KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wszystko, co musisz wiedzieć o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej w Niżnej Łące

Atrakcyjne mieszkania z niskim czynszem? To możliwe! O powstającym Osiedlu Społecznym w Niżnej Łące opowiada Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

REKLAMA


Gmina Miejsce Piastowe organizuje nabór na atrakcyjne mieszkania. Jakie są to mieszkania i dla kogo są one przeznaczone? Czy jest to ten sam program, który prowadzony jest już np. w Gminie Boguchwała?

Dorota Chilik: Tak, jest to już trzeci nabór prowadzony w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Podkarpacie, Spółki, której udziałowcem jest również nasza Gmina. Planujemy wybudować osiedle w zabudowie szeregowej na terenie Niżnej Łąki. Mieszkania będą miały nie tylko atrakcyjne położenie ale też dogodne warunki korzystania. Wsparcie przez fundusze rządowe pozwala na zaoferowanie lokali o niskim czynszu i niewygórowanym wkładzie własnym. Stwarza to możliwość do ubiegania się o mieszkanie osobom o niewielkich zasobach finansowych oraz takim, które nie chcą lub nie mogą związać się wieloletnim kredytem hipotecznym. Aktualnie trwa nabór. Do inicjatywy mogą zgłaszać się osoby zarówno z Gminy Miejsce Piastowe jak i spoza niej czyli np. z Krosna i okolic. Kolejność osób na liście chętnych będzie zależała od czasu złożenia wniosku oraz spełnienia określonych w regulaminie kryteriów.

Inicjatywa na tle obecnej sytuacja na rynku mieszkaniowym przejawiająca się znaczącym spowolnieniem, wręcz często wstrzymaniem inwestycji developerskich, a także brak ofert wynajmu mieszkań, może okazać się zbawienna dla wielu osób poszukujących aktualnie własnego „M”?

DC: Oczywiście. W ramach aktualnie prowadzonego naboru mamy do dyspozycji maksymalnie 88 lokali o zróżnicowanej powierzchni, od 49 do 100 m2,  wyposażone,  czyli w tzw. standardzie pod klucz.

Jakie kryteria muszą spełnić potencjalni Klienci aby pozyskać mieszkanie, oraz czy będą mogli stać się ich właścicielami?

DC: Przy wpłacie maksymalnie 20% wartości danego lokalu, Klient otrzymuje możliwość zamieszkania w komfortowym, nowoczesnym mieszkaniu. Miesięczny czynsz za mieszkanie o metrażu 49 m2 będzie oscylował na poziomie ok. 700 zł, ale planowane przez Gminę dofinansowanie powinno zmniejszyć ten poziom do ok. 400-450 zł nawet na 15 lat. Dodatkowo ustawa na podstawie której realizowany jest program mieszkaniowy daje możliwości wykupu mieszkania na własność już po 15 latach użytkowania.

Proponowana formuła Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej gwarantuje więc maksymalne  bezpieczeństwo zamieszkiwania bez jakichkolwiek limitów czasowych i ograniczeń?

DC: Nasz program daje przyszłym mieszkańcom absolutne bezpieczeństwo zamieszkiwania pod warunkiem regularnego opłacania czynszu. Jest to swego rodzaju własność, ale trzeba wywiązywać się ze zobowiązań czynszowych względem Zarządcy. Oczywiście tzw. media – woda, prąd, ogrzewanie są zwyczajowo objęte opłatami wynikającymi z poziomu zużycia. Biorąc jednak pod uwagę bardzo nowoczesne technologie budowy i wyposażenie bloków w rozwiązania odnawialnych źródeł energii tzw. OZE, te zużycia nie będą generować wysokich kosztów. Cała inwestycja jest bezpieczna dla mieszkańca, gdyż jest zarządzana przez samorząd, a to chyba jednoznaczna rekomendacja dla programu.

Jakie działania musi podjąć zainteresowana osoba, aby znaleźć się na liście, którą Gmina przekaże do Spółki prowadzącej inwestycję i będącą później zarządcą nieruchomości?

DC: Na stronie internetowej Gminy Miejsce Piastowe w zakładce SIM Podkarpacie znajdują się pliki do pobrania, które zawierają wniosek i niezbędne załączniki. Należy to wypełnić i złożyć zgodnie z instrukcją do Biura Obsługi Klienta naszego Urzędu. Nabór trwa do 31 sierpnia 2022 r.

A co z wkładem własnym?

DC: Każda inwestycja realizowana w ramach programu o którym mówimy czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej musi mieć udział własny. Wraz z naszą Spółką określiliśmy go na poziomie 20% wartości mieszkania. Czyli inaczej mówiąc, za 20% wartości rynkowej można mieszkać w lokalu o niskim czynszu z gwarancją pozostania w nim ile się chce oraz z opcją wykupu na własność.

Co w przypadku, jeżeli po jakimś czasie będziemy chcieli zrezygnować z tego mieszkania? Co dzieje się z wkładem własnym?

DC: Tutaj  przewaga nowego programu nad dotychczasowymi rozwiązaniami mieszkaniowymi jest znacząca. Wkład własny jest zwracany osobie zdającej mieszkanie a ponadto podlega waloryzacji, co jest dodatkową korzyścią dla lokatora. Jeżeli zdecyduje się zmienić miejsce zamieszkania, Spółka zwraca środki w wysokości wpłaconej, powiększone o waloryzację za okres od wniesienia partycypacji do czasu wypłaty. Następnie Spółka podpisuje umowę z kolejną osobą z listy i w ten sposób zapewniona jest ciągłość zamieszkania w danym budynku wielorodzinnym.

W przypadku śmierci lokatora – co z wkładem własnym?

DC: Ustawowo podlega dziedziczeniu, absolutnie nie przepada. Trzeba podkreślić, że przewidziano możliwość  dziedziczenia  i ciągłość posiadania  lokalu przez spadkobierców.

Czy środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej mogą pokryć partycypację?

DC: Tak, taka możliwość została przewidziana. Dodatkowo za posiadanie takiej książeczki można uzyskać dodatkowe punkty w ramach naboru.

Czy mieszkanie pozyskane w ramach programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej będzie można wynająć?

DC: Nie ma takiej możliwości. Program jest skierowany do osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, nie posiadają też wystarczającej ilości gotówki ale potrzebują własnego mieszkania.  Nastawiamy się na pomoc osobom zmagającym się z brakiem własnej przestrzeni życiowej, i to im chcemy pomagać.

Czy wszystkie mieszkania będą posiadały garaże oraz komórki lokatorskie?

DC: Zapewniamy wszystkim mieszkańcom miejsca parkingowe na zewnątrz danego budynku. Komórki lokatorskie są przyporządkowane do każdego mieszkania, są one niezbędne, dlatego też zapewniamy je każdemu lokatorowi.

Wnioski dostępne są na stronie internetowej Urzędu Gminy Miejsce Piastowe. Co w przypadku, jeżeli pojawią się wątpliwości np. w kwestii ich wypełnienia?

DC: Nasza Spółka - SIM PODKARPACIE - świadczy bezpłatne konsultacje w tym zakresie. Codziennie w budynku Urzędu Gminy Miejsce Piastowe dyżuruje i odpowiada na pytania Pełnomocnik ds. Inwestycji. Można się z nim kontaktować również pod tel. 532 344 805.

Zobacz: facebook.com/sim.niznalaka oraz www.sim.miejscepiastowe.eu

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?