KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowe miejsce rekreacji i wypoczynku w Krośnie

Nowe miejsce rekreacji i wypoczynku w Krośnie Fot. archiwum UM Krosno

To miejsce tworzone dla mieszkańców przy udziale mieszkańców - tak o nowym parku sensorycznym przy ul. Chopina mówił Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna, podczas symbolicznego spotkania w dniu oddania obiektu do użytku. Przed południem, 11 sierpnie na terenie nowego miejsca wypoczynku pojawili się mieszkańcy, przedstawiciele Rady Dzielnicy Krościenko Niżne i Radni Rady Miasta Krosna. Spotkanie zaszczyciła również Małgorzata Jarosińska- Jedynak Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

REKLAMA


Przedsięwzięcie pn. "Zagospodarowanie skweru przy ul. Chopina w Krośnie jako parku sensorycznego" zostało zrealizowane w ramach Projektu pn. "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO" finansowanego z Programu Rozwój Lokalny w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Przedsięwzięcie zostało wypracowane w modelu partycypacyjnym i jest odpowiedzią na liczne postulaty mieszkańców naszego miasta odnośnie tworzenia miejsc odpoczynku i rekreacji w otoczeniu zieleni.


Inwestycja polegała na wykonaniu robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu w otoczeniu ogrodu działkowego im. F. Chopina w Krośnie. Wykonano nasadzenia drzew od strony ul. Chopina, wytyczone zostały ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe, siedziska oraz nasadzenia roślin ozdobnych.  Mieszkańcy mogą skorzystać również z altany grillowej, stanowiska grillowego z pergolami, siedzisk kamiennych i ławeczek ogrodowych. Całości dopełniają pomosty drewniane, trejaże oraz podwyższone rabaty z roślinami.

Zgodnie z projektem zagospodarowania, teren spełnia różne funkcje, tj. wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną. Funkcja rehabilitacyjna to przede wszystkim hortiterapia - część parku stworzona została w formie ogrodu sensorycznego dla osób niepełnosprawnych.

Terapia ta stosowana jest jako uzupełnienie innych form leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń. Jej istotą jest oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjenta za pomocą roślin, a mówiąc bardziej precyzyjnie - ogrodu i prac ogrodniczych. Rehabilitacja w tej formie to przede wszystkim wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu i węchu, polegająca na obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki przyrody, poznawaniu zapachów ogrodu.


Wartość przedsięwzięcia: 1 576 993,20 zł, dofinansowanie: 950 867,41 zł.

Projekt pn. "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO" realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

"Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej". Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Gmina Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.

Fot. archiwum UM Krosno

  • autor: / źródło UM Krosno

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?