KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ponad 7,5 mln zł z NFOŚIGW pozwoli na zakup 3 nowoczesnych autobusów elektrycznych

Ponad 7,5 mln zł z NFOŚIGW pozwoli na zakup 3 nowoczesnych autobusów elektrycznych Fot. UM Krosno

Dzięki ponad 5 mln zł dotacji oraz blisko 2,5 mln pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Miasto Krosno zakupi trzy autobusy elektryczne, uruchomi trzy stacjonarne oraz jeden mobilny punkty  ładowania na potrzeby lokalnego transportu zbiorowego. Dla miasta to ważny krok w kierunku zrównoważonego, ekologicznego transportu i czystszego powietrza. Nowe autobusy będą kursować na miejskich trasach wewnętrznych. Umowa pomiędzy samorządem Krosna a NFOŚiGW została podpisana 17 sierpnia 2022 r. w Krośnie.

REKLAMA


Inwestycja będzie realizowana przez Miasto Krosno w ramach programu NFOŚiGW pn. "Zielony Transport Publiczny", którego celem jest rozwój w Polsce "zielonej" mobilności poprzez obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym. NFOŚiGW dofinansuje zakupy krośnieńskiego samorządu dotacją w wysokości 5 075 284 zł, która stanowi ponad 67% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia oraz pożyczką w wysokości 2 458 634 zł. Pozostała część kosztów będzie stanowić wkład własny miasta. Ogólny koszt projektu, obejmujący 3 autobusy o napędzie elektrycznym wraz z punktami ładowania i towarzyszącą infrastrukturą, zamknie się w łącznej kwocie 9 285 046 zł.

Poza korzyściami o charakterze społecznym i gospodarczym,  inwestycja przyniesie wymierne korzyści ekologiczne: zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 117 ton w ciągu roku, a także ograniczenie emisji tlenków azotu (o ponad 0,063 ton) i pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów o ponad 0,019 tony rocznie.

- Zeroemisyjny transport publiczny jest szczególnie ważny z punktu widzenia rozwijania potencjału mniejszych miejscowości - podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Takie założenie przyświeca programowi "Zielony Transport Publiczny". Chcemy, by z ekologicznego transportu publicznego mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Polski, bez względu na miejsce zamieszkania. Dzięki programowi wraz z partnerami, takimi jak samorząd Krosna, wpływamy z jednej strony na zdrowie i podniesienie jakości życia lokalnych społeczności, a z drugiej na poprawę jakości powietrza i rozwój społeczno-gospodarczy regionów szczególnie zagrożonych utratą takich funkcji - dodaje wiceszef NFOŚiGW.

Korzystając z dofinansowania ze środków programu "Zielony Transport Publiczny" samorząd Krosna planuje kupić 3 autobusy elektryczne o mocy silnika 160 kW, mogące przewozić do 56 osób. Będą to pojazdy bezemisyjne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w systemy informatyczne, obsługujące m.in. kasowniki, ekrany LED i LCD, monitoring wizyjny, bezprzewodowy Internet.

Umowa o dofinansowanie z NFOŚiGW przewiduje także zakup i montaż 4 punktów ładowania: 2 punktów o mocy 60 kW, 1 - o mocy 40 kW oraz 1 szt. ładowarki przenośnej o mocy 22 - 30 kW, wraz z niezbędną infrastrukturą. W ramach projektu zaplanowano również przeszkolenie 14 osób: 7 kierowców i 7 mechaników.

- Wprowadzenie do komunikacji zbiorowej Krosna pojazdów napędzanych elektrycznie to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miasta i okolic. "Elektryki" ułatwią mieszkańcom podróże do pracy, szkół, a jednocześnie pozwolą oddychać czystszym powietrzem, unikać hałasu, jeździć w warunkach znacznie wyższego komfortu. Liczę, że będzie to kolejna zachęta dla wielu osób, by przesiąść się z samochodu do cichych i czystych, ekologicznych autobusów - podsumowuje Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Umowy o udzielenie dotacji oraz pożyczki w ramach programu "Zielony Transport Publiczny" zostały podpisane 17 sierpnia br. w Urzędzie Miasta Krosna przez Wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego oraz Tomasza Solińskiego - Zastępcę Prezydenta Miasta Krosna. Zakończenie projektu przewidywane jest na 31 października 2023 r.

  • autor: / źródło: UM Krosno

1 komentarz

  • BL

    Ciekawe kto tymi elektrycznymi autobusami będzie jeździł, zwykłe jeżdżą bardzo często puste (nawet te mniejsze) a tu kupujemy 56 miejscowe potwory. No może pojedyncze kursy z młodzieżą szkolną zapełnią takie autobusy ale to 1-2 kursy na dzień tylko.

    Zgłoś nadużycie BL piątek, 19, sierpień 2022 14:36 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?