KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Weekend: kilkanaście stopni, opady przelotne i burze. Najwięcej chmur i deszczu w niedzielę

Środek maja deszczowy, niewykluczone także burze. Na termometrach kilkanaście stopni. Środek maja deszczowy, niewykluczone także burze. Na termometrach kilkanaście stopni. Fot. PixaBay

Na trwałe lato przyjdzie właściwy czas. Póki co mamy maj, i to dopiero jego pierwszą połowę, zatem nie powinniśmy specjalnie psioczyć na fakt, że wróciliśmy do wiosennych standardów termicznych. Pogodę kształtuje niż i w najbliższych dniach sytuacja baryczna pod tym względem nie zmieni się. Musimy być więc gotowi na kiepski pogodowo koniec tygodnia, z opadami deszczu, także z burzami. Środek maja często jest w naszej części Europy okresem bardzo deszczowym i to prawidłowość występująca wcale nie rzadziej, niż ochłodzenia w trakcie Zimnych Ogrodników. Jedenaście lat temu, w tym samym czasie, nawiedziła Polskę powódź, więc nie bądźmy szczególnie zdziwieni prognozami na najbliższe dni. Cieszmy się natomiast, że teraz takie ekstrema nam nie grożą.

REKLAMA


W nocy z czwartku na piątek (13/14 maja 2021) pogodę kształtować będzie niż przemieszczający się znad Karpat nad centralną Polskę. Pozostaniemy w powietrzu polarno-morskim starym. Zachmurzenie duże i całkowite, słaby przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 10°C do 11°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1002 hPa i będzie powoli wzrastać.

W piątek w ciągu dnia (14 maja 2021) pozostaniemy pod wpływem niżu, który do wieczora przemieści się nad Mazury. Utrzyma się napływ przetransformowanego polarno-morskiego powietrza. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 12°C do 13°C. Wiatr słaby, południowy skręcający na zachodni i północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1004 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę (14/15 maja 2021) znajdziemy się w słabo gradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Będziemy w wilgotnym powietrzu polarno-morskim starym. Zachmurzenie duże, z postępującymi od południowego zachodu przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Nad ranem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 7°C do 8°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą wschodniego. Widzialność dobra pogarszająca się stopniowo do umiarkowanej, słabej, a nad ranem gdzieniegdzie do bardzo słabej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1011 hPa i będzie powoli wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia (15 maja 2021) będziemy w zasięgu oddziaływania rozległego układu niskiego ciśnienia rozciągającego się od północnego Atlantyku przez Europę Środkową po Morze Czarne, z ośrodkiem wtórnym przemieszczającym się znad Moraw nad centralną Polskę. Z południowego zachodu na północny wschód przewędruje związany z nim front okluzji. Pozostaniemy w powietrzu polarno-morskim starym. Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego, przejściowo do całkowitego. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna od 19°C do 20°C. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się. Widzialność rano słaba, potem umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1010 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę (15/16 maja 2021) będziemy pod wpływem niżu znad środkowej Polski, w strefie frontu zokludowanego. Utrzyma się napływ wilgotnego starego polarno-morskiego powietrza. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 11°C. Wiatr słaby, zmienny, przejściowo cisza. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1009 hPa i będzie się lekko wahać.

W niedzielę w ciągu dnia (16 maja 2021) sytuacja baryczna nie ulegnie zasadniczej zmianie. Pozostaniemy w strefie frontu okluzji, w wilgotnym, przetransformowanym, starym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże i całkowite, opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Możliwe również burze. Temperatura maksymalna od 16°C do 17°C. Wiatr słaby, zmienny, przejściowo cisza. Widzialność umiarkowana i dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1007 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?