KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Prawo jazdy kategorii B w 2023 roku - co trzeba wiedzieć?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy to dokument, który na przestrzeni lat stał się niemal niezbędny w codziennym funkcjonowaniu. Daje nie tylko legalną możliwość prowadzenia pojazdów, ale swobodę poruszania się o każdej porze dnia i nocy, niezależność i wygodę. Prawo jazdy to również często kluczowy warunek wymagany od kandydatów ubiegających się o pracę. Jedną z podstawowych i jednocześnie najpopularniejszych kategorii uprawniających do prowadzenia samochodów osobowych i nie tylko jest prawo jazdy kat B. Sprawdźmy zatem jakie możliwości daje nam posiadanie prawa jazdy tej kategorii!

REKLAMA


Jak uzyskać prawo jazdy kat B krok po kroku

Do kursu na prawo jazdy kategorii B można przystąpić 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia, natomiast do egzaminu państwowego na miesiąc przed uzyskaniem pełnoletności jednak uprawnienia można odebrać najwcześniej w dniu 18 urodzin. Nie istnieje górna granica wieku, aby zdobyć nowe umiejętności, jakim może być prawo jazdy.

Zdobycie prawa jazdy wymaga od przyszłego kierowcy przejścia kilku następujących po sobie etapów. Należą do nich:

Badanie lekarskie

Badanie lekarskie ma na celu określenie ogólnego stanu zdrowia oraz uzyskanie informacji o ewentualnych chorobach takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby neurologiczne czy zaburzenia psychiczne i uzależnienia, które są przeciwskazaniem do ubiegania się o prawo jazdy.

Koszt badania lekarskiego określony jest przepisami i w całym kraju wynosi 200 złotych. Badanie lekarskie nie jest ważne bezterminowo. Maksymalny czas, na jaki uzyskuje się orzeczenie lekarskie to 15 lat, po tym okresie należy umówić się na badanie kontrolne.

Złożenie wniosku o numer PKK

PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) to unikatowy numer każdego kandydata na kierowcę, który można wyrobić w wydziale komunikacji danego urzędu.

Złożenie wniosku wymaga przedstawienia następujących dokumentów:

- orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami określonymi w przepisach kategorii B,
-
orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
-
aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5-4,5
-
miejsce zamieszkania,

Założenie profilu PKK jest bezpłatne.

Szkolenie na prawo jazdy kategorii B

Wybór szkoły jazdy jest niezwykle ważny, ponieważ rzutuje to na wynik egzaminu. Dlatego warto sprawdzić, co oferują ośrodki szkolenia kierowców, metody szkolenia a przede wszystkim zdawalność kursantów. Jedną z najchętniej wybieranych szkół w regionie jest OSK Duet oferująca najwyższej jakości szkolenia prowadzone przez profesjonalną kadrę w Jaśle, Krośnie i Sanoku.

Kurs na prawo jazdy musi trwać minimum 60 godzin, które obejmują 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych praktyki na placu manewrowym i w ruchu ulicznym. Po ukończeniu kursu należy zdać egzamin wewnętrzny, który określi, czy kandydat może przystąpić do egzaminu państwowego.

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B

Po ukończeniu kursu należy zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Pierwsza część to egzamin teoretyczny składający się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Czas trwania egzaminu z wiedzy teoretycznej trwa 25 minut.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego można przystąpić do egzaminu praktycznego. Egzamin ten składa się z dwóch etapów: pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, natomiast drugi na drogach publicznych.

Odbiór prawa jazdy

Po pozytywnym zdaniu egzaminu należy udać się do wydziału komunikacji, do którego przypisana jest miejscowość, w której mieszka przyszły kierowca. Warunkiem wydania dokumentu jest uiszczenie opłaty.


Kategoria B prawa jazdy - uprawnienia

Posiadanie prawa jazdy kategorii B daje możliwość legalnego poruszania się samochodami osobowymi, ale również uprawnia do kierowania pojazdami objętymi w kategorii AM i B1.

Oto lista pojazdów, którymi można jeździć, posiadając prawo jazdy kategorii B:

1. Samochody osobowe, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a maksymalna liczba miejsc w aucie nie przekracza 9 (wliczając kierowcę).

2. Samochód z przyczepą lekką o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 750 kilogramów.

3. Motocykl z silnikiem do 125 m3 jednak aby móc poruszać się takim pojazdem, wymagane jest posiadanie prawa jazdy minimum 3 lata, a jego moc nie może przekraczać 11 kW.

4. Traktor - dopuszczalna masa całkowita ciągnika rolniczego może przekraczać 3,5 tony.

5. Pojazd wolnobieżny, do którego zaliczamy kombajn rolniczy czy wózek widłowy.

6. Czterokołowiec, czyli inaczej quad,którego masa nie może przekraczać 350 kg a maksymalna prędkość jazdy to 45 km/h.

7. Motorower, którego pojemność nie przekracza 50 cm, a maksymalna prędkość wynosi 45 km/h.

Prawo jazdy w 2023 roku

Jedną z głównych zmian dotycząca osób starających się o prawo jazdy są nowe opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym i ustawy kierującej pojazdami, która weszła w życie 1 stycznia 2023 roku, wysokość opłaty za egzamin na prawo jazdy będzie określał sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie będzie ona mogła przekroczyć 50 złotych za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu i 200 lub 250 złotych (w zależności od kategorii) za część praktyczną.

Przed nowelizacją opłata za egzamin państwowy wynosiła 30 zł, natomiast za część praktyczną trzeba było zapłacić 140 złotych.

W 2023 roku szykują się również istotne zmiany dotyczące kierowców posiadających punkty karne. Skasowanie punktów karnych będzie się wiązało z odbyciem kursu trwającego 4 dni, za który kierowca będzie musiał zapłacić 500 złotych.

Podsumowanie

Mobilność w dzisiejszych czasach jest nieoceniona, a uprawnienia kategorii B są często podstawowym wymogiem dla kandydatów starających się o pracę. Ta umiejętność raz zdobyta zostaje z nami przez całe życie, o ile nie popadniemy w poważny konflikt z przepisami.

  • autor: Mateusz Głód

1 komentarz

  • Gibalski Janusz

    Chciałbym nieśmiało dodać, że w Krośnie działa wiele innych ośrodków szkolenia kierowców. LOK , START, IMPULS posiadają nie mniej doświadczoną kadrę instruktorów nauki jazdy. Zastanawiam się czy autor artykułu, przypadkiem czy celowo reklamuje jedną ze szkółek nauki jazdy?

    Zgłoś nadużycie Gibalski Janusz sobota, 21, styczeń 2023 17:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?