KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wyciąć "zieloną aleję" przy Paderewskiego? Krośnianie mówią NIE!

Wyciąć "zieloną aleję" przy Paderewskiego? Krośnianie mówią NIE! Fot. archiwum KrosnoSfera.pl

Chyba jeszcze nigdy nowa inwestycja drogowa nie budziła tak dużych kontrowersji  i sprzeciwu. Nowa nawierzchnia, ścieżka rowerowa, nowy chodnik. Co więcej, nowy most na Lubatówce. Tymczasem mieszkańcy zbierają podpisy przeciw tym planom. Dlaczego? Co mieszkańcy Krosna mają przeciwko modernizacji drogi?

REKLAMA


Na zatwierdzonej liście inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, znalazła się rozbudowa ulicy Paderewskiego w Krośnie wraz z rozbiórką i budową mostu nad Lubatówką. Trwają przygotowania do tej inwestycji.

Ulica Paderewskiego, to obecnie jedna z najbardziej zielonych ulic Krosna. Znalazła się też na slajdach na stronie Krosno.pl , gdzie miasto ukazane jest w atrakcyjny sposób. Taka wizytówka na oficjalnej stronie magistratu zapewne tworzy wrażenie "zielonego miasta". Tymczasem warto przypomnieć, że w Raporcie o Stanie Miasta w 2021 roku wskazano, że Krosno ma tylko 2% terenów zieleni miejskiej. Wiadomo już, że drzewa wzdłuż ul. Paderewskiego przeznaczono do wycięcia. W zamian zapowiedziano nasadzenia.

- W ramach inwestycji zaplanowano wycinkę istniejących drzew i nasadzenia nowych, które będą zlokalizowane w odległości min 0,5m od chodnika/ścieżki pieszo-rowerowej. Wyjątkiem będą nasadzenia drzew na początkowym odcinku inwestycji po lewej stronie ulicy gdzie ze względu na bliskość zabudowy odległość ta będzie zmniejszona.  Nowoprojektowane drzewa to lipy, o średnicy od 15 do 20 cm - informuje Joanna Sowa, rzeczniczka prezydenta Krosna. Wycinkę istniejących drzew i nasadzenie nowych uzgodniona z Wojewódzkim konserwatorem Zabytków.

Pod przysłowiowy "topór" pójdzie cały szpaler drzew wzdłuż jezdni oraz wycięte mają zostać drzewa sąsiadujące z planowaną inwestycją, w tym jesiony  o obwodzie 164-178 cm.

Właśnie to budzi sprzeciw mieszkańców. O ile konieczność budowy nowego mostu nie budzi żadnych kontrowersji, o tyle zniszczenia jednej z najładniejszych ulic w Krośnie i jedynej tak zielonej ulicy w centrum miasta, mieszkańcy nie chcą.

"Zastępcze" nasadzenia mają zostać umieszczone poza chodnikiem, zatem zmienią zupełnie historyczny układ tej części miasta, która, jak przypominają przeciwnicy inwestycji, wpisana jest do rejestru zabytków jako "historyczny układ urbanistyczny części Krosna (nr rejestru A-476)".

W Internecie powstała "Petycja w sprawie zaniechania przebudowy ul. Paderewskiego w Krośnie i związanej z tym wycinki drzew." Dostępna jest - tutaj.

Jej autorzy kwestionują celowość części przedsięwzięcia i postulują o:

- zaniechanie wydawania publicznych pieniędzy na nieuzasadnioną przebudowę ul. Paderewskiego będącej w dobrym stanie technicznym;

- zaniechanie niszczenia przestrzeni miejskiej poprzez związaną z ww. inwestycją wycinką drzew tworzących charakterystyczną aleję, stanowiącą element historycznego układu urbanistycznego Krosna wpisanego do rejestru zabytków;

- ograniczenie zakresu inwestycji tylko do budowy nowego mostu wraz z krótkimi odcinkami dojazdowymi.

 • autor: Piotr Dymiński

2 komentarzy

 • Krośn

  No tak... nie przejmujmy się drzewami, nie przejmujmy się walorami krajobrazowymi, nie przejmujmy się że żyjemy w mieście bez zieleni (tylko 3% powierzchni !). Wytrujmy jeszcze wszystkie ptaki, koty i psy - bo brudzą. Przecież można żyć na betonie, bez roślin i zwierząt. Ja postuluję, żeby wycięli jeszcze w pień ludzi głupich, prymitywnych, egoistów i tępaków . Amen

  Zgłoś nadużycie Krośn piątek, 29, kwiecień 2022 00:38 Link do komentarza
 • drewnykocur

  No i co wam szkodzi. Niech tną. Będą nowe. Przejmować się drzewami....

  Zgłoś nadużycie drewnykocur wtorek, 26, kwiecień 2022 13:27 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?