KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czy Krosno potrzebuje zmian w budżecie obywatelskim?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. pexels.com

Co działa prawidłowo? Jakie zmiany można wprowadzić? Jak zwiększyć aktywność mieszkańców w konsultacjach społecznych i budżecie obywatelskim?

REKLAMA


Ale o co chodzi?

Budżet obywatelski (nazywany też partycypacyjnym) to demokratyczny proces podejmowania decyzji, w którym mieszkańcy gminy decydują o tym, w jaki sposób wydawać część środków z jej budżetu.

W 2018 r. do ustaw o samorządzie dodano regulacje dotyczące budżetu obywatelskiego. W efekcie w miastach takich jak Krosno (na prawach powiatu) utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkiem wynikającym z ustawy, podjętej “w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”.

“Szczególną formą konsultacji społecznych jest budżet obywatelski. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy. Rada gminy w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego” - czytamy w ustawie.

Podsumowując: zgodnie z ustawą, budżet obywatelski to ważny element lokalnej demokracji i narzędzie aktywizujące obywateli.

Czy to w ogóle może działać?

Tak! Okazuje się, że budżet obywatelski jest pozytywnie zweryfikowanym w praktyce mechanizmem wzmacniającym poczucie więzi mieszkańców gminy! Członkowie społeczności najpierw demokratycznie decydują, co jest dla nich w danej chwili najważniejsze, na poziomie osiedla czy dzielnicy, następnie angażują się w proces przeprowadzenia wybranego działania. Nie o skalę inwestycji tu chodzi, ale o poczucie wpływu na bieżące funkcjonowanie swojego najbliższego otoczenia i oddolny proces wyłaniania (dyskutowania, głosowania) konkretnego zadania. To kwintesencja demokracji wypełniająca swoją treścią okresy pomiędzy wyborami samorządowymi. Budżet obywatelski wdrażany jest też w miastach i gminach, które nie mają ustawowego obowiązku prowadzenia konsultacji z mieszkańcami w tej formie.

Co można poprawić?

W Krośnie budżet obywatelski nie cieszy się jeszcze dużym zainteresowaniem. Przez rok był nawet “zawieszony” pod pretekstem konieczności niesienia “pomocy obywatelom Ukrainy”. Ostatnia edycja była wprowadzona w ekspresowym tempie. To dodatkowo mogło przyczynić się do zniechęcenia mieszkańców. Zatem jak poprawić sytuację?

Czy Krosno potrzebuje zmian w budżecie obywatelskim? Jeżeli uważasz, że tak, podziel się z nami swoimi pomysłami i uwagami. Co działa prawidłowo? Jakie zmiany można i należy wprowadzić? Napisz do nas! Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Obserwuj nas w socialmedia https://www.facebook.com/KrosnoSfera i na naszej stronie https://www.krosnosfera.pl/category/mieszkancy-maja-glos/.

Wkrótce pojawią się tam informacje o propozycjach zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego oraz szczegóły dotyczące planowanego spotkania na ten temat.

  • autor: / Pasjonauci

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?