KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Naukowcy z Krosna i Rzeszowa opracowują innowacyjną recepturę wypieku biszkoptów bez glutenu, laktozy i białka zwierzęcego

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Nad biszkoptami wolnymi od glutenu, laktozy, sacharozy i GMO pracują obecnie naukowcy z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ten innowacyjny projekt otrzymał ponad 180 tys. dofinansowania w ramach Programu grantowego PCI.

REKLAMA


W ostatnich latach, coraz więcej osób skarży się na nietolerancję glutenu i laktozy w wyniku czego znacznie ogranicza swoją dietę, rezygnując z produktów zawierających te składniki. Realizowany obecnie projekt naukowców z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego jest odpowiedzią na to zjawisko.

- Obecnie opracowujemy innowacyjną recepturę na wyrób biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO i o podwyższonych wartościach prozdrowotnych. Ten produkt będzie zatem dedykowany nie tylko osobom z chorobami metabolicznymi, ale także tym, którzy są zainteresowane bezpiecznym i zdrowym żywieniem - wyjaśnia dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU, lider zespołu projektowego.

W aktualnie dostępnej ofercie żywności bezglutenowej i bez laktozy występuje niedobór składników pokarmowych, m.in. żelaza, cynku, magnezu, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego i prowitaminy A. Zespół podkarpackich naukowców podejmuje próby wypieku biszkoptów z mąk bezglutenowych, czyli z mąki z prosa, ziemniaczanej, ciecierzycy i mąki ryżowej.

- Do podstawowej receptury będziemy dodawać mąkę batatową i ekstrakty z naturalnych surowców roślinnych, które podwyższą wartość prozdrowotną produktu - dodaje dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU.

Biszkopty opracowane przez naukowców z Krosna i Rzeszowa, w przeciwieństwie do produktów dostępnych na rynku, nie będą zawierały sacharozy, która zostanie zastąpiona naturalnymi związkami cukrowymi o niskim indeksie glikemicznym. Dodatkowo, będą one charakteryzować się zwiększonym o min.10% poziomem błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego w porównaniu do biszkoptów bezglutenowych obecnych na rynku żywnościowym, dzięki czemu będą mogły być spożywane przez osoby preferujące dietę wegańską.

- Technologia opracowywana przez naukowców z Krosna i Rzeszowa wpisuje się w najnowsze trendy rynkowe. Obecnie, producenci żywności poszukują innowacyjnych rozwiązań pozwalających na wprowadzenie nowych produktów, w tym wyrobów ciastkarskich. Po zakończeniu prac przez zespół naukowy, podejmiemy działania zmierzające do wdrożenia tego rozwiązania dla przemysłu - podkreśla Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.

Pełna nazwa projektu brzmi: "Opracowanie innowacyjnej technologii wypieku biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO o podwyższonych właściwościach prozdrowotnych". Otrzymał on ponad 186 tys. zł. dofinansowania w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?