KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: od szkła do miejskiej pasieki

Krosno: od szkła do miejskiej pasieki Fot. UM. Krosno

Krosno - zwane Miastem Szkła ze względu na umiejscowione tam słynne na cały świat huty szkła - 24 października będzie kolejnym przystankiem akcji "Czyste, Zielone Miasta". Wprawdzie Krosno, które jest największym miastem południowego Podkarpacia, kojarzy się najbardziej z przemysłem, to jednak od lat w jego strategię rozwoju wpisana jest ochrona zieloni jako bogactwa przyrodniczego.

REKLAMA


Miejscem akcji będzie tzw. Zakole Wisłoka (dojazd od ul. Bursaki). Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan wydarzenia:

- 11:00 - przywitanie uczestników i rozpoczęcie akcji;
- 11:15 - sadzenie krzewów otrzymanych od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, sadzenie przez dzieci cebul w doniczkach oraz sprzątanie przyległego terenu i brzegów rzeki Wisłok;
- 11:45 - warsztaty z robienia hoteli dla owadów.

Dodatkowo w godzinach 11:15 – 13:30 miasto przygotowało ciekawe atrakcje dla uczestników, w tym:

- warsztaty edukacyjne z przyrodnikiem;
- gra wielkoformatowa;
- pogadanki z pszczelarzem wraz z degustacją;
- wędkarze o wędkarstwie;
- stoisko edukacyjne Zarządu Zlewni w Krośnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie;
- stoisko edukacyjne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Krosno: od szkła do miejskiej pasieki

Pierwsze wzmianki na temat osiedli na terenie dzisiejszego Krosna sięgają czasów pierwszych Piastów, a więc miasto - lokowane w XIV wieku - może poszczycić się naprawdę długą historią. Nic więc dziwnego, że zachwyca wspaniałą architekturą, na którą składają się renesansowe kamieniczki, gotyckie i barokowe kościoły czy dzwonnica z jednym z największych dzwonów w Polsce. Miasto zwane bywa „małym Krakowem” ze względu na średniowieczną starówkę i mury obronne. Tędy też przebiegał słynny Trakt Węgierski, tu także otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.
 
Krosno jest niewątpliwą atrakcją turystyczną. W Centrum Dziedzictwa Szkła można spróbować swoich sił w dmuchaniu szklanej bańki, a w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej dzięki nowoczesnym technologiom można poznać tradycję regionu czy zwiedzić największą na świecie wystawę lamp naftowych.

Krosno może pochwalić się swoją działalnością proekologiczną. Od lat Regionalne Centrum Odzysku Odpadów promuje edukację ekologiczną w zakresie segregacji i recyklingu surowców wtórnych poprzez organizację akcji, prelekcji i konkursów. Na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przed dwoma laty powstała nowoczesna, interaktywna ścieżka edukacyjna, która jest miejscem plenerowych lekcji oraz warsztatów dla krośnieńskich uczniów i młodzieży.
 
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wraz z Wodociągami Krośnieńskimi prowadzą również kampanię informacyjno-promocyjną pod hasłem "Krośniczanka. Czysta i zdrowa woda kranowa", zachęcając mieszkańców Krosna i okolicznych gmin do jej spożywania. Picie kranówki to ekologiczna alternatywa dla wody butelkowanej, ponieważ ogranicza się w ten sposób odpady plastikowe. Zmniejsza się także zużycie energii potrzebnej do jej wyprodukowania oraz emisję szkodliwych spalin powstających podczas transportu. W dodatku woda jest smaczna, zdrowia i co ważne tania.

Warto też wspomnieć o powstałej w 2021 roku pasiece w zakolu Wisłoka, w której zamieszkały trzy pszczele rodziny. Projekt powstał w ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez miasto, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku Auraeko. Krosno jest drugim miastem w Polsce, które może pochwalić się takim miejscem.

A dzięki akcji "Czyste, Zielone Miasta" będzie kolejnym, które wzbogaci się o nowe drzewa!

  • autor: Autor: Przemysław Szubartowicz / Karolina Pawłowska / programczystapolska.pl

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?