KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Brak kasku = śmierć

W zderzeniu motocykla z samochodem osobowym ucierpiały trzy osoby. Młoda pasażerka motocykla zmarła pomimo szybko udzielonej pomocy. Obrażenia były zbyt poważne. Poszkodowana nie miała nawet kasku. Dwie pozostałe osoby: kierowcę Daewoo Espero i motocyklistę odwieziono do szpitala. Na szczęście tym razem była to tylko prezentacją w ramach warsztatów pierwszej pomocy: „Daj drugie życie”.

REKLAMAW tym roku doszło do licznych, tragicznych wypadków drogowych z udziałem młodych ludzi. Między innymi z tego powodu, z inicjatywy krośnieńskiego WORD zorganizowano „Warsztaty pierwszej pomocy” propagujące bezpieczne zachowania na drodze i udzielanie pomocy ofiarom wypadków.

alt

Głównymi organizatorami był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie oraz Urząd Miasta Krosna. W organizacji i prowadzeniu warsztatów pomogło również Samodzielne Pogotowie Ratunkowe. Warsztaty nie mogły się jednak odbyć bez licznego udziału wolontariuszy. W imprezie wzięli udział ratownicy drogowi Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie, grupa ratowników drogowych z AMK Limanowa, Maltańska Służba Medyczna, Harcerski Klub Ratowniczy oraz Polski Czerwony Krzyż. W czasie warsztatów propagowano transplantologię oraz prowadzona była akcja krwiodawstwa. Krew oddało około 50 młodych osób, w większości po raz pierwszy w życiu.

Wypadek
Najbardziej efektownym punktem programu był pokaz udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego. Zainscenizowano zderzenie samochodu osobowego z motocyklem. Poszkodowanych odgrywało troje pozorantów. Ratownicy Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie zaprezentowali i omówili sposób zabezpieczenia miejsca wypadku, przez przypadkowych świadków. Ratownicy z Limanowej, wyposażeni w profesjonalny sprzęt, rozcinając pojazd umożliwili dostęp ratowników do kierowcy. Pomocy kierowcy udzielili Maltańczycy i Harcerze. Wydostali poszkodowanego z samochodu, opatrzyli i odtransportowali z miejsca zdarzenia omawiać wszystkie podjęte działania.

alt

Tymczasem ratownicy PCK udzielali pomocy motocykliście i przewożonej przez niego pasażerce – Motocyklista niefrasobliwie zabrał na przejażdżkę koleżankę bez kasku - mówił instruktor PCK przy omawianiu podjętych czynności. W tym pozorowanym wypadku pasażerka nie miała szans na przeżycie. Pomimo prawidłowo udzielonej pomocy obrażenia były zbyt poważne. Sam motocyklista, chroniony przez kask miał większe szanse na ocalenie.

Wyścigi
O różnicach pomiędzy samochodem „seryjnym”, a wyścigowym (na przykładach) opowiadał Marek Hejnar, zastępca dyrektora krośnieńskiego WORD. – To są zupełnie różne samochody, łączy je tylko nazwa i podobny wygląd zewnętrzny – mówił M. Hejnar. Podkreślał przy tym niebezpieczeństwa związane z modnymi wśród niektórych młodych kierowców samodzielnymi przeróbkami takimi jak skracanie amortyzatorów – ten samochód wtedy zupełnie inaczej się zachowuje, stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze – tłumaczył przedstawiciel WORD. Rozwijanie ogromnych prędkości na zwykłych drogach kilkukrotnie nazwano głupotą, a kierowcom, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności lub chcą się poscigać proponowano udział w organizowanych rajdach takich jak Konkursowe Jazdy Samochodem oraz zdobycie licencji zawodnika.

alt

Ze zgromadzoną młodzieżą spotkał się również zawodnik Damian Marszewski, uczestnik wielu wyścigów motocyklowych. On również apelował o rozsądną jazdę na zwykłych drogach – W terenie zabudowanym w każdej chwili może stać się coś nieoczekiwanego – podkreślał.

Warsztaty
Na licznych stanowiskach urazowych wolontariusze prezentowali udzielanie pierwszej pomocy w różnych przypadkach, nie tylko tych, które mogą nastąpić na drodze. Zachęcali do ćwiczeń, pierwszych 100 osób, które podjęło to wyzwanie otrzymało niewielkie, podręczne apteczki pierwszej pomocy oraz odblaskowe opaski z podstawowymi informacjami o udzielaniu pomocy ofiarom wypadku. Rozdawano również maseczki do prowadzenia sztucznego oddychania. Uczestnicy warsztatów mogli się zapoznać z profesjonalnym strojem ochronnym motocyklisty i z wyposażeniem samochodu wyścigowego. Zaprezentowano symulator zderzeń czołowych przygotowany przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Urządzenie to pozwala odczuć efekt zderzenia czołowego przy prędkości zaledwie 5-7 km/godzinę. – Większa prędkość mogłaby już być zbyt niebezpieczna – tłumaczono.

Wolontariusze zachęcali do zdobywania umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Taka możliwość będzie np. podczas kursu organizowanego przez Maltańską Służbę Medyczną 24 i 25 września.

Maltańska Służba Medyczna - Pomoc Maltańska Oddział Krosno
ul. Wyspiańskiego 20
38-404 Krosno
fax 13-43-656-07 ( z dopiskiem MSM)
tel. 696-411-868

W sprawie kursów pierwszej pomocy prosimy o kontakt pod adresem emai: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W sprawie organizacji zabezpieczeń medycznych lub pokazów prosimy o kontakt na maila Oddziału: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?