KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W środę upał będzie największy, po południu 32°C. Uważajmy na lokalne, ale groźne burze

W środku tygodnia upalnie, ale uważajmy na gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem. W środku tygodnia upalnie, ale uważajmy na gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem. Fot. PixaBay

Wtorkowy wzrost zachmurzenia i miejscowe burze nie są związane z frontem chłodnym, lecz z konwergencją - w prognozach meteorologicznych częściej nazywaną "linią zbieżności". Front faluje dopiero nad zachodnią Polską, Czechami i Alpami, przynosząc tam popołudniowe i wieczorne rozległe nawałnice. Co do naszej, wschodniej części kraju - to nie koniec upałów. Więcej! Najmocniejsze ich uderzenie jest wciąż przed nami. Z południa napływa coraz gorętsza i bardzo niestabilna masa powietrza zwrotnikowego. W środę w najcieplejszym momencie dnia spodziewamy się 31°C, a lokalnie nawet 32°C. Uważajmy jednak niewielkie rozmiarowo, ale popołudniami gwałtowne i groźne, zwłaszcza pod względem gradobić i porywistego wiatru burze. Dzisiejsza linia zbieżności jest pierwszą i nie ostatnią przed nadejściem zasadniczego frontu. Tego spodziewamy się dopiero w drugiej połowie tygodnia i wówczas na jakiś czas rozstaniemy się z upałami.

REKLAMA


W nocy z wtorku na środę (22/23 czerwca 2021) pogodę kształtować będzie rozległy niż obejmujący Europę Zachodnią i Środkową. Utrzyma się napływ gorącego i dość wilgotnego powietrza zwrotnikowego. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, lokalnie niewykluczony przelotny deszcz i słaba burza. Temperatura minimalna od 18°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1012 hPa i będzie powoli wzrastać.


Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W środę w ciągu dnia (23 czerwca 2021) znajdziemy się w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Utworzy się linia zbieżności, która w godzinach popołudniowych przemieści się z południowego zachodu na północny wschód. Napływać będzie upalne i chwiejne powietrze zwrotnikowe. Rano zachmurzenie małe, z upływem dnia będzie stopniowo wzrastać do umiarkowanego, dużego, a przejściowo nawet całkowitego. Po południu przelotne deszcze i burze, miejscami z gradem. Temperatura maksymalna od 31°C do 32°C. Wiatr słaby, zmienny, tylko w czasie burz porywisty, w porywach do 80 km/h. Widzialność dobra, w gwałtownych burzach przejściowo spadająca do umiarkowanej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa, początkowo będzie się wahać, po południu zacznie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy ze środy na czwartek (23/24 czerwca 2021) będziemy w ciepłym wycinku niżu znad Europy Zachodniej. Utrzyma się napływ bardzo ciepłego zwrotnikowego powietrza. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna od 17°C do 18°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa i będzie wzrastać.

W czwartek w ciągu dnia (24 czerwca 2021) pogodę kształtować będzie aktywny niż wtórny przemieszczający się znad Alp nad Podhale. Wciąż napływać będzie upalne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie na ogół małe, tylko rano i pod wieczór duże z przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od 30°C do 31°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą wschodniego. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa, będzie spadać - do południa powoli, a po południu szybciej. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

  • autor: Maksymilian Antoniów

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?