KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Transplantologia w Krośnieńskich szkołach

Transplantologia w Krośnieńskich szkołach.W nowym roku szkolnym 2008/ 09 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie został zainicjowany program uświadamiający młodzież szkolną, zwłaszcza klasy maturalne, o potrzebie i konieczności niesienia pomocy bliźniemu. Głównym pomysłodawcą całej akcji był pedagog szkolny, pracujący w ZSP Nr 4, który nawiązał bardzo rozległe kontakty m. in. z Kliniką Transplantologiczną w Zabrzu oraz Kliniką Chirurgii Serca Naczyń Transplantologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

REKLAMA


Rozpoczęte zostały akcje informacyjne z zakresu transplantologii. W szkole oprócz udzielania informacji rozpoczęto też akcję rozdawania oświadczeń woli.

Zachęcamy wszystkie szkoły do akcji propagowania idei przeszczepów, tym bardziej, że stosowne stanowisko w tej sprawie zajął już Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, w uchwale z dnia 13 czerwca 2008r. w sprawie akceptacji transplantologii jako metody leczenia.

 

Image
Foto: poltransplant

 

Oświadczeniem woli w Polsce i na świecie uznaje się dokument informujący o tym, że osoba go posiadająca zezwala na użycie jej organów w razie śmierci mózgowej, dla celów ratowania życia innych ludzi. Sugeruje się, aby takie oświadczenie nosić zawsze przy sobie. Jednak, ze względów etycznych i społecznych, na ogół przeprowadzana jest rozmowa z rodziną zmarłego w celu poinformowania ich o chęci pobrania narządów do przeszczepienia oraz uzyskania ich przyzwolenia. Jeśli zmarły pozostawił pisemny zapis dotyczący jego woli odnośnie pobierania narządów po śmierci, lekarze bez zastrzeżeń przyjmują jego decyzję.

Oświadczenie woli można pobrać bezpośrednio ze strony: http://www.poltransplant.pl

 

Dariusz Półchłopek
  • autor: Dariusz Półchłopek

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?