KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

REKLAMA


- W sytuacji radykalnych podwyżek rat kredytów spowodowanych inflacją, wprowadziliśmy Wakacje Kredytowe, aby pomóc polskim kredytobiorcą, szczególnie młodym ludziom, których ta sytuacja dotknęła najbardziej - powiedział Piotr Babinetz, Poseł na Sejm RP.

Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości możesz liczyć na wsparcie w tym trudnym czasie. Od 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe. W 2022 i 2023 roku kredytobiorcy mogą dzięki temu nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych. Rozwiązanie rządu Prawa i Sprawiedliwości to ulga dla portfeli kredytobiorców.

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone na mocy ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Przepisy wchodzą w życie w piątek, co oznacza, że od tego dnia można składać wnioski o wakacje kredytowe.

Z zawieszenia spłaty raty można skorzystać przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej; w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy (czyli po to, by w nieruchomości, na której zakup lub budowę zaciągnęło się kredyt hipoteczny mieszkać, a nie np. ją wynajmować; ponadto wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt). Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić, to opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. W ustawie sprecyzowano, że wniosek powinien zawierać dane konsumenta, banku i umowy kredytowej, której dotyczy wniosek; ponadto we wniosku należy wskazać okres lub okresy, kiedy chce się skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. To oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej; musi więc zawierać klauzulę: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Zgodnie z ustawą, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres wskazany we wniosku z dniem jego doręczenia bankowi. Bank potwierdza kredytobiorcy otrzymanie wniosku w ciągu 21 dni od dnia jego doręczenia. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

W poradniku przegotowanym przez Ministerstwo Finansów, dostępnym na stronie resortu, podkreślono, że żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu, trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej). Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których termin spłaty raty przypada w pierwszych dniach sierpnia.

Rzecznik Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich przekazał PAP, że banki będą od piątku gotowe do przyjmowania wniosków o wakacje kredytowe. Na pytanie, kiedy powinno się złożyć wniosek, by skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu, Barbrich podkreślił, że należy złożyć wniosek przed datą spłaty sierpniowej raty.

- Najlepszą praktyczną poradą jest, by każda osoba, która ma umowę kredytu hipotecznego, zajrzała na stronę swojego banku i tam znalazła informację, w jakim terminie w związku ze swoją datą zapadalności raty, powinna taki wniosek złożyć - zalecił Barbrich.

- Każdy klient ma inny termin zapadalności kredytu, mamy do czynienia być może z setkami tysięcy wniosków i dobrze jest zajrzeć na stronę banku, być może zadzwonić na infolinię, by dopytać o to, jaka jest formuła przyjęta w danym banku - dodał.

Rzecznik Finansowy radzi, by zachować potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku.

- Gdyby doszło do ewentualnych nieprawidłowości z procedowaniem wniosku, potwierdzenie nadania będzie dowodem na to, że wniosek trafił do kredytodawcy w określonym dniu - wskazał rzecznik finansowy.

Czynna jest infolinia poświęconą mechanizmowi wakacji kredytowej, za pomocą której będzie można zadać pytanie ekspertowi lub zgłosić problem. Numer infolinii to 22 333 73 35. Poradę eksperta można uzyskać również drogą mailową pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że zbada, jak banki informują o wakacjach kredytowych i w jaki sposób ich udzielają. Pod lupą UOKiK znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.

WAKACJE KREDYTOWE W PIGUŁCE

Kto może skorzystać z wakacji?

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu i potrzebujesz środków na inne wydatki, możesz skorzystać z wakacji kredytowych.

To rozwiązanie dla osób, które:
- wzięły kredyt hipoteczny w polskich złotych na własny cel mieszkaniowy;
- zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022;
- kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Wakacje kredytowe: osiem miesięcy bez rat

W tym roku (2022) możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:
- 2 miesiące w III kwartale (lipiec-wrzesień 2022 r.);
- 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.).

W przyszłym roku (2023) możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:
- 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
- 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
- 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
- 1 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

To od Ciebie zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystasz i kiedy.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć od 29 lipca. Na stronie swojego banku sprawdzisz, jaki sposób będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Oprócz składania wniosków w oddziałach, banki zapewniają także możliwość składania wniosków przez bankowość elektroniczną.

UWAGA! Złóż wniosek przed dniem spłaty raty. Jest to warunek, żeby skorzystać z wakacji kredytowych. Niektóre banki deklarują, że możliwe będzie również złożenie wniosku w dniu spłaty raty – sprawdź, jak to wygląda w Twoim banku.

Pamiętaj, że forma elektroniczna umożliwia składanie wniosków także w dni wolne od pracy (np. w weekendy).

Inne formy pomocy

Wakacje kredytowe to nie jedyne rozwiązanie dla kredytobiorców. Rząd wprowadził również nowy, korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów. Osoby, które mają kredyt mogą korzystać także z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalne wsparcie z Funduszu to 2 tys. zł, które może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy – czyli łącznie 72 tys. zł. W przypadku terminowych spłat rat, część wsparcia może być umorzona. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Dzięki rozwiązaniom, które realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości ok. 2 mln Polaków, którzy mają problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji, odczuje ulgę w portfelu.

Przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej

W tych trudnych czasach rząd PiS dba o ochronę gospodarstw domowych przed skutkami putinflacji. Rozwiązania z Tarczy Antyifnlacyjnej zostały przedłużone do końca października. To m.in.:
- zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze;
- obniżony VAT na gaz ziemny, energię elektryczną czy ciepło systemowe;
- dodatek osłonowy, z którego skorzystało nawet 6,8 mln gospodarstw domowych.

Zobacz: Przewodnik po wakacjach kredytowych

  • autor: kmz/ drag/ (PAP), red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?