KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spraw, aby Twój głos był "ważny"

Jak pokazują statystyki PKW, z roku na rok, a raczej z wyborów na wybory, odsetek głosów nieważnych jest coraz mniejszy, a tendencja wydaje się mieć charakter permanentny. Pomimo tego, każdy głos nieważny, stanowi osłabienie wybranego komitetu wyborczego, zwłaszcza wtedy, kiedy jego nieważność ma charakter pomyłki lub nieświadomego błędu.

REKLAMA


Dane PKW pokazują, iż w wyborach do Sejmu w 2011 roku w całej Polsce oddano 680 524 głosy nieważne, stanowiące, aż 4,52% głosów ogółem. Natomiast 8 lat później w 2019 roku, było to 207 747 głosów, stanowiących 1,11%, a wiec widać wyraźny ponad 3 krotny spadek odsetka głosów nieważnych w całej Polsce. Nie inaczej było w przypadku Krosna i jego powiatu, gdzie w 2011 roku głosów nieważnych, oddanych zostało 15 786 stanowiących 5,03%, na 710 294 uprawnionych osób do głosowania. Natomiast w 2019 roku okręg wyborczy nr 22 Krosno, minimalnie zmniejszył się do 701 642 uprawnionych osób do glosowania, a liczba głosów nieważnych spadła do 4968 (0,76%) w skali 648 912 głosów oddanych.

Co wartym również zauważenia w tym przypadku, nasz okręg wyborczy, a dokładnie miasto Krosno, plasuje się od wielu lat w ścisłej czołówce frekwencyjnej, skalę tę, oddaje chociażby wartość 92,93% w wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 roku, a rok później, pomimo pandemii, liczba ta wzrosła do 93,17% w I turze wyborów Prezydenckich i 94,04% w II turze. Pokazuje to, że jako mieszkańcy i odpowiedzialni obywatele możemy być dumni z siebie i naszego podejścia do tak ważnych spraw.

Zacznijmy od definicji głosu ważnego. Określa go zarówno odpowiedni znak – symbol, jak i jego charakter ilościowo – miejscowy w zależności od tego, czy są to np. wybory do  Sejmu czy do Senatu. Jeśli chodzi o znak – symbol, jest to tzw. "X", czyli według wytycznych PKW, minimum dwie przecinające się ze sobą linie w obrębie tzw. "kratki" czyli pola zaznaczonego czarną linią w kształcie kwadratu. Natomiast należy tę definicje uzupełnić w przypadku wyborów do Sejmu, o informacje, iż taki znak "X" musi być postawiony tylko i wyłącznie w obrębie jednej "kratki" czyli potwierdzeniem wyboru jednego kandydata. Dopuszczalne jest postawienie znaku "X" przy większej ilości kandydatów, ale UWAGA !!!  tylko w obrębie jednej listy, wtedy głos dostaje kandydat który jest umiejscowiony wyżej na liście (mówi o tym art. 120 Uchwały nr 64/2023 PKW z dnia 17 sierpnia 2023 r.) W przypadku wyborów do Senatu, dokonujemy tylko jednego wyboru. Stawiamy prawidłowy znak "X" wyłącznie w obrębie jednej "kratki" czyli potwierdzeniem wyboru jednego kandydata. UWAGA !!! niedopuszczalne jest wybranie większej ilości kandydatów w obrębie jednej listy, jak w przypadku karty do głosowania do Sejmu (opisuje to art. 128 Uchwały nr 64/2023 PKW z dnia 17 sierpnia 2023 r.).

Należy dodać, iż przy obecnych wyborach parlamentarnych, będziemy mieli również do czynienia z "referendum", a dokładnie osobną kartą z 4 pytaniami referendalnymi. Aby prawidłowo wypełnić kartę referendalną, należy zastosować już wcześniej wymienione wymogi PKW, czyli postawić, prawidłowy znak "X" w obrębie kratki, przy jednej i tylko jednej kratce "tak" lub "nie" przy każdym z pytań. Co ważne możemy odpowiedzieć na wszystkie cztery pytania lub wybrać sobie dowolną ilość z pośród nich, nasz głos będzie nadal ważny. O nieważności głosu decyduje zatem, brak zaznaczenia jakiejkolwiek odpowiedzi (pusta karta), nieprawidłowo postawiony znak "X" lub postawiony w innym niż wyznaczone miejsce oraz postawienie znaków "X" w dwóch odpowiedziach przy jednym pytaniu.

Bardzo ważną kwestią przy wypełnianiu kart wyborczych jest przestrzeganie powyższych wytycznych PKW, w przeciwnym razie osoby powołane w skład obwodowej komisji wyborczej, mają obowiązek przy liczeniu głosów, odrzucić tak błędnie wypełnioną kartę do głosowania, co jednoznacznie wiąże się z nieważnością naszego głosu.

Pamiętajmy, że w razie wątpliwości możemy o wszystko zapytać członka komisji, który powinien nam w jednoznaczny i prosty sposób, dokładnie wytłumaczyć całą procedurę, bez zbędnych pytań i tym bardziej sugestii mających znamiona i charakter agitacji.

Wybory Parlamentarne wraz z pytaniami referendalnymi odbędą się już w tą niedzielę, czyli 15 października. Lokale wyborcze, otwarte będą od godziny 7 rano do 21. Tak jak tradycyjnie na Krosno przystało, stawmy się gromadnie i wypełnijmy nasz przywilej oraz obywatelski obowiązek. Prawidłowo wypełnij karty do głosowania, pamiętaj, że każdy głos jest na wagę złota. SPRAW, ABY TWÓJ GŁOS BYŁ WAŻNY!

  • autor: M. Sciepura

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?