KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Legion Gerarda ma piąte urodziny. Trwa zbiórka na prezent

Legion Gerarda ma piąte urodziny. Trwa zbiórka na prezent Fot. Legion Gerarda / archiwum

Legion Gerarda właśnie kończy 5 lat! To młoda, ale bardzo prężna organizacja. Pamiętacie słynne "Misie Ratownisie"? To ich robota. Wolontariusze gotowi poświęcić swój wolny czas, żeby pomagać strażakom i policji nawet w środku nocy, a w ostatnich miesiącach wykonali około 150 wyjazdów humanitarnych i ewakuacyjnych. Na piąte urodziny możemy wspólnie dać im prezent: nową karetkę.

REKLAMA


Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza „Legion Gerarda" to jednostka powołana przez Fundację Wsparcie 112. Działają od pięciu lat, od 2017 roku. Siedzibę mają w Korczynie, ale działają na terenie kilku województw! W ostatnich miesiącach nieśli pomoc także na Ukrainie.

Obecnie w Fundacji udziela się blisko 40 osób, które za swoją pracę nie pobierają żadnych korzyści majątkowych. - Dysponujemy specjalistycznym sprzętem ratowniczym i szkoleniowym. Działamy na terenie siedmiu województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego,, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego i śląskiego - opowiada pomysłodawca utworzenia Grupy, Artur Jabłoński.


Legioniści pomagają też osobom starszym i potrzebującym

Grupa w ciągu pięciu lat działalności przeprowadziła 113 akcji poszukiwawczych. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. Dużym wyzwaniem był czas pandemii. W 2020 roku Fundacja organizowała szereg akcji z myślą o służbach i osobach potrzebujących. Były to m.in. „Kawa dla bohaterów", która polegała na zbiórce funduszy na zakup kawy dla ratowników, policjantów i strażaków oraz zbiórka materiałów ochronnych dla służb, takich jak maseczki czy rękawiczki. Zainicjowano też akcję „Solidarni z seniorami", w trakcie której wolontariusze dostarczali paczki z żywnością długoterminową oraz lekami dla osób ubogich i w potrzebie.

- W latach 2017-2020 zorganizowaliśmy trzy akcje (w tym dwie ogólnopolskie) pod nazwą „Misie Ratownisie", które polegały na zbiórce i przekazywaniu pluszaków do zespołów ratownictwa. Ratownicy rozdawali je dzieciom poszkodowanym w wypadkach samochodowych i pożarach. Ostatnia akcja, największa, która miała miejsce na przełomie 2019/2020 roku, zaangażowała wiele osób w całej Polsce. Udało nam się zebrać 350 tys. maskotek - wspomina Artur Jabłoński.

W ramach akcji w wielu szkołach i przedszkolach przeprowadzono prelekcje o nazwie „Szpital Misia Ratownisia", ucząc najmłodsze dzieci udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na dużym fantomie w postaci misia. W sumie w ciągu pięciu lat istnienia, w ramach różnych działań edukacyjnych,  udało im się przeszkolić blisko 7 tys. dzieci i ponad 1,5 tys. dorosłych!

W ramach akcji „Bezpieczne Miasto" - cykl szkoleniowo-pokazowy skierowany do mieszkańców Podkarpacia oraz "Błyśnij dla życia" - akcji polegającej na rozdawaniu odblasków i ulotek informacyjnych przechodniom.

- Zorganizowaliśmy też dwa eksperymenty społeczne na ulicach Krosna, które sprawdzały empatię przechodniów. Nasi dwaj wolontariusze symulowali sytuacje zagrożenia zdrowia i życia, takich jak nagła utrata przytomności. W ten sposób nie tylko sprawdzaliśmy, kto z pieszych udzieli im pomocy, ale również edukowaliśmy mieszkańców, jak poprawnie to zrobić. Eksperymenty zorganizowaliśmy w czerwcu 2018 roku oraz we wrześniu 2019 roku - przypomina Artur.

"Legionistów" możecie często spotkać podczas imprez masowych które zabezpieczają. Zwykle towarzyszy temu możliwość zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Tylko w 2021 roku wolontariusze "Legionu" spędzili na tym zajęciu około 233 godzin.


Nauka pierwszej pomocy podczas imprezy na krośnieńskim rynku

Potrzebna jest nowa karetka

- Przez ostatnie miesiące nieśliśmy również pomoc humanitarną za naszą wschodnią granicę. Od wybuchu rosyjsko-ukraińskiej wojny organizowaliśmy zbiórki i transport darów, które dostarczaliśmy na granicę oraz do kilku zaprzyjaźnionych miast na terenie Ukrainy. Wciąż uczestniczymy w transporcie pacjentów z ukraińskich szpitali na lotnisko do Jasionki, aby stamtąd mogli polecieć na leczenie do różnych europejskich krajów. Do 7 sierpnia tego roku wykonaliśmy około 150 wyjazdów humanitarnych i ewakuacyjnych - relacjonuje Artur Jabłoński.

Od wybuchu wojny w Ukrainie, Legion Gerarda niesie pomoc, zarówno uchodźcom, jak również wielokrotnie wyjeżdżali do Ukrainy pomagać tym, którzy zostali.

- Niestety liczne wyjazdy spowodowały, że nasza karetka uległa awarii. Pojazd lata świetności ma już za sobą, mocno niedomaga, a jego ciągłe naprawy pochłaniają ogromne pieniądze. W pewnym momencie zostaliśmy zmuszeni do wynajęcia karetki, aby dalej móc nieść pomoc obywatelom Ukrainy - dodaje Artur.

Legion Gerarda chce zakupić używaną karetkę, ale w dobrym stanie. Chodzi o pojazd, który będzie mógł służyć przez kolejne lata. To będzie niemały wydatek, a Fundacji nie stać na jego samodzielne pokrycie. Dlatego sami zwracają się o Waszą pomoc, żeby mogli nadal skutecznie działać dla ratowania zdrowia i życia.

Fot. Legion Gerarda / archiwum

  • autor: Fundacja Pasjonauci / KrosnoSfera.pl

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?