KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Blisko 9 tys. ton surowców wtórnych trafiło do recyklingu!

Blisko 9 tys. ton surowców wtórnych trafiło do recyklingu! Fot. KHK

Dzięki temu, że Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie jest instalacją nastawioną na efektywne przetwarzanie odpadów i ich maksymalny odzysk, do recyklingu i ponownego przetworzenia trafiło blisko 9 tys. ton odpadów opakowaniowych.

REKLAMA


W 2023 r. Regionalne Centrum Odzysku Odpadów przekazało do recyklingu 8734 tony surowców wtórnych. Najwięcej było szkła - ponad 4300 ton, następnie tworzyw sztucznych - blisko 2300 ton, papieru i tektury - ponad 1500 ton, surowców z metalu - ok. 630 ton oraz opakowań wielomateriałowych typu Tetrapak - ok. 230 ton.

W przypadku takich surowców jak: papier i tektura, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe ich ilość przekazana o recyklingu w 2023 r. wzrosła łącznie o ok. 5,5% w porównaniu do roku 2022.

O ok. 15,4% wzrosła też ilość papieru i tektury, które krośnieńska instalacja przekazała do ponownego przetworzenia, a o ok. 2%, w stosunku do roku 2022, wzrósł recykling tworzyw sztucznych takich jak opakowania PP (polipropylen wielokrotnego użytku, wykorzystywany do produkcji opakowań do żywności) i PE (tworzywo używane do produkcji toreb i worków).

W 2023 r. do recyklingu trafiło jednak mniej odpadów szklanych. Mniej o ok. 400 ton niż w roku 2022.

- Nasza instalacja jest dobrze przygotowana do efektywnego zagospodarowania odpadów komunalnych. Staramy się maksymalizować odzysk surowców z odpadów, które do nas trafiają, po to, by jak najwięcej surowców wtórnych przekazać do recyklingu - mówi Jakub Rospond, zastępca kierownika w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów.

Dodatkowo, w biologicznej części krośnieńskiej instalacji, odpowiedzialnej za zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych, przetworzonych zostało m.in. ponad 440 ton odpadów kuchennych ulegających biodegradacji, które mieszkańcy zbierają selektywnie do worków brązowych na odpady bio oraz ponad 4300 ton odpadów zielonych ulegających biodegradacji, czyli np. skoszona trawa, krzewy, liście i gałęzie. W 2023 r. wytworzono z nich ponad 1567 ton kompostu ogrodniczego "Krośniczek", wykorzystywanego przez mieszkańców do użyźniania gleby i nawożenia przydomowego ogrodu lub działki.

- Cały czas promujemy wśród mieszkańców ideę selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i dokładamy starań, aby wydajność instalacji i jakość odpadów przekazywanych do recyklingu była jak najlepsza - dodaje Jakub Rospond.

  • autor: Wioletta Zimmermann-Szubra, (KHK)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?