KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Muzeum Podkarpackie w Krośnie z dotacją

Muzeum Podkarpackie w Krośnie z dotacją Fot. Biuro Prasowe UMWP / Krzysztof Witek

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na dotację z pieniędzy pozyskanych przez samorząd województwa z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Podpisy pod dokumentem złożyli wicemarszałek Piotr Pilch, członek zarządu Anna Huk oraz dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Garncarski. Podczas aktu podpisania umowy, sygnatariuszom towarzyszył przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

REKLAMA


Dofinansowanie w kwocie 2,8 miliona złotych Muzeum Podkarpackie w Krośnie przeznaczy na konserwację i renowację renesansowego Pałacu Biskupiego, który jednocześnie jest siedzibą muzeum.

- Podpisujemy dzisiaj kolejną umowę, na duże środki jakie udało się pozyskać województwu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom finansowym, będziemy mogli wspólnie przeprowadzić prace konserwatorskie, aby zachować ten niezwykły obiekt dla przyszłych pokoleń - mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

- Chciałbym podkreślić, że realizujemy zadania z pożytkiem dla województwa, szeroko rozumianej kultury, i dla głównych celów powołania muzeów czyli gromadzenia, zabezpieczania i ekspozycji zbiorów - powiedział przewodniczący Jerzy Borcz.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę podpisać tę umowę. Pozyskane środki przeznaczymy na remont elewacji, kamieniarki i kartuszy, aby dzięki tym działaniom Pałac Biskupi uzyskał "nową szatę" - wyjaśnił dyrektor Jan Garncarski.

- Dla samorządu województwa istotne jest aby instytucje kultury mogły się rozwijać, a dziedzictwo kulturowe było rozpowszechniane, przy jednoczesnym tworzeniu jak najlepszych warunków dla tych, którzy chcą to dziedzictwo poznać, zgłębić się w najpiękniejsze walory kulturowe województwa podkarpackiego - podsumowała członek zarządu Anna Huk.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. W ramach Programu Województwo Podkarpackie otrzymało dotację na 17 zadań na łączną kwotę 29 204 771,63 zł.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

  • autor: źródło: Biuro Prasowe UMWP / Krzysztof Witek

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?