KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Mieszkańcy Krosna bez rekompensaty do cen ciepła z krośnieńskiej elektrociepłowni

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Elektrociepłownia Krosno nie może skorzystać z rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Powodem jest to, że średnia cena wytwarzania ciepła wytwarzanego przez krośnieńską elektrociepłownię jest niższa niż cena wytwarzania ciepła przewidziana do rekompensaty w ustawie.

REKLAMA


Rządowe wsparcie dla ciepłowni dostarczających ciepło dla mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów podłączonych do sieci ciepłowniczej nie obejmie klientów Elektrociepłowni Krosno, a krośnianie nie mają co liczyć na obniżkę rachunków za ciepło.

Powód? Taryfa stosowana przez krośnieńską elektrociepłownię, nawet po ostatniej podwyżce z lipca 2022 r. o ponad 66%, jest niższa niż taryfa z rekompensatą.

Brak rekompensaty wydaje się nie być dobrą informacją dla mieszkańców Krosna, jednak gdy dokonamy głębszej analizy, to wynika z niej, że rekompensata nie przysługuje nam, ponieważ ceny ciepła z Elektrociepłowni Krosno są niższe niż ceny wskazane w ustawie, od których przysługuje rządowe wsparcie, a to oznacza, że krośnianie zapłacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostaną objęte rządową rekompensatą – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Według ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wsparcie i rekompensaty przysługują przedsiębiorstwom energetycznym, u których średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach innych niż gaz ziemny i olej opałowy.

W Elektrociepłowni Krosno, w której ciepło w ponad 90% produkowane jest z ekologicznej biomasy, w tym ponad 50% w układzie kogeneracyjnym, średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 84,04 zł/GJ.

Mieszkańcom Krosna nie przysługuje więc rekompensata do cen ciepła, ale brak rekompensaty tylko pozornie jest złą informacją. W rzeczywistości oznacza to, że krośnianie płacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostały objęte rządową rekompensatą.

– Generalnie mamy taniej – potwierdza Janusz Fic. – To wszystko jest wynikiem inwestycji ciepłowniczych zrealizowanych przez naszą Spółkę w ostatnich latach i potwierdzeniem tego, że nasze działania były wysoce efektywne i dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta – wyjaśnia J. Fic.

Dalsze podwyżki cen ciepła systemowego wytwarzanego przez Elektrociepłownię Krosno nie są jednak wykluczone. Biomasę i miał węglowy Spółka kupuje aktualnie po wyższych cenach, niż te, które zostały ujęte i zatwierdzone w taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022 r.

– Obserwujemy sytuację na rynku paliw i niestety nie jest ona stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą nas zmusić do wdrożenia kolejnych podwyżek cen – mówi prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

 • autor: Wioletta Zimmermann-Szubra, (KHK)

2 komentarzy

 • Orzeł biały

  Wzór: Państwa polskiego.
  Unowocześniasz instalacje (ponosząc wielkie koszty płacąc pieniędzmi użytkownika), zużywasz mniej lub tańszej energii.
  Co, dostaniesz za to?
  Nic.
  Po, co było modernizować?,tracić pieniądze, jak można było nic nie robić i wziąć teraz rekompensatę.
  Filozofia Polski.

  Zgłoś nadużycie Orzeł biały sobota, 01, październik 2022 06:56 Link do komentarza
 • Gajowy

  Piękne wyjaśnienie !!!
  brawo !
  tak jakby ludzie sami nie widzieli czy mają tanio czy drogo.

  Zgłoś nadużycie Gajowy sobota, 01, październik 2022 00:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?