KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

30 zł od osoby za śmieci w Krośnie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Rada Miasta Krosna przegłosowała podwyżkę opłat za zagospodarowanie odpadów. Temat podwyżki wracał kilka razy w ostatnich miesiącach, jednak nie zyskał akceptacji. Tym razem po dyskusji nikt nie głosował przeciw. W wyniku tej decyzji radnych za śmieci zapłacimy w Krośnie 30 złotych od osoby.

REKLAMA


Zgodnie z przewidywaniami, tematowi podnoszenia opłat za zagospodarowanie odpadów towarzyszyła długa i ożywiona dyskusja. Prezydent Piotr Przytocki przyszedł na Salę Narad, by osobiście rozmawiać z radnymi. Wcześniej był nieobecny na sesji.

Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, radny Grzegorz Rachwał, poinformował, że komisja zajmowała się tematem na dwóch posiedzeniach. Ostatecznie wydała pozytywną opinię na temat planowanej podwyżki trzema głosami "za" przy trzech "wstrzymujących". Podobnie pozytywną opinię wydała Komisja Budżetowo-Finansowa.

Radny Piotr Grudysz zwrócił uwagę, że każdy płaci "podatek śmieciowy" oraz, że wkrótce dla 4-osobowej rodziny będzie to finansowe obciążenie większe niż opłata za wodę i ścieki.

- Woda jest niezbędna do życia, śmieci nie - mówił radny. Następnie poprosił, żeby tak przeanalizować system gospodarki odpadami, żeby podwyżki jak najmniej kosztowały nas w przyszłości.

Radny Kazimierz Mazur poinformował, że Komisja Rewizyjna rozpoczęła kontrolę gospodarki odpadami. - Nie było jednogłośności, ale padł wniosek, aby nie przegłosowywać podwyżki, dopóki nie zakończy się kontrola - mówił radny Kazimierz Mazur. Wniosek nie miał pełnego poparcia członków komisji, więc nie został złożony.

Radny Adam Przybysz poinformował, że jego rodzina kwartalnie będzie płacić kwartalnie o 270 zł więcej. - Inwestujemy w ZUO żeby nie płacić więcej, a sąsiednie gminy płacą mniej - mówił radny. - Odbierając odpady narażamy się na zwiększony hałas, ruch uliczny - zaznaczył Adam Przybysz. Dopytywał też o poziom recyklingu.

Głos zabrał prezydent Piotr Przytocki - Temat jest ważny, kluczowy.

Następnie prezydent dodał: W 2007 roku miała wejść nowa ustawa śmieciowa, ale okazało się, że tylko Krosno jest gotowe do spełnienia wymogów tej ustawy.

Przybliżył historię budowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie, podkreślając, że obecnie mamy nowoczesny obiekt, zgodny z przepisami prawa.

Prezydent przypomniał też, że zlikwidowano niedogodności związane z odorem ze strony zakładu. Podkreślił też, że krośnieński PSZOK spełnia najwyższe standardy. - W Polsce jest niewiele takich zakładów - mówił Piotr Przytocki. Dodał, że z tego powodu nastąpił wzrost odbioru odpadów wielkogabarytowych, które wcześniej mieszkańcy nieraz gromadzili, bo nie mieli co z nimi zrobić.

- To wszystko kosztowało pieniądze. Pieniądze z systemu. Ten system się nie domyka i powiedzieliśmy to sobie jasno w ubiegłym roku - przypominał Piotr Przytocki.

- Obecna podwyżka to skutek niepodjęcia decyzji o podwyżce rok temu. Albo tę cenę doprowadzimy do równowagi, albo nie podejmiecie tej decyzji i będziemy dopłacać do tego 2 mln rocznie - przekonywał Piotr Przytocki.

- Co jest nadzieją dla Krosna? Jesteście świadkami procedury bloku energetycznego. Dzięki temu będziemy mogli zagospodarować na miejscu odpady wysokoenergetyczne - przekonywał Piotr Przytocki. Takie rozwiązanie ma pozwolić na oszczędności. Krosno nie musiałoby płacić za pozbywanie się odpadów "wysokoenergetycznych", a na dodatek zyskałoby paliwo do ciepłowni. Prezydent mówił też, że z powodu wzrostu cen węgla przewiduje upadek wielu spółek ciepłowniczych w Polsce.

Arkadiusz Mularczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w UM Krosna poinformował, że osiągamy wymagane poziomy wskaźników segregacji odpadów.

Odniósł się też to cen za śmieci w innych samorządach. - Są inne systemy, mniejsza częstotliwość odbioru, słabiej funkcjonujący PSZOK. Sąsiednie gminy: Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, od ubiegłego roku mają opłatę w wysokości 28 zł. Od ubiegłego roku. Mówienie, że tamte systemy są tańsze jest nieprawdą - dodał Arkadiusz Mularczyk.

Przytoczył też stawki z innych miast.

Rzeszów( obowiązują dwie stawki) mieszkańcy bloków 27 zł, a w zabudowie jednorodzinnej 32. Jasło: 29,17 od 2 lat, Sanok: 29 zł od 2 lat (ale nie wyposaża ani w worki, ani w pojemniki).

- Porównanie cen z innymi miastami może być mylące, bo niektóre gminy mogą decydować o dopłacie do systemu, który co do zasady powinien się bilansować - podkreślał Arkadiusz Mularczyk.

Radny Grzegorz Rachwał mówiąc o pracach komisji Gospodarki Komunalnej stwierdził, że system już jest dobrze uszczelniony. - Staraliśmy się bardzo uszczelnić system, przybyło deklaracji od 3000 osób i możliwości są tu ograniczone. Nie mamy się co oszukiwać, nie mamy 43 tysięcy mieszkańców - mówił radny.

- Czy obniżamy standard i obniżamy koszty? Nie porównujmy się z kimś, kto ma dużo niższy standard - dodał radny Rachwał.

Paweł Krzanowski po krótkiej przerwie na naradę ogłosił w imieniu Klubu PiS: - Mieliśmy głosować przeciwko, ale zmieniliśmy zdanie. Czekamy na wynik kontroli komisji rewizyjnej. Będziemy się starać pomóc, uszczelnić, ulepszyć system, żeby mieszkańcy byli zadowoleni.

Radny Sławomir Bęben dodał: - Ciężkie to są uchwały, bo uderzają w rodziny wielodzietne. Te koszty będą już większe niż zużycie wody. Cieszę się, że Komisja Rewizyjna zajmie się tym tematem.

W głosowaniu 11 radnych było "za" podwyżką, przy 9 "wstrzymujących się".

 • autor: Piotr Dymiński

3 komentarzy

 • Lolo

  Dokładnie Janusz. Szkoda, że ludzie tego nie widzą, są dwie ekipy, jedna klub prezydenta który zawsze zagłosuje jak prezydent chce a drugi obóz to ekipa przecina, żeby gadać inaczej niż tamci i udawać że jest się w pisie, ale nie ma się związku z tymi głupotami co wprowadzają. Przytocki kolejny raz wystartuje i ludzie znów go wybiorą bo mało komu chce się myśleć lub pooglądać choć raz obrazy online.

  Zgłoś nadużycie Lolo poniedziałek, 20, czerwiec 2022 07:49 Link do komentarza
 • Gibalski Janusz

  Czas już zmienić tych radnych w następnych wyborach. Obecna ekipa już się zestarzała, powstały klany rodzinne, układy i układziki. Prezydentów również należy wymienić na nowsze modele. Doją nas mieszkańców Krosna jak dojne krowy. Czy już nie dość tych podwyżek panie prezydencie i kochani radni?

  Zgłoś nadużycie Gibalski Janusz niedziela, 19, czerwiec 2022 13:45 Link do komentarza
 • oki

  Jak wprowadzą automaty kaucyjne to śmieci powinny stanieć bo ich ilość się zmniejszy ( oczywiście przy dobrych cenach odbioru? ),bo wszystko co butelka i puszka wyniesiemy do skupu. Ale coś mi się zdaje że będzie zaraz tłumaczenie że śmieci mniej ,transport drogi ,i zarabianie na tych frakcjach się skończyło ,to tak na początek 4 PLN do góry, Ciekawi mnie jak to rozegrają ,ale jak mówią :pożyjemy ,zobaczymy ???

  Zgłoś nadużycie oki niedziela, 19, czerwiec 2022 12:35 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?