Siatkarki PWSZ Krosno obroniły tytuł Mistrza Polski

Reprezentantki PWSZ Krosno w piłce siatkowej drugi raz z rzędu sięgnęły po tytuł Mistrza Polski. W dniach 2-5 maja w hali sportowej Uniwersytety Przyrodniczego we Wrocławiu odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kobiet.

W turnieju wzięło udział czternaście drużyn z całej Polski, które przeszły przez bardzo gęste sito eliminacji. W tym gronie nie mogło zabraknąć obrończyń tytułu, reprezentantek Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Pierwszą fazę grupowa krośnianek trudno nazwać inaczej jak mocną rozgrzewką. Trzy zwycięstwa i tylko jeden stracony set, to wyniki, który przed walką o wejście do strefy medalowej, stawiały krośnieńską drużynę w doskonałym położeniu.

PWSZ Krosno - PWSZ Elbląg 2-0 (25-17, 25-8)
AWF Wrocław - PWSZ Krosno 0-2 (24-26, 18-25)
PWSZ Krosno - UAM Poznań 2-1 (22-25, 25-18, 15-7)

Niespodziewanie pierwszy mecz drugiej fazy grupowej, rozegrany w sobotnie popołudnie z drużyną Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zakończył się na niekorzyść krośnianek.

PWSZ Krosno - WSG Bydgoszcz 0-2 (18-25, 22-25)

Sprawa awansu do finału była wciąż otwarta, ale drużyna PWSZ Krosno potrzebowała nie tylko zwycięstwa w meczu z ALK Warszawa, ale również potknięcia drużyny z Bydgoszczy w starciu z AWF Wrocław. Krośnianki przystępując do meczu o wszystko wiedziały już, że szczęście uśmiechnęło się do nich, bo reprezentantki WSG Bydgoszcz przegrały swoje spotkanie.

AWF Wrocław - WSG Bydgoszcz 2-0 (25-20, 27-25)

Przed przed podopiecznymi Dominika Stanisławczyka otworzyła się szansa, której młode zawodniczki nie zamierzały wypuścić z rąk. W walce o finał drużyna AKL Warszawa jedynie w drugim secie próbowała dotrzymać kroku naszym zawodniczkom. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem drużyny z Krosna.

ALK Warszawa - PWSZ Krosno 0-2 (12-25, 25-27)

Na szczyt, po drugiej stronie drabinki turniejowej wspiął się zespół Uniwersytetu Szczecińskiego i to właśnie on stanął na drodze krośnieńskiej drużyny do historycznego sukcesu. Jak na finał przystało obie drużyny stworzyły fantastyczne widowisko. Siatkarska uczta rozpoczęła się od zwycięstwa drużyny PWSZ Krosno, ale w dwóch kolejnych partiach nasza drużyna musiała uznać wyższość rywalek. Szczególnie bolesna była porażka w drugim secie, w którym krośnianki ugrały jedynie 13 punktów. Zimny prysznic najwyraźniej podziałał mobilizująco, bo w czwartym secie to reprezentantki PWSZ Krosno zachowały więcej spokoju i wygrały bardzo zaciętego seta 25:23. Był to kluczowy moment rywalizacji, a tie-break był przysłowiową kropką nad "i". Drugie z rzędu Akademickie Mistrzostwo Polski dla drużyny PWSZ Krosno stało się faktem.

Un. Szczeciński - PWSZ Krosno 2-3 (25-27, 25-13, 25-18, 23-25, 9-15)

Najlepszą zawodniczką turnieju finałowego została wybrana Gabriela Gasidło.
Szczegółowe wyniki rywalizacji grupowej oraz fazy finałowej znajdziecie Państwo w komunikacie mistrzostw tutaj.

Trudno znaleźć słowa, aby opisać skalę sukcesu krośnieńskiej drużyny. Obrona tytułu w przypadku sportu drużynowego, na szczeblu akademickim, to zadanie niezwykle trudne, a nasze dziewczyny tego dokonały, co bez wątpienia przejdzie do historii Akademickich Mistrzostw Polski.