 23:40.

"Łukasiewicz - nafciarz romantyk" opowiada o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Obejmuje lata 1848-1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce.

Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny - Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: "Światek Boży i życie na nim".

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki z Horyzont Studio. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Dagny Mikoś, Mateusz Mikoś oraz Marek Litewka.

Film mógł być zrealizowany głównie dzięki sponsorom: PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz PKN ORLEN. Wsparcia udzieliły Samorządy Podkarpacia i Małopolski oraz firmy z regionu. Partnerzy produkcji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?