KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ważne zmiany w budżecie obywatelskim Krosna

Najbliższa edycja budżetu obywatelskiego Krosna odbędzie się w oparciu o nieco zmieniony regulamin. Zmiany nie są duże, ale bardzo istotne! Co więcej, sa zgodne z kierunkiem, zaproponowanym niedawno przez Fundację Pasjonauci, wnioskującą o podjęcie prac nad całkiem nową uchwała i nowym regulaminem Budżetu Obywatelskiego.

REKLAMA


Projekt zmian w Budżecie Obywatelskim przygotowany przez Fundację Pasjonauci trafił do radnych i Urzędu Miasta końcem maja - informowaliśmy o tym tutaj.

- Przedstawiliśmy szereg postulatów, w tym w formie propozycji treści uchwały i niemal gotowego regulaminu budżetu obywatelskiego. Naszym zdaniem to znakomity punkt wyjścia do prac nad nowym projektem i do konsultacji społecznych - mówi Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci.

Rada Miasta i Prezydent już zapoznali się z propozycją Fundacji. Wstępnie pomysły uznano za bardzo wartościowe, sam wniosek jednak czeka na formalne rozpatrzenie. Tymczasem, na czerwcowej sesji rady Miasta Krosna, podjęto uchwałę o zmianach w Budżecie Obywatelskim.

Zostaje sztywna kwota

Nadal w w uchwale o budżecie obywatelskim nie zmienione zostało bardzo sztywne, sformułowanie “Wysokość budżetu obywatelskiego stanowi kwota 0,5% wydatków Miasta Krosna (...)”. Uniemożliwia zgodne z prawem zwiększenie nakładów na budżet obywatelski, nawet w celu zaokrąglenia kwoty. Organy publiczne muszą działać ściśle na podstawie przepisów prawa. Jeżeli przepis wskazuje na “0,5% wydatków Miasta Krosna”, to niezbędne będzie wyliczenie równego 0,5%, co do grosza i przekazanie takiej kwoty na Budżet Obywatelski.

- Naszym zdaniem powinno być to sformułowane na zasadzie “co najmniej 0,5% wydatków Miasta Krosna”. Ustawa nie pozwala na mniejszy Budżet Obywatelski, ale kwotę można zwiększać, choćby w celu jej zaokrąglenia. Takie rozwiązanie zaproponowaliśmy w przedstawionym Radzie Miasta projekcie - mówi Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci.

Nie tylko twarde inwestycje

“Zmiany te mają na celu przede wszystkim umożliwienie zgłaszania i realizacji w ramach Budżetu obywatelskiego szerokiego katalogu zadań, który dotychczas w zakresie Kategorii I i II był ograniczony wyłącznie do zadań o charakterze inwestycyjnym” - napisano w uzasadnieniu do uchwały.

- To ważna i pozytywna zmiana! - komentują Pasjonauci - Zgodnie z ustawą, która wprowadziła budżet obywatelski, o części wydatków miasta mają decydować mieszkańcy. Zapisy o “wyłącznie wydatkach inwestycyjnych” ograniczały swobodę decydowania mieszkańców. Naszym zdaniem było to nie do końca zgodne z ustawą. Nasz apropozycja dla Rady Maista w ogóle nie zakładała podziału na projekty “inwestycyjne” i “miękkie”. To powinna być decyzja obywateli - podkreśla Piotr Dymiński.

Nie tylko “na gminnym”

W uchwale Rady Miasta z 27 czerwca 2024 rozszerzono możliwość realizacji zadań o tereny należące do spółdzielni lub wspólnot (których są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi). Do tej pory zadania z budżetu obywatelskiego mogły być realizowane wyłącznie na terenach, którymi władało miasto.

- W naszym projekcie było niemal identyczne rozwiązanie, dlatego bardzo cieszymy się, że władze miasta myślą pod tym względem podobnie - komentują Pasjonauci.

Nowa definicja “projektu”

Uchwalona przez radnych zmiana, wprowadziła też rozszerzoną definicję „projektu” w budżecie obywatelskim, jako propozycję przedsięwzięcia, składającego się z powiązanych ze sobą logicznie części stanowiących spójną całość, którego realizacja pozwoli osiągnąć założony przez autora cel.

- Wprowadzona przez radnych definicja jest identyczna, jak w zaproponowanej przez nas wersji regulaminu - cieszą się Pasjonauci - Liczymy, że nasze pomysły, przygotowane na podstawie doświadczeń z innych miast, zainspirują radnych do stworzenia jeszcze lepszego regulaminu w przyszłym roku - dodają.

Co dalej?

- Trzeba tu podkreślić, że projekt naszej Fundacji nie jest zbiorem całkowicie nowych pomysłów. Opieraliśmy się na rozwiązaniach i doświadczeniach z innych miast, analizując zarówno ich obecne regulaminy, jak i poprzednie wersje. Sprawdzaliśmy co tam się zmieniło, jakie wnioski wyciągane w praktyce. Może dzięki temu uda się uniknąć powtarzania jakiś błędów - zaznacza Piotr Dymiński.

Krośnieńscy radni zapewniają, że wniosek fundacji Pasjonauci zostanie rozpatrzony w sierpniu 2024. Deklarują też otwartość na tworzenie nowego regulaminu budżetu obywatelskiego.

  • autor: / źródło: Pasjonauci

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?