Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

"Pali się!"... na cmentarzu w Krośnie

"Pali się!"... na cmentarzu w Krośnie Fot. Pasjonauci

Smog jest poważnym problemem. To nie są żarty, szkodliwe pyły w powietrzu są realnym zagrożeniem. Mogą odpowiadać za liczne choroby układu oddechowego. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to niech poszuka informacji o słynnym "Smogu Londyńskim", który w krótkim czasie udusił tysiące ludzi.

REKLAMACzystość powietrza jest w naszym wspólnym interesie. Samorząd Krosna prowadzi akcje edukacyjne i profilaktyczne. W tym wśród dzieci. Podczas wydarzenia zorganizowanego w grudniu ubiegłego roku wznoszono hasła takie jak: "Nie pal śmieci, trujesz dzieci", "Nie palcie śmieci, ludzie durne, oddajcie je na surowce wtórne".

W Krośnie Straż Miejska może kontrolować paleniska, by sprawdzić, czy ktoś nie utylizuje tam plastiku. Równolegle zakazane jest spalanie w ogniskach nawet odpadów zielonych. Babcia, która zapali ognisko w ogródku musi liczyć się z groźbą mandatu.

Na cmentarzu palą się odpady
Dlatego szczególnie zaskakująca jest sytuacja, na którą natrafiliśmy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie.

Dochodzi tam do gromadzenia odpadów wbrew regulaminowi cmentarza, na ogromnej hałdzie. Następnie odpady, zawierające też tworzywa sztuczne, np. plastik ze sztucznych wieńców, są palone. Z rozmów z okolicznymi mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że takie zjawisko występuje przynajmniej od kilku miesięcy. Niekiedy pali się co 2 - 3 dni. Nasi rozmówcy nigdy tego nie zgłosili. Usłyszeliśmy: "To przecież na terenie miejskim, nikt nic z tym nie zrobi".

Dym, ogień i żar
We wtorek, 18 lutego zastaliśmy na cmentarzu palącą się górę śmieci. Odpady były już częściowo wypalone, jednak unosił się dym, a wewnątrz stosu widoczny był żar. Równocześnie nasilał się wiatr, co rodziło zagrożenie rozniesienia pożaru. O zdarzeniu powiadomiliśmy dyżurnego PSP w Krośnie, który zadysponował na miejsce jednostkę OSP Suchodół. Strażacy stwierdzili, że szczególnie przy silnych wiatrach taki stos żarzących się odpadów stanowi zagrożenie pożarowe. Jeszcze przed przybyciem na miejsce strażaków ze stosu buchały płomienie podsycane silnym wiatrem.

Spodziewaliśmy się, że po interwencji straży problem zostanie rozwiązany, a śmieci zostaną sprzątnięte

19 lutego na miejsce podjechała furgonetka zarejestrowana w powiecie krośnieńskim, wraz z grupą pracowników. Wydawało się, że będą sprzątać śmieci. Niestety, tak się nie stało. 20 zauważyliśmy, że do stosu dorzucono kolejne odpady, w tym sztuczne wieńce i inne elementy z plastiku. W sąsiedztwie stosu śmieci są doskonale widoczne wypalone plamy zawierające resztki spalonych odpadów. Zaczęliśmy się obawiać, że śmieci są tam gromadzone specjalnie, w celu podpalenia, tym bardziej, że w pobliżu, na ziemi, widoczne są ślady po paleniskach.

Z tego powodu złożyliśmy skargę do prezydenta Krosna prosząc między innymi o ustalenie przyczyn niewłaściwego nadzoru nad cmentarzami komunalnymi, poprawę nadzoru, ustalenie przyczyn i osób odpowiedzialnych za to, że odpady gromadzono na hałdach oraz wyciągnięcie konsekwencji za nieprawidłowości.

Niestety, już 21 lutego ponownie palił się stos śmieci. Postanowiliśmy równolegle o sprawie powiadomić Policję. Prosimy o kontakt osoby, które mieszkają w pobliżu, a widziały w ostatnich miesiącach palące się odpady na cmentarzu. Może byłeś porządkować groby bliskich lub uczestniczyłeś w nabożeństwie na cmentarzu, gdy się paliło? Stos odpadów jest widoczny z dużej odległości, gdy się pali, dym jest dobrze widoczny od wejścia na cmentarz, od bramy przy pomniku papieskim. Dym powinien być też widoczny z części wieżowców przy ul. Grodzkiej. Reagujmy, czyste powietrze to nasza wspólna sprawa!

5 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj