KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wyciek wody na ul. Okrzei wykryty dzięki projektowi Human Smart Cities

Wyciek wody na ul. Okrzei wykryty dzięki projektowi Human Smart Cities Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Krośnieński Holding Komunalny zakończył modernizację rurociągu biegnącego pod ulicą Okrzei. To oznacza koniec utrudnień w ruchu drogowym spowodowanych rozkopami i pracami wykonywanymi przez pracowników Wodociągów Krośnieńskich.

REKLAMA


Przyczynę ukrytego wycieku wody z rurociągu biegnącego pod ul. Okrzei udało się znaleźć dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wdrażanym przez Wodociągi Krośnieńskie i Urząd Miasta Krosna w ramach programu Human Smart Cities i projektu "Zaangażowani w eKrosno - Inteligentne rozwiązania systemów przetwarzania danych dla mieszkańców Krosna".

Wykrycie i zlokalizowanie awarii na ul. Okrzei było bardzo trudne, ponieważ woda wyciekająca z wodociągu znajdującego się pod powierzchnią ulicy przedostawała się bezpośrednio do przewodów kanalizacji deszczowej. Ukryty wyciek wody zlokalizowano na podstawie danych dotyczących bilansowania wody dopływającej do strefy i odpływającej oraz wskazań zamontowanych w tej okolicy przepływomierzy. Analiza wykrytej awarii umożliwiła jej precyzyjną lokalizację i sprawne usunięcie.

- Dzięki podzieleniu Krosna na kilkanaście stref wodociągowych i wdrożeniu nowatorskiego programu do zarządzania siecią wodociągową możliwe stało się odnalezienie ukrytej awarii - mówi Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich. - Nowe systemy umożliwiły nam wykrycie i usunięcie tego wycieku, który jak się okazało wystąpił na połączeniu rur wodociągowych - dodaje Kilar.

Zaistniała sytuacja spowodowała, że Krośnieński Holding Komunalny zdecydował się na sprawdzenie i dodatkowe uszczelnienie pozostałych połączeń rurociągu znajdującego się pod powierzchnią ul. Okrzei.

- Wykrycie awarii w rurociągu pod ulicą Okrzei zbiegło się w czasie z informacją o zaplanowanej przez krośnieński magistrat modernizacji nawierzchni na tej części ulicy. To spowodowało, że postanowiliśmy podjąć działania prewencyjne i doszczelnić wszystkie połączenia rurociągu, przed położeniem nowej nakładki asfaltowej na ul. Okrzei, aby w przyszłości uniknąć ewentualnego jej rozkopywania z powodu podobnych awarii - wyjaśnia kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

Występujące w ostatnim czasie utrudnienia w ruchu na ul. Okrzei nie były efektem ciągłych awarii, ale wcześniej zaplanowanych i przygotowanych prac modernizacyjnych. Pracownicy Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i Wodociągów Krośnieńskich odkopywali kolejno połączenia żeliwnego rurociągu i zakładali specjalne doszczelniacze, które zabezpieczą rurociąg na przyszłość i pozwolą uniknąć niekontrolowanych wycieków na połączeniach rur.

- System  wdrażany przez Wodociągi Krośnieńskie w ramach programu Human Smart Cities spowodował, że udało się nam już wykryć kilka podobnych awarii. Początkiem kwietnia br. przy użyciu nowego systemu została zarejestrowana, a następnie wykryta i usunięta awaria w ul. Mielczarskiego w Krośnie, gdzie woda wydostająca się na połączeniu mufowym wodociągu żeliwnego przedostawała się pod powierzchnią terenu bezpośrednio do systemu kanalizacji deszczowej. Przy pomocy nowego systemu zlokalizowano też i usunięto awarie wodociągowej  m.in. w ulicach Chopina, Okrzei i Żółkiewskiego - informuje Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. - Liczymy, że nowy system pozwoli nam zniwelować ukryte ubytki wody, wycieki i awarie. Sieć wodociągowa jest lepiej monitorowana, ponieważ całe Krosno zostało podzielone na strefy, co ułatwia ich kontrolę i nadzór - dodaje Fic.

  • autor: Wioletta Zimmermann-Szubra, (KHK)

1 komentarz

  • racjonalizator logiczny

    A ta sieć nie była tyle co remontowana czy się mylę?
    Bo jeżeli tak, to wyciek to powód do wstydu a nie do chwalenia się!

    Zgłoś nadużycie racjonalizator logiczny wtorek, 26, lipiec 2022 09:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?