KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Instruktor winny śmierci ucznia. Jest wyrok w sprawie wypadku szybowca w Krośnie

22 lipca 2012 - wypadek szybowca na krośnieńskim lotnisku 22 lipca 2012 - wypadek szybowca na krośnieńskim lotnisku Fot. Łukasz Jaracz

Sąd uznał, że poprzez umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lotniczym Roman W. (instruktor szybowcowy Aeroklubu Podkarpackiego) doprowadził do wypadku szybowca, w którym zginął 18-letni kursant z Rzeszowa. Instruktor został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na okres trzech lat.

REKLAMA


Do tragicznego wypadku doszło w 2012 roku.
Grupa uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie uczestniczyła w kursie szybowcowym. W trakcie szkolenia na "Puchaczach" szybowiec szkoleniowy runął na ziemię, a 18-letni kursant nie przeżył wypadku, zmarł pomimo udzielenia pomocy. Artykuł o tym zdarzeniu przeczytasz - tutaj.

Biegli z zakresu lotnictwa wydali opinię, według której przyczyną wypadku był błąd w technice pilotowania popełniony przez siedzącego za sterami instruktora - Romana W.

Sąd pierwszej instancji skazał instruktora na 2 lata więzienia w zawieszeniu na pięć oraz pięcioletni zakaz wykonywania zawodu instruktora szybowcowego.

Od tego wyroku odwoływał się oskarżony.

Sąd okręgowy nie zakwestionował okoliczności wypadku, przyjętych przez sąd w pierwszej instancji. Potwierdził, że Roman W. zdecydował o przelocie nad odbywającym się tego dnia na terenie lotniska piknikiem rodzinnym (impreza zamknięta, organizowana przez jedną z firm) przez co naruszył zasady bezpieczeństwa.

Według ustaleń biegłych i Sądu instruktor po przejęciu sterów nie wykonał kręgu nad lotniskiem. Zrobił dwa ostre zwroty, a w konsekwencji nastąpiło przeciągnięcie szybowca w zakręcie. Szkolny "Puchacz" wpadł w korkociąg, a następnie roztrzaskał się o ziemię. Marcin L. siedział z przodu, a w skutek odniesionych obrażeń zmarł.

Pomimo potwierdzenia ustaleń Sądu Rejonowego, Sąd Okręgowy w Krośnie złagodził wyrok. Skrócił okres zawieszenia kary, a także zakaz wykonywania zawodu instruktora do lat trzech. Wyrok jest już prawomocny.

Zobacz także: Akt oskarżenia wobec instruktora.

pd
Fot. Łukasz Jaracz

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?